Reklamsız Sözcü

CHP Milletvekili ortaya attı, Dışişleri Bakanı yalanladı ama…

android-time 02:30 5 Ocak 2013
CHP Milletvekili ortaya attı, Dışişleri Bakanı yalanladı ama…

CHP Milletvekili ortaya attı, Dışişleri Bakanı yalanladı ama…

“8 asker ve 4 MİT'çi Suriye'nin elinde” iddiası Türkiye'yi karıştırdı

CHP'li Baydar, esir alınanların kimliklerini açıkladı. TSK ise bu askerlerin Suriye'de değil Türkiye'de görevde olduğunu söyledi.

Son dönemlerde Türk askerleri ve MİT elemanlarının Suriye'de yakalanıp tutuklandıklarına ilişkin haberler artarken, Türk makamları ise bunun kasıtlı olarak bu şekilde gündeme getirildiğini, gerçekle ilgisi olmayan bilgiler olduğunu öne sürdüler. Geçen hafta 4 Türk pilotun Suriye'de gözaltına alındığına ilişkin haberden sonra, dün de CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar'ın soru önergesi ortalığı karıştırdı.

‘Yok dese de inanmam'

Baydar, 2 general, 6 subay ve 4 MİT mensubunun Suriye'nin elinde olduğunu öne sürerek, “AKP yetkilileri ‘yok' deseler bile inanmam” dedi. CHP Milletvekili Baydar, Suriye'de düşürülen uçağımızla ilgili daha önce soru önergesi verdiğini, pilotlarla ilgili otopsi raporunun açıklanmasını istediğini söyledi. Baydar, “gizli” olduğu gerekçesiyle otopsinin kendilerine verilmediğini ve içeriği hakkında da bilgi aktarılmadığını kaydetti.

“Kaynak Suriyeli vekil”

CHP Milletvekili Baydar, Suriye'nin elinde asker ve MİT görevlilerinin bulunduğuna ilişkin soru önergesini 24 Aralık'ta verdiğini, ancak konunun yeni gündeme getirildiğini belirtti. Baydar, soru önergesinin dayanağını ise SÖZCÜ'ye şöyle anlattı: “Suriyeli parlamenter Şeref Marşan, Suriye'de bulunan bir vatandaşımıza çok ayrıntılı olarak tutuklu bulunan Türk görevliler hakkında bilgi vermiş. Bunların, Özgür Suriye Ordusu'na eleman yetiştirmek üzere Suriye'de bulunduklarını söylemiş. Hangi araçları kullandıkları, bunlarla neler taşındığını da anlatmış. Suriyeli parlamenterden bu bilgileri alan arkadaşımız olayı bana anlattı. Ben de, soru önergesi vermeden önce araştırma yaptım. Ancak kimseden sağlıklı bir bilgi alamadım. Bunun üzerine soru önergesi verdim. Önergeme bir cevap verilip verilmeyeceğini bilmiyorum. Ancak, ‘Böyle bir şey yok' deseler bile ben buna inanmam. AKP'nin dediği bir şeye inanılmıyor. Çünkü her dedikleri yanlış çıkıyor.”

‘Ayrıntılı bilgi alacağım'

Önergesinin basında yer almasından sonra, bu konuda kendisinden ayrıntılı bilgi istendiğini kaydeden CHP Milletvekili Metin Lütfi Baydar, “Şimdi Suriyeli parlamenter Şeref Marşan'a ulaşmaya çalışıyorum. Ulaşabilirsem kendisinden olayla ilgili ayrıntılı bilgi almaya çalışacağım” diye konuştu

İsimler tek tek tarandı

4 Türk pilotun Suriye'nin Halep kentinde yakalanıp tutuklandığı iddiası El vatan Gazetesi'nde yayınlanmıştı. Bu iddia üzerine Genelkurmay Başkanlığı hemen bir açıklama yaptı ve böyle bir olayın olmadığını, Suriye'de tutuklu herhangi bir askeri personelin bulunmadığını duyurdu. CHP Milletvekili Baydar'ın 2 general, 6 pilot, 4 MİT mensubunun Suriye'de tutuklu olduğuna ilişkin iddiada, tutuklu asker ve MİT mensuplarının ad ve soyadlarının baş harfleri yer aldı. Buna dayanarak Genelkurmay Başkanlığı personel isimleri taraması yaptı. Pilot olduğu belirtilen Y.K'dan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda adı Y ile soyadı K ile başlayan üç isim çıktı.

Bunların üçünün de Ankara'da görevlerinin başında bulundukları, K ile başlayan soy isimlerinin de farklı olduğunu anlattılar. Pilot yüzbaşı olarak belirtilen M.D isminde ise bir personelin bulunduğu, bu kişinin de pilot değil, uzman çavuş olduğu öğrenildi. Yetkililer, “Bu üç kişi de kendi çalıştıkları yerlerde bulunuyorlar. Suriye'de değil, Türkiye'deler” dedi.
Başbakan'a sormuştu
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği soru önergesinde, Suriye makamlarının elinde olduklarını öne sürdüğü Yüzbaşı Y. K., Teğmen S. T., Teğmen F. Y., Teğmen M. H., Asteğmen H. G ile T. T. , İ. M., Y. C., M. Y., H. M.'nin durumunu sordu. Saygı ÖZTÜRK

Son güncelleme: android-time 15:1605.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more