Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
Bugün seçim olsa

Bugün seçim olsa

Ocak 16, 2013 |

Yeni yapılan seçim anketine göre 2011’de yüzde 50 oy alan AKP düşüşe geçti.

Bugün seçim yapılsa AKP’nin oyu yüzde 45.

Yeni yapılan seçim anketine göre 2011’de yüzde 50 oy alan AKP düşüşe geçti. AKP kan kaybederken, CHP ve MHP oylarını artırdı.

Ge­zi­ci Araş­tır­ma Şir­ke­ti, Tür­ki­ye ça­pın­da se­çim an­ke­ti yap­tı. Araş­tır­ma yurt ge­ne­lin­de 5-6 Ocak 2013 ta­ri­hin­de, TÜ­İK ve­ri­le­ri­ne gö­re ül­ke­nin 7 coğ­ra­fi böl­ge­sin­de, 46 il ve 226 il­çe­de bun­la­ra bağ­lı 276 ma­hal­le ve köy­de ya­pıl­dı. An­ket, 18 yaş ve üs­tü seç­menden 3 bin 430’u ka­dın top­lam 6 bin 860 de­nek­le, Kan­ti­ta­tif/ha­ne­de yüz yü­ze gö­rüş­me me­to­duy­la ger­çek­leş­ti­ril­di.

MHP’den büyük sıçrama

12 Ha­zi­ran 2011’deki ge­nel se­çim­­de AKP, al­dı­ğı 21 mil­yon 466 bin 356 oy­la 49.5’lik bir yüz­de ya­ka­la­mış­tı. Bu an­ket­te AK­P’­nin oy ora­nı­nın yak­la­şık yüz­de 4 dü­şe­rek 45.7’ye ge­ri­le­di­ği tes­pit edil­di.
Araş­tır­ma­ya gö­re 2011’de 11 mil­yon 147 bin 736 ki­şi­nin oyuy­la 25.94’lük bir yüz­de­ye sa­hip olan CHP, oy ora­nı­nı yüz­de 27.21’e yük­selt­ti. 2011’de 5 mil­yon 575 bin 993 oy ala­rak 12.98’lik yüz­de­ye sa­hip olan MHP’­nin oy ora­nı 17.9’a çık­tı. MHP’­deki ar­tış ora­nı ise yüz­de 4.92 ola­rak tes­pit edil­di.

 

 
Etiketler: , , , ,

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • farkedici

  cahil oranı azalmadıkça AKP nin oyu pek düşmez.

  • al35

   En gerçekçi yorum olmuş malesef,doğru ama acı ,diyecek birşey yok ama memlekette bu.

   • http://twitter.com/CENGAVER3737 ADEM DEMİRKAN

    evet bu demek oluyorki türkiyenin %50 si cahil bidon kafalı ve göbeğini kaşıyan
     chp mantalitesi bu olduğu için %30 geçemez ancak destekçisi demirel yalanlarıyla yaklaşabilir

    • al35

     Usta ne senin kızman nede chp nin 30 geçemeyecek oluşu bu doğruyu değiştirmiyor.matamatiksel bir gerçek.istatistikleri aç kentli nufuz,eğitim yüzdeleri vs vs bak,sonra köpür.BU böyle, Ha sevindireyim seni bu anketlerde ham hayal, akp nin oyları kısa vadede düşmeyecek bak buda gerçek,tıpkı cehalet arttıkça oy oranının artışı gibi. Çok takma onlardan birisi olman çok sorun değil,birinci nesilsen şayet kente göçmüş torununun çocuğu kentli olacak seninde.Ayrıca bidon kafalı kimseye denmez ayıp hakikaten.Ama göbeğini kaşıyan adam var,her partide var,her ülkede var,oranlar değişiyor sadece.

  • http://www.facebook.com/abdurrahim.doganay.50 Doğanay Abdurrahim

   senın özellıgın ne kızıl maske

 • http://twitter.com/CENGAVER3737 ADEM DEMİRKAN

  çok beklerler hep düşüşe geçti denen parti her seçim sıçrama yapıyor …. CHP muhalefet olduğu müddetçe daha çok sıçrama yaparlar bide kemal beyin gaf gibi yalanları açığa çıkınca 1 puan artırıyor gibi

  • maksut

   yalan? be hey  yalaka .Senin padişahın ın yalanları? burdan abd ye yol  olur..

   • http://twitter.com/CENGAVER3737 ADEM DEMİRKAN

    somut örnek ver … biz anamızdan babamızdan yalakalık öğrenmedik o sizin gibilerin şiarı

 • http://www.facebook.com/abdurrahim.doganay.50 Doğanay Abdurrahim

  muhalıf gazetede 45 se demekkı gerçekte 53 oy alacak bence akpartının oylarından zıyade chp nın nasıl koalısyon ortağı olabıleceını arastırmak lazım asla tek basına ıktıdar olamazda

 • musstafa

  ıktıdarın gucunu oyle kullanıyorlar kı
  herkes oyunu chp ye verse gene % 50 nın uzerınde akp cıkar
  secım duzenını ellerıne alalı cok oldu maalesef.

 • kenan71

  te Allahım ya hala düştü diyo.. adam bu oy oranıyla da  hala tek başına iktidar olur.. kemikleşmiş bir oydan bahsediyoruz 10 yılda sabit bir oy kitlesi oluştu.. akp karşıtlarına sesleniyorum ya adam gibi çıkarımınızı yapın daha baya bi zorlayıp iktidar olacaz muhasebesi yapın ya da edebinizle oturun oy verenlere saygılı olun hakaret etmeyin… ama şunu demeden de geçemeyecem.. sözcü tarafsız gazete değil onu anlıyoruz nasıl mı? yapılan onlarca anketten sadece akp nin düşüşe geçtiğini belirten anketleri yayınlıyor.. güya okuyucularına akp tükeniyor ha gayret diyor.. bi günde normal bi anket görmedim ki şurda.. bunca açılış yapılıyo ne hikmetse chp nin oyu artıyor.. ha pkk, apo, şehit, ağlayan analar gibi anahtar kelimeler de mhp ye yarıyor.. pkk biterse mhp de biter.. pkk mhp ile aynı değil ancak nedense ne zaman şehit cenazeleri artsa mhp nin de oyu artıyor.. bu yüzden de çözülmesin ya da çözülsün de sadece silahla çözülsün yoksa çözülmesin diyor.. eh işine geliyor tabi…

 • http://www.facebook.com/cengiz.ipek.50 Cengiz Ipek

  CHP-MHP KOALİSYONU GELİYOR….

  • kenan71

   hee kına yak… daha önce dsp mhp içine ettiniz memleketin faizden battık borsa 10.000 e kadar düşmüştü şimdi kaç 80.000.. yedirir mi bu millet size bi daha.. nahhh.. anladın mı… koalisyondan dili yanalı millet uyandı.. ya tek başına chp, mhp,akp… ya da hiç….

 • MEVIDIK

  CHP li yorumlarında bir yanılgı görüyorum.Hatalı isem düzeltin lütfen.CHP eskiden sadece 4-5 kişiden oluşurdu biz hep televizyonlarda o kişileri görürdük.Genel başkan ve etrafındaki izinli yardımcıları.Şimdi CHP’de her milletvekili neredeyse aktif. Üstelik herkes her konuda konuşmuyor, görev paylaşımları var. Eskiden lider gitse kim gelir korkusu olurdu.Şimdi CHP içerisinde o kadar çok lider adayı var ki. seçmenler bunun farkında ve parti için gelecek kaygısı eskisi gibi değil.Kılıçdaroğlu’nun bireysel başarılarından bahsetmek bu yapıda gözlem hatası olur.CHP top yekün çalışan ve halkla kucaklaşmaya kararalı bir parti şu anda.Deniz Bey’i saygı ile selamlıyorum ama hiç özlemedik.Partiyi kendimize benzetmeye çalışmak yerine bugünkü siyasi ortamda nasıl iktidar olunabilir? sorusuna yanıt aramak gerekiyor.Bence bu kadro bu sorunun cevabını biliyor. 

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=698705789 Can Iyigungor

   Baykal’in coplugu olmustu CHP. Adamlar koltuga sariliyor.

 • sertcan

  anketi katar da yapmışlar…bi kere mhp nin oy u %8 ve şu an sabit, seçime kadar ne olur bilinmez ama gidenlerde geri gelmez….hepar ve işçi partisi hızlı yükseliyo…sosyalist solcu ve yarı dindar kesimden işçi partisi oy toplamaya devam ediyo…milliyetçi, atatürkçü, koyu sağcılarda hepar a yönelme var, fakat reklamı zayıf kendini gösteremiyo…chp de yarı dindar, kürtler, zazalar derken %35 te, akp eyle aynı orandalar…akp hızlı düşüşüne devam ediyo….

  mhp nin akp ye peşpeşe eyvallah demesi, akp den kaçan yarı dindar oyları chp ve işçi partisinde topladı

  seçime kadar ne olur bilinmez

  • http://twitter.com/CENGAVER3737 ADEM DEMİRKAN

   hayal aleminde yaşama

 • Kürşad Türkoğlu

  Yerel seçimlerde mhp ve chp nin yüksek olup, akp nin düşüyor olması açıkça herşeyi gösteriyor. İnsanlar yerel olarak chp ve mhp li insanların hizmet ve ahlakından memnun ama akp ye biz zorunluluk anlamında oy veriyorlar ve memnun değiller.. Bu tablolar her şeyi ortaya koyuyor..

 • http://www.facebook.com/oguz.sihlaroglu Oğuz Şıhlaroğlu

  Ak parti zaten belediyedeki hizmetlerinden dolayı oylarını katlıyor nasıl 39,8 olabilir ki sözcü bu anketi her seçime yaklastığında yapıyor ak partinin oyları düştü mhp ve chp yükseldi diye tam tersi çıkıyor aksine akparti gene oyları katlıyor chp ve mhp ninki düşüyor.

  • maksut

   ooo oğuz yalakası..Diğer yorumlarda göremedik seni?

   • http://twitter.com/CENGAVER3737 ADEM DEMİRKAN

    maksut maksudun ne… ak parti ile mutlu olmakmı? yoksa chp ile benzin kuyruğunda çürümekmi? yoksa teleffuz ettiğin yalaka tabiriyle yalakalıkla birşeyler edinmekmi

    • ercan41

     Al bir tane daha,  hade lağım çuruna hade, orası paklar sizi….

  • Kürşad Türkoğlu

   Belediyelerindeki hizmetler mi? Ben sadece belediyelerindeki yolsuzlukları biliyorum… Yazılsa roman olur..

 • karakaan

  AKP’nin yaptigi ihanet politikası bakarak, oylar tam düşmelidir ama gene %45 duruyor demek Millet daha uyuyor ve anca ne zaman Türkiye’de kıyamet koparsa bunlar uyanır.
  Bence düşme müsme yok bu ankette?
  Acaba kime sordular ve nerde?

 • antimolla

  Demekki  % 5  Makarna yemekten  vazgeçti….

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=698705789 Can Iyigungor

   5 sene icinde komurden dogal gaza gecenlerin orani ;)

  • kenan71

   al işte.. zihniyet.. bence de %45 hala abajur beyinli olmamak için ısrar ediyor.. faizler tekrar 3 haneli olmasın, borsa şuan 70 binlerden 10 bine düşmesin, bankalar batmasın, memleket icraat görsün diye ısrar ediyor… geri kalan da parça pinçik olup öylece kalakalsın… antimolla kedi profillisin de aynı zamanda kedi beyinlisin de… nankör kedi.. aç gözünü de 10 yılda yapılan sessiz devrimi izle…. pueahahahaaa :D

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002904486534 Ramazan Dalgalı

  kouyların %5 uyanmış şükür diyorum.

 • kemal1923

  Bazılarının uykusu bölünmüş. Şimdi AKP uyku ilacını artırır.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=698705789 Can Iyigungor

  Komurden dogalgaza gecenler oy vermemeye basladilar anlasilan…

 • hcebi11

  belediyeler cami satar,belediyeler evlerimizin önünden otopark parası alır,ulşaım tam bir rezalet olur.evet belediyeler güzel çalışıyor.
  yandaşlar gemicikler alır,çarıkla gezenler dünyanın malına sahip olur. evet yandaşlar da iyi çalışıyor
  memur,öğrenci,işçi sürünür ama gık demez.eve bunlarda beyinlerinin işlevlerini kullanmayarak iyi çalışıyor
  hele kadrolu yorumcular süper çalışıyor

 • ugurabi

  Akp esnafa emekliye calışana işsize öyle bir tokat attıki bir zamanlar aynı şeyi anapta yapmıştı sonra tarih oldu millet faturalarını ödeyemiyor emekliler akşam yatarken dogal gazı kapatıyor iş cok ama 750 tl maaşla ev kirasına o yüzden bu secimde akp tek olarak iktidara gelemez 

 • http://www.facebook.com/abdurrahim.doganay.50 Doğanay Abdurrahim

  kımse bu ulkede hızmete oy vermez hızmete oy verılseydı bütün chp lı alevıler ak partıye oy verırdı hersey ıdeolojık bende hızmete oy vermıyorum sız nasıl yobazlara oy vermıyorsanız bızde alevıler oy vermeyız asla ıktıdar yapmayız

  • maksut

   Ben alevi değilim.Ama senin gibi  müslümanlığı ırkçılık  yalakalık ve hırsızlık gibi kullanan şerefsizlerden …Utanç duyuyoruz.Gerçek müslüman olarak…

 • ozqe

  bu gibi anketler de bize hiç denk gelmiyor nedense… 

  “Ge­zi­ci Araş­tır­ma Şir­ke­ti (Tarafsız ve güvenilir olmayı ilke edinen Gezici Araştırma, müşterisinin gereksinim duyduğu bilgiyi, doğruluğu ve etkinliği sınanmış bilimsel teknik ve yöntemlerle hazırlayarak; hızlı, doğru ve kapsamlı bir şekilde müşterisine sunar.mış http://www.geziciarastirma.com/Hakkimizda.html), Tür­ki­ye ça­pın­da se­çim an­ke­ti yap­tı. Araş­tır­ma yurt ge­ne­lin­de 5-6 Ocak 2013 ta­ri­hin­de, TÜ­İK ve­ri­le­ri­ne gö­re ül­ke­nin 7 coğ­ra­fi böl­ge­sin­de, 46 il (gerisi noldu) ve 226 il­çe­de bun­la­ra bağ­lı 276 ma­hal­le ve köy­de ya­pıl­dı. An­ket, 18 yaş ve üs­tü seç­menden 3 bin 430’u ka­dın top­lam 6 bin 860 de­nek­le, Kan­ti­ta­tif/ha­ne­de yüz yü­ze gö­rüş­me me­to­duy­la ger­çek­leş­ti­ril­di.”  

  46 ilde yapılmış. Müşterinin isteği buysa tabi yapacak bir şey yok… oy kullanan milyonlarca kişinin oranını 46 ildeki 3 bin 430 kişiyle anketlenmesi bana hiç de sağlıklı bir sonuç olarak gelmiyor.

 • Taktuk

  Bu ülkede okuma oranı %90 olmadıkça AKP nin oyları düşmez.Çıkar için oy verenler,cahil kesimin oyları AKP yi yine iktidar yapar.

 • ayteh

  Son zamanlarda çok sapıttılar, ondan oy oranları düşmüştür.

 • tatabanyali

  chpnin azinlikta kalan birkac vekili adam olsa bu akp nin isi bitecek….insallah o günleri görmek nasip olur..

  • http://www.facebook.com/abdurrahim.doganay.50 Doğanay Abdurrahim

   sana ıyı rüyalar

   • maksut

    ipe sapa gelmez şeyler olunca  saklandığınız ininizden nasıl çıkıyorsunuz…Hadi doğanayım gerzeğim  şu deniz fenerine bi açıklık getir.

    • http://www.facebook.com/abdurrahim.doganay.50 Doğanay Abdurrahim

     chp de bırısı hırsızlık yaptı dıye partıyımı kapatacan denız fenerınde calısan o sahıs dededen chp lıımıs sahıslarla kurumları ayıracan denız fenerı ne amacla kuruldu bır bak sıgırcık kusu

 • http://twitter.com/erdierkilic1 Erdi Erkılıç

  2009 yerel seçimlerinden önce habur rezaleti oldu akp’nin %47 olan oyu bir anda 38′e düştü.Bunu gördü Millet isteyen yerel seçim sonucuna bakabilir. Şuan olanlar habur olaylarından daha vahim akp nin oyunun düşmesi normal perşembe günü oyu daha da düşer 2.habur geliyor çünkü!!!

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=553264585 Sezgin Baltürk

  iyide muhalefet oyunu yükseltecek ne yaptı hadi iktidar yaptıklarını öder ya muhalefet ot gibi oturuyorlar .

 • toroslar

  aga,teyyip,e yeni tertemiz ve son modele uygun havadan yere inmeden taaaaa abd.ye kadar giden
  TEYYARE yani bu günku dil ile SÜPER A 380/320 UÇAK alınmış,içinde yok yok,,fiyatı mı önemli değil,millet ödüyor,,in…k gibi..koyun gibi…ha fiyatı 2 trilyon liracık ve 400 milyarcıkta israil,de yapılan elektronik özellikleri..mesela 10 kmde iken int.bağlantısı ve telefon edebilme hassasiyeti ve daha bilmediklerimiz neler var neleeeeeeerr.
  BU MİLLET BÖYLE GİTTİKÇE DAHA ÇOK milletin sırtından son model uçaklar,teyyareler,öküzler,
  mersedesler,ferrariler alınır,ve daha çok hikaye anlatanlara TRT tarafından aylığı 400 milyar olan hikayeciler ve yorumcular maaş alır..TRT milletten toplar..akp.nin adamlarına verir.
  HAY SENİN GİBİ AKP.YE OY VEREN MİLLET..ne diyelimki ? Allah,tan bul..

  NOT…vekillerin ve emekli vekillerin maaşlarına 5.000 lira,cık zam geldi.
  ey horlayan nohutçular.. hala uyuyacakmısın?
  şu anda akp.taraftarı yüzde 45 civarında..
  yani 23 milyon oy demektir..
  bizim vebalimiz ve günahımız senin boynuna akp.li bak memurlar bodroları yakıyor.
  niye.? yüzde 3 zam aldıkları için..için rahat mı rahat uyku uyuyormusun?mutlumusun AKP.NİN BAŞI VE VEKİLİ VE TARAFTARI? İKİ CİHANDA DA MUTLULUK YÜZÜ GÖRME. AMİN.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=767674463 Ali Arap Türken

  HADİ HAYIRLI OLSUN. AKP NİN  BU ÇÖKÜŞÜ HAYIRLARA VESİLE OLACAK BU MİLLET GÜZEL GÜNLER GÖRECEK. ADALETİN OLDUĞU, EĞİTİMİN EŞİT YAPILDIĞI, ÜRETİMİN VE PAYLAŞIMIN HERKESE MUTLULUK VERDİĞİ. TÜRKİYE İÇİN  KURTULUŞ MÜCADELESİNİ BAŞLANGICININ OLDUĞU GÜZEL GÜNLERİN BAŞLANGICI OLACAK İNŞALLAH. AĞLAYA AĞLAYA GİT EY TAYYİP SULTAN.

 • elegance13

  CHP Hasan Aygün ü partiden atmadıkça, AKP ye yok kredi veriyorum yok müzakereyi destekliyorum dedikçe bu ülkedeki eğitime yapılan darbelerle ilgilenmediği sürece yazıklar olsun bir chpli olarak kim ne derse desin oyumu mhpye basıcam en azından müzakere süreçlerinde birtek onlar türklüğe sahip çıktı şimdi başlyacaklar tayyipin maşası diye chp paspası olmuş en azından maşası daha iyidir chp bize bunu yaptıracağı için utanmalı yerin dibine girmeli bir solcu olarak sağ olsundan en azından milliyetçi olsun diyorum artık kim bu vatanın toprağına sahip çıkarsa odur artık gözümde..

 • toroslar

  EY ahali ..sen oy verdikçe,,sana o oy >>> zam olmadımı, kış ayında titremedin mi ve yüzde 3 zam vermedimi,seni trafik ve polis refleksi ile perişan etmedimi seni maliyenin 40 çeşit versine musallat edmedimi seni aç çıplak fakir hale getirmedimi?
  ve
  kendilerine keyf saltanat kapısı sen o oylaarınla açmadınmı akp.ye ve cemaatlarına ve yağcılarına.
  VE
  VE
  VE
   SAHİ SEN AKILLIMISIN? EY AHALİ…kur,anda Allah buyuruyor..ey kul sen aklını hiç kullanmazmısın?
  kullanma azabını görürsün..ey ahali..

 • http://twitter.com/gokay_k gokay

  AKP nin miadını doldurmuş olmasına rağmen hala %45,7 de ise diğer partilerin kendilerine bakması lazım. Ankette gözükmüyor ama bugün kararsızlar seçim kazanacak boyuta geldiler. MHP ve CHP nin yanlış politikaları AKP yi hala yerinde tutuyor. Eğer güçlü bir lider adayı çıksa AKP çok hızlı oy kaybına uğrayabilir.

 • toroslar

  SÖZCÜ YAZARI BAYAN.DİYORKİ
  ALLAH BUYURUYOR..DOSDOĞRU OLUN VE ADELETLİ OLUN.
  …eee
  akapde adalet aramak,,mars,ta su aramaya benzer.
  belki mars,ta su bulunur ama akp.de adalet asla bulunmaz.
  onlar yontma taşdevrinin adamları..ha bire milletten yontuyorlar.ama illet olmuş bu millet hala akpye oy veriyor..hem kendisini yakıyor hem oy vermeyenleri..
  BUNLAR CEHENNEMLİKTİR..adeleti kendilerine ayarlıyorlar..işte paşaların hali.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=802389189 Tengiz Cengiz

  DÜŞMEZ DÜŞMEZ, BOŞUNA KEYİFLENMEYELİM BEYLER. MİLLET BU MİLLET BU AKEPEKEKE DÜŞMEZ. MİLLET KÖMÜR MAKARNA, AVANTA PEŞİNDE. ASIL ANKETİ BEN YAPIYORUM HERGÜN ÇARŞIDA PAZARDA, BENİM ANKETE GÖRE AKEPEKEKE % 3 BİLE DEĞİL. VALLAHİ BİLLAHİ BÖYLE, AMA İNANIYORUM Kİ HERKES SAHTEKAR RİYAKAR OLMUŞ. CEHALET ALMIŞ YÜRÜMÜŞ. BU PARTİNİN ŞİMDİYE KADAR MİLLETİN PROTESTOLARIYLA YERLEBİR OLMASI GEREKİRDİ, HANİ NERDE? BİR TUNCAY ÖZKAN YETİYORDU VALLAHİ BUNLARA. ŞİMDİ DE İLKER YÜCEL VAR. ALLAH GÜCÜNE GÜÇ KATSIN, TEK UMUT TGB GÖRÜNÜYOR.

  • ahmet memiş

   düşmeyecek tabi

 • Okuyucu16

  ey akp herşeyi vergilendirdin anamızı ağlattın ev telefonundan vergi elektirikten vergi gazdan vergi cepten vergi yeni gelen mesaj bu ay 1 lira 38 kuruş vergi kesmiş her ay 1 lira 30 kuruş ekstradanda vergi alacakmış iliğimizi kuruttunuz iliğimizi allah bizi sizin elinizden kurtarsın tez saatte.

 • Okuyucu16

  türkiyede seçim sistemine inanmıyorum açın bundan önceki tarihlerde ne olaylar olmuş önceki hükümetler yargılanmama şartlı hükümet yönetimini devrediyormuş internette yazıyor bunlar bir sonraki seçimlerde gitse bile bilin ki bu adamlar yaptıkları hiçbir icraattan yargılanmayacaklar yargılansalar bile ufak tefek şeylerden yargılanıp 3 5 kuruş tazminat öderler yada az bi ceza alıp ertelenme gibi şeyler olur bakın buraya yazıyorum bitmiş bu ülke milletçe kandırılıyoruz benim görüşüm bu.

 • CigdemC

  Daha türkiyede ne yazikki %45 vatanini sevmeyen halk varmis. akepeye oy veren bence vatanini sevmiyor. Makarnaya kömüre oyunu satan yarin birgün vatanini bile satar.

 • http://www.facebook.com/jamesbond997 Timü Çekiç

  başbakana dikkat edin ne kadar çok brğırarak konuşuyorsa o kadar oyu düşüyordur.dünkü grup toplantısında hep bağırdı çağırdı:)))

 • sellim

  yapılması gereken en ama en önemli şey hep geçiştiriliyor…bu seçim sistemi yunanistan’da terk edilmiştir…sebebi de dışarıdan müdaheleye gayet açık olmasıdır…ben bu adamların bu kadar oy alacaklarına asla inanmıyorum…bu işte yüzde yüz hile var ama kimse üzerine eğilmiyor…

 • fotur

  hala akp’ni oy oranını makarnaya, kömüre bağlayan geri akıllılar var. hala göremiyorsunuz değilmi yıllardır milletin öz değerlerine düşman olanların bir yere varamıyacaklarını. ben 3 dönemdir bu akp’ye oy veren birisiyim ama bundan sonra da onlara oy vermemek üzere yemin ettim. fakat şu da varki gidip ne mhp ne de chp’ye ne de başka bir partiye oy vermiyeceğim. daha doğrusu oy kullanmıyacağım. çünkü diğer partiler de milletin değerlerinin gerisinde kalmış olan partiler ve en önemlisi de lider denilebilecek bir liderleri yok. somut hiçbir öneri ve çözümleri yok, hala eski düzenlerden bahsediyorlar. bakın ben devlet memuruyum. geçenlerde chp genel merkezini aradım ve orada yetkili bir kişi ile konuştum. onlara dedim ki siz eğer iktidar olmak istiyorsanız  diyebilecekmisiniz ki iktidao olur olmaz hemen biz en düşük memur maaşını net şu kardar yapacağız, asgari ücreti hemen net şu kadar yapacağız, en düşük emekli maaşını şu rakama getireceğiz, ve bunu yapmazsak şerefsiziz diye bir taahhütte bulunabiliyormusunuz, somut taahhütte bulunabiliyormusunuz dedim. o vatandaş ta bana siz bizi iktidar yapın ondan sonra görürsünüz neler yapabileceğimizi dedi, yani anlayacağınız havanda su dövdü, eski tip siyaset taahhüdünde bulundu. demem o ki millet artık somut taahjhütler istiyor ve güvenmek istiyor. tamam bu akp de artık cıvıttı, artık milletin feryadına kulak tıkadı, kapitalist bir düzeni millete iyice empoze etti ama muhalefetten ve muhalif stk’lardan da hiç umut yokki.

  • IKTIDAR

   bende yedım 3 donemdır oy vermısmıs pehh.

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=563517699 Barış Akay

   sizin 3 dönem oy verdiğiniz parti, sizin sorularınıza 10 yıldır iktidarda olmasına rağmen net bir icraat gösterdi mi ki bu soruları CHP ye sormaya kalkıyorsunuz? sizin bir daha oy vermeyeceğinize inanmıyorum, bu yazdıklarınızla bile propoganda yapıyorsunuz burada, bakın CHP bu sorulara cevap bile veremiyor diye. Yazık riyakarlığınıza.

  • al35

   :) )))))) muhahaa hakaten arayıp dedinmi bunları,ve sanada oy kullnadırılıyor bu ülkede seçilir tabi abi akp çok normal ,devletimin memuruna bakın.

 • blackbelt67

  Genel’ e göre Türkiye’ nin %55′ i; Yerel’ e göre %61′ i bu ampulleri İS-TE-Mİ-YOR !!! Bi daha yazayım mı ? İSTEMİYOOOOR !!! Zaten hem yurtiçinde hem de yurtdışında iyice düşüşe geçtiler zaten. Demirel’ in dediği gibi “Bu köprünün altından çooook sular geçti !”……….!

  • http://twitter.com/CENGAVER3737 ADEM DEMİRKAN

   evet bidaha yaz 40 sefer yazarsan belki olur … yazık avutun kendinizi demirel destekli yalan tüccarları sizi ….demirel aldattı sizde aldatacağınızı zannedin bakalım

  • http://profile.yahoo.com/K2KDRUFQCCNK3GE3ZJUQQQLSOI Ayhan

   senin kafandaki hesaba göre türkiyenin yüzde 77 sizi istemiyor daha yazayım mı? d

 • tan_burak

  CHP ve MHP’ye kaçan oyların yerine BDP’den takviye gelir ve yine %50′yi görürler merak etmeyin.

 • http://twitter.com/volkanmerdanolu volkan merdanoğlu

  seçim öncesi yine acındırır kendini unutturur maziyi çünkü okumayan incelemeyen analiz edemeyen cahile oynuyor topunu ve golü atıyor doğal olarak 

 • mustafafa

  akparti bir önceki seçimde yüksek oy alıp tek yapti olmasın diye bir chp li olarak eşime dedimki ” hanım sen mhp ye oy verde o da meclise girsin en azından chp yalnız kalmaz birlikte muhalefet ederler dedim. ağzım kapansa dilim kopsaydı. akp nin kaldıracı olarak mhp yi bilmeden oraya getirdiğimiz için bana her ne derseniz deyin. ama olmuş ile ölmüşe çare yok. Allah sonumuzu hayır etsin.

 • yasargokdas

  ben şunu bilir şunu söylerim ülkemiz diktatörlüge doğru gidiyor her şeye karışan bir başbakan basını zaten satın almış işini biliyor avrupadaki kuralları uygulamaya çalışıyor ne varki onun yaşama tarzını uygulamıyır ne oldugu belli olmayan vergiler ondada dünya birincisiyiz millet boğuldu be yeter artık insanları bu kadarmı seviyıorlar bu ne biçim iş entirakalar her seye karışan bir hükümet ya en basiti fenerbaçe spor kulubü başkanı aziz yıldırım bir ihale yüzünden 3 milyar$ Nato ihalesi yüzünden çalık grubu için azizyıldırıma savaş açmışlar adam senelerdir natonu ihalelerini yapıyor onuda elinden alamayınca  şikeden içeri aldılar  bunu 10 yaşındaki çocuk biliyor maalesef basınımız yazmıyor herkes birşeylerden korkuyor.ama elektrik,su,doğalgaz  herşeye zam ve geciktiği zamanda avrupalıların yaptıgı gibi aynı gün kesiyorlar be adam kesiyorsunda avrupa gibimi yaşıyoruz .basın elinde hemen bir şey atıyorlar tutmadımı çekiyorlar insanlarla oynama akp.ali agaoğlunuda seyrettim 1453 maslak diye adamın 1 ay reklamları çıkıyor yerler satılıyor ondan sonra orası hazine arazisi deyip milleti kandırıyorlar o zaman adama sorarlar 1 ay reklamı sürdü nerdeydiniz hep katakulli  ali aga oglu kimin adamı bana cevap versinlerbir balyoz dediler bir ergenekon dediler askerlerimiz içerde nasıl oluyor bunlar artık uyanın be uyan artık türkiye ben bu gidişe   dur diyecek ve mensubu oldugum demokrat parti iktidarı ile bu oyunlara son verecegiz akp ye giden oylarımızı geri alıp yine iktidar olacagız ne mhp ne chp bu oyunu yıkamaz çünkü kemikleşmiş oyları var ama biz iktidar partisiyiz oylarımızı geri alacagız ve milleti rahata kavuşturacagız bizim içinde anap ve dyp  zamanı hortumcu diyolardı evet hortum vardı ama o hortumda delikler vardı vatandaşada akıyordu milleti sıkmıyorduk istediğin zaman borcunmu var ödersin ama akp iktidarı hortumu kanalizayona çevirmişler vatandaşa akan birşey yok çatlak olursa harçla kapatıtorlar 
  anap ve dyp birleştik demokrat parti adı altında yeniden demokrat parti

 • KURALSIZ

  Papucumun Anketi !

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1331423458 Ufuk Kamikaze

  Akp bitecek bitecekte bu yandaş medya olduğu sürece bizim milletimiz gerçekleri göremediğinden yine yerinde sayıcaktır eminim… Yalnız Uğur abiyi televizyonlarda görmek istiyoruz bu gazetede ne yayınlıyorsanız televizyonlarda milletede gösterilmesi gerekiyor..

 • Milliytci

   Merak Etmeyin Biraz Din sömürüsü Birazda Türbanı Kaşırlar Oyları yine yükseltirler. İzleyin Göreceksiniz. Keşke Milletimiz artık Bunları anlasa

 • http://twitter.com/gzemozturk Gizem Öztürk

  Önce özerkliğimiz sonra tarafsızlığımız satın alındı akp biter de bitene kadar neler olur meçhul

 • SerhanC

  akp’ye “bilmem, kime vereceğim adam gibi partimi var” diyerek oy verenleri çıkarınca o oy oranınında müthiş bir azalma var. Bari bilmediğin soruyu BOŞ geç ey vatandaş sonra böyle yanlışlar doğruları götürüyor işte.

 • IKTIDAR

  ya sız uykuyu cok sevıyorsunuz hala bazı seylerı uykuda oldugunuzdan goremıyorsunuz yada hayal dunyanız cok genıs:)))

 • ys59

  Bu son zamanlarda yasananlardan sonra Akp’nin daha fazla oy kaybetmasi gerekir.Ve Insallah öylede olur.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003387379482 Kadri Turgay

  arkadaslar,ya yenilgimizi kabul edelim yada sokaklara cikip bu haksizliga karsi sivil itaatsizlik yuruyusu yapalim,am bazi partiler gibi bos bos konusmiyalim,bu millet bolunmeyei hazmetmisse,yapacak bir sey yok ,turk milleti ortada yoktur,asil kahraman turk milleti atamizdan sonra olup gitmistir,simdiki sozde turkler vahdettinin torunlaridir,kole olarak yasamayi tercih etmislerdir ve bunuda oylariyla gostermistir,!
  meclisteki butun partiler,kendilerine AB ve ABD “den verilen gorevleri yerine getirmislerdir onun icin hic bir beklentide olmiyalim,ULUS TURK MILLETI diye bir kavram kalmamistir ,ne yaziki bu hain millet ,NE MUTLU TURKUM DIYENE ,HIC ANLAMAMISTIR,BEN KENDIM ARNAVUTUM AM TURKUM AMA ARTIK BU MILLETIN BIR FERDI OLMAKTAN GURTRUR DUYMUYORUM,!
  Galiba dagaya cikmakla daha cok seyler elde edebilecekmisiz(oyle duydum)

 • Ozgurhayat

  Ne akp maduru oynamaktan bikti, ne Halk sözde sahip cikmaktan bikti, bu iste bir gariplik yokmu? telafisi olmayan suclar isleyeceksin, ve buna ragmen oy oranin en üst siralarda olacak, cok garip, Türk insaninin kimyasina uymuyor diyecegim ama Millette kimyada birakmadilarki..

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1473287207 Onur Doğan

  Şu anketler bi bize sorulmuyor :)

 • http://profile.yahoo.com/K2KDRUFQCCNK3GE3ZJUQQQLSOI Ayhan

  buna kim inanır seçimden sora görüşelimm

  • Zafer Latif

   Nasıl emin olabiliyorsunuz ki ? Cemaat fetva mı yayınlıyor ? 

  • anti_akp

    secimde hile yaparak eben de kazanir secimi! o kadar serefsiz namussuz ve hirsiz, acgözlusunuz ki secimlerde bile hile yapmaktan cekinmiyorsunuz! hulle partisi! ak domuzlar!!!

   • http://profile.yahoo.com/K2KDRUFQCCNK3GE3ZJUQQQLSOI Ayhan

    sie  bre zındık

 • http://profile.yahoo.com/DACW5W7C3SN4MRV7CFVDME4V5Y Anton

  Inanmak zor , cünki bizim insanimiz o kadarini düsünemiyorlar ne yazik ki giderler yine ayni hatayi yaparlar.
  Keske  10% altina düsseler ve herkes ama herkes secime kendisi gitse oyunu kullansa iyi olur .
  Hayirlisi insallah  39% altinda`da görme imkani olur ,bu yaptiklarini millete teker teker öderler ,bunuda YAPACAK TEK  PARTI CHP .MHP ONLARA DAHA ACIRLAR,ZATEN O YÜZDEM ISTEDIKLERINI YAPIYORLAR.

 • grange76

  Ulkeyi tanimayan birisi gelse desek ki bu Akp isciyi taseronlastirdi,geldigi gunden beri 10000 in ustunde isci is kazasinda oldu, bi o kadari sakat kaldi,esnek calisma saatleri ozellestirme derken insanlar islerinden guclerinden oldu is guvenligi isci guvenlidigi diye birsey kalmadi simdi de kidem tazminatlarini kaldiriyor heralde bize derki  bu ulkede hic isci yokmus.Ona desek ki bu ulkenin cogu isci,asgari ucretli calisan emekciler heralde oldugu yere duser bayilir.

 • alicalap

  her ağzını açtığında ülkeyi geriyor,kutuplaştırıyor,cibilliyetsizler,namussuzlar,alçaklar cümleleri ağzından düşmüyor,aslı yok yaylasında bin koyunum var hesabı atıyor,tutuyor oyları artıyor,din iman sömürüsü siyasi rant oldu,ülkenin tüm yatırımları,milli varlıkları satıldı oylar gene arttı.hayvancılığı bitirdiler,saman ithal ediyoruz,pamuk ithal ediyoruz oylar artıyor,fındığı narenciyeyi bitirdiler,çiftçiyede “ananıda al git” dediler oylar arttı,yolsuzluk hırsızlık,işsizlik almış başını gidiyor,deniz feneri ışığında gemicikler okyanuslarda yüzüyor oylar artıyor.çocuklar yatağa aç giriyor,emekli yoğun bakımda,işçi,memur,çalışan sürünüyor,esnaf kepenk çekmiş,orta halli tüccar depoya kilit vurmuş,hala yüzde 45 selam durmuş.bebek katili sayın(!)öcalan hazmettirme sürecinden sonra neredeyse kahraman ilan edildi,birileride çıkıp utanmadan çok güzel şeyler olacak dedi,oylar arttı.emperyalist sömürgecilerin BOP(böl parçala)projesinin eşbaşkanıyım dedi,bazılarıda yetmez ama evet dedi.esed(!)kardeşiydi diktatör oldu,durup dururken çevremizde herkes düşmanımız oldu,ülkeyi savaşın eşiğine attı ama oylar gene arttı.alsana psikolog ve sosyolog adaylarına mükemmel bir tez konusu…yargı,hukuk,adalet,demokrasi,basın özgürlüğü,insan hakları hak getire,allah sonumuzu rast getire…bu  aradada Laik Demokratik hukuk devletinin ruhuna el fatiha!..

 • http://www.facebook.com/alev.buklemun Alev Buklemun

  ülkede olan tüm bu olumsuzluklardan sonra normalde bu akp iktidarının secimi göremeden düşmesi gerekir.ama düşmez,nedeni ise uykudaki mor mor kuzucukların tüm bu olumsuzluklardan haberi yok yada olumsuzlukları anlayabilecek beyinleri yok.Ayhan isimli yorumcu arkadaşa bakın lütfen.seçimden sonra görüşelim demiş.ona göre her şey güllük gülistanlık.tuzu kurulardan olsa gerek arkadaş,oysa ülkenin neresine elini atsan orası dökülüyor. her yerde ciddiyetten uzak tiyatro oynanıyor gören yok.tüm milli ve manevi değerlerimiz çiğneniyor malum kesimin haberi yok.anketlerde sonuç ne çıkarsa çıksın beni inandıramazlar.uyuklayan bu kesim uyanmadığı sürece.ALLAH yar ve yardımcımız olsun. 

 • Egemen1

  Akp bu problemi görecektir, secim öncesi kendisine bütce hazirlayacaktir oylar kapali zarflarla satin alinacaktir ve diger partiler dikkat etmezse oylari calinacaktir. Bu kadar basit.

 • http://www.facebook.com/hacer.savas.927 Hacer Polat Savaş

  bence akp dahada yükselir yükselmelide nedenmi şair eşref yıllar önce ne demiş  bir soğan soyuluyor yaşarıyor gözler bir devlet soyuluyor aldırmıyor ÖKÜZLER.

 • http://www.facebook.com/people/Sedat-Yıldırım/100003546048724 Sedat Yıldırım

  19 mayısta, 29 ekimde, 10 kasımda ,silivride,menemende.hatayda milyonlara öncülük eden İŞÇİ PARTİSİ neden anketlerde yer almıyor.Kayıkçı kavgası yapan partilerden başka partimi yok.Üçününde birbirinden farkı yok.Hepsi osmanlı bankası. Tek fark osmanlı bankası fransızdı bunların hepsi amerikan

 • Yunus_GOKTAS

  Hakkettikleri yüzde 18. Sorun eskisi gibi başka sağ partilerin olmaması… Sonuçta okul sistemini rezil ederek ve geleceğimizi borçlandırarak, 15 sene sonrasını satmış bir politika yaşattılar bize. Onlardan önce geleceğimiz kanlı olacak diye hiç düşünmüyordum. Ama onlarla beraber bu gelecek belirdi :(

 • antonkatie

   2000DE AMERIKADAKI OHIO EYALETINDEKI SECIMLERDE CLINTON EUGENE CURTIS ADINDAKI ESKI NASA PROGRAMCISININ YAPTIGI ANLASILMASI IMKANSIZ PROGRAM SAYESINDE HILE ILE KAZANILDI DAHA SONRA  CURTIS MAHKEMEYE KENDI BASVURARAK HER SEYI ANLATTI. SIMDI GELELIM TURKIYEYE DUNYA SIYASET TARIHINDE HIC BIR HUKUMET 3 UNCU KERE BU KADAR OY ALIP TEKRAR GELEMEMISDIR.IKINCISI SECIMLERDE VERILERIN TOPLANDIGI ANA BILGISAYAR NIYE YUNANISTANDA VE NIYE KONTROLU AMERIKALILARDA SIMDI ANLADINIZMI TAYYIP TURKIYENIN CIKARLARI ICIN CALISMIYOR ARTIK CIKIP ULKEMIZI BUNLARDAN GERI ALMAK LAZIM     

 • ayhan0851

  YOBAZLARIN  AKLI BAŞINA GELMEYE BAŞLADI   AMA ÇOKKKKKKK GEÇÇÇÇÇ

 • ULUCINAR

  İHŞALLAH AK PARTİNİN BAŞINI BU MÜZAKERELER YİYECEK ZATEN O YEMEZSE F TİPİ DEVLET İÇİNDEKİ DEVLET YİYECEK

 • http://www.facebook.com/people/Neslihan-Özalgın/100004266521353 Neslihan Özalgın

  doğru olsa bile yine oyları hala yüksek millet hala uykuda uyanmayada hiç niyetleri yok.

 • Timsal Tulun

  kömür, gida yardimiyla arayi kapatirlar.

 • http://www.facebook.com/saadettin.koc.3 Saadettin Koç

  Eğer bu millet bunların gerçek niyetlerini bilmiş olsa bırak %45′i %5 bile alamazlar. Ey millet, uyan artık şu gaflet uykusundan. Biraz daha geç kalırsan bir daha hiç uyanamayacaksıın!

 • yobazsavar

  hepar’ a oyum…Osman Pamukoğlu’na..

 • aydinantalya

  Bu kadar olaydan sonra hala bu kadar oy alabiliyorlarsa, ki seçim geldiğinde daha da artacaktır, yazıklar olsun.Bu kabus bitmeyecek.  Atatürk bu halka rağmen nasıl cumhuriyeti kurmuş çok takdir ediyorum.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100001567324461 Mümtaz Şahsiyet

  Seçime yakın kasetler komplolar başlar.Ağlak bakan arınc iki damla gözyası akıttımı tamamdır.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1418281025 Ersel Isik

  kim vermis %50 oy? hileli secim, kime sorsam ben oy vermedim diyor

 • http://www.facebook.com/mehmet.kurthan Mehmet Kurthan

   AKP batıyor.. TayyiB Erdoğan’ın üzerindeki parıltılı sır
  dökülüyor.. Altından çirkin ve paslı yüzü ortaya çıkıyor…

  CHP ve MHP’nin bundan yararlanıp hızla yükselmesi gerek..  

  Toplum,  Halktan yana , Emekten
  yana, Sosyal adaletçi, gelir dengesizliklerini giderecek bir  lider arıyor

  Ama Kılıçdaroğlu, TayyiB’in yolundan gidiyor.. TayyiB Bey de onu memnuniyetle
  kendi bataklığına çekiyor.. Çekmekle kalmıyor.. Kılıçdaroğlu’nun omuzlarına
  basarak yükseliyor. Yükselirken Kılıçdaroğlu’nu bataklığın dibine doğru
  itiyor..

  MHP’nin yükselir gibi gözükmesi bundan..

 • http://www.facebook.com/nalan.ulug Nalan Uluğ

  sevindirici bir anket ama yetmez.haydi türkiye haydi kimlikleri elinden alınmak istenen yurtsever türkler.ülkemizi teröristlere, bölücüleremi bırakmayacağız.ne mutlu türküm diyene,sandıklara sığmayalım, ülkemizi teröristlerle kucaklaşan, onları baş tacı edenlere ,devletine silah çekenlere  anayasa yaptırmaya çalışanlara bırakmayalım.

 • vitalalive

  Bugunde, yarinda, seneyede secim olsa oyum HEPARA !

 • http://www.facebook.com/aykan.can.18 Aykan Can

  öküz halk olduktan sonra sahtekar dinciler gene kandırır onları
   

 • http://www.facebook.com/korkmazkadri Kadri Korkmaz Ayvalıoğlu

  evet işçi partisi niye yok

 • http://www.facebook.com/korkmazkadri Kadri Korkmaz Ayvalıoğlu

  işçi partisi niye yok anketlerde diyorum

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003387379482 Kadri Turgay

  hicde inandirici degil,bana gore bu yobazlar %60 la gelecek,biz turkler korkak milletiz ,yola cikmayiz ,unuturuz ,gecistiririz,asil turkler ATATURKLE beraber gitti,hayirli olsun size turkiyeliler!

 • berkaysonar

  seçsis sistemiyle akp yüzde 55 oy alır,muhalefet hala uyanmıyor,ya işlerine böylesi geliyor,ya da seçim kazanmak istemiyor,bende olsam istemem,akp hazineyi sıfırladı,kömür,makarna stoklarıda eridi,hazırda savaş bekliyor.kış bitincede dağda kış uykusuna yatan ayılar,pardon, teröristler harekete geçecek vs.of zor işler,bu işler.

 • fatih

  Allah sayın başbakanımzı başımızdan eksik etmesin chp liler çaaaatlasın