Reklamsız Sözcü

CHP uçağıyla ilgili açıklama

CHP uçağının yolcuların yaptığı alışveriş sonrası aşırı yük nedeniyle rötar yapacağı haberlerine bir yalanlama daha.

android-time 17:26 19 Ocak 2013
CHP uçağıyla ilgili açıklama
CHP uçağının yolcuların yaptığı alışveriş sonrası aşırı yük nedeniyle rötar yapacağı haberlerine bir yalanlama daha.

Sozcu.com.tr/

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP heyeti, basın mensupları ve işadamlarını taşıyan yolcu uçağı, Çin’in Urumçi kentinden Ankara Esenboğa Havalimanı’na doğru yola çıkarken, Ankara’ya uçakta “bavul” krizi yaşandığı haberleri ortalığı karıştırdı.

CHP’lilerin ve uçakta bulunan yolcuların yaptığı alışveriş sonrası aşırı yük nedeniyle alması gereken yakıtı alamadığı ve uçağın bu nedenle Trabzon’a ineceği haberlerine kısa sürede CHP’den yalanlama gelmişti. Çıkan haberlere bir yalanlama da Apron Jet Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül’den geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Çin Halk Cumhuriyetine gerçekleştirmiş olduğu organizasyonun uçuş ile ilgili faaliyetleri, Apronjet Havacılık – Freebird Havayolları ile birlikte gerçekleştirmişti.

Apron Jet Havacılık’tan yapılan açıklama şöyle:

18 – 19 Ocak 2013 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi “Çin Uçuşu” ile ilgili bazı basın kuruluşlarında yer alan asılsız haberlere istinaden aşağıdaki basın açıklamasının şirketimiz tarafından yapılması elzem görülmüştür.

Uçuş, Freebird Havayollarına ait 2012 Model, TC FBO kuyruk no'lu Airbus 320 tipi uçak ile gerçekleştirilmiştir.

Gidişte ve dönüşte içinde yolcular varken yapılan yakıt ikmali her türlü uluslararası havacılık kurallarına uygun olarak yapılmıştır.

18 Ocak 2013 tarihinde 180 kişilik A320 tipi uçağımız toplamda 105 kişilik CHP heyetiyle Urumqi'den full yakıt ve operasyonu etkilemeyecek normal bagaj ağırlığıyla kalkış yapmıştır.

Uçak Türk havasına girdiğinde, Pilotlar tarafından yapılan değerlendirmede, rotada belirtilen meteorolojik oluşumların ve karşı rüzgârın planlanan uçuşu etkilemeyeceği ve mevcut yakıtın uluslararası kurallara uygun olarak Esenboğa havalimanına yetecek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda uçak direkt olarak planlanan şekilde, Esenboğa havalimanına inişini gerçekleştirmiştir.

Bahsi geçen uçuş; ICAO, EASA ve Türk Sivil Havacılığının kurallarına tam anlamıyla uygun olup,  her türlü denetim ve incelemeye açıktır.

Son güncelleme: android-time 17:3419.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more