Reklamsız Sözcü

CHP’li vekilden tepki istifası

CHP Milletvekili Salih Fırat, Birgül Ayman Güler'in açıklamalarına tepki olarak partisinden istifa etti...

android-time 12:58 24 Ocak 2013
CHP’li vekilden tepki istifası
CHP Milletvekili Salih Fırat, Birgül Ayman Güler'in açıklamalarına tepki olarak partisinden istifa etti...

CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Birgül Ayman Güler’in açıklamalarına tepki olarak partisinden istifa etti.

Birgül Ayman Güler’in, dün akşam saatlerinde TBMM’de görüşülen ‘Anadilde Savunma’ tartışmaları sırasında söylediği sözler çok tartışılmıştı.

AKP’DEN O VEKİLE TEKLİF

Görüşme sırasında CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler’in “Kürt milliyetçiliğini bana “ilericilik” ve “bağımsızcılık” diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” dediği iddia edilmişti.

‘ALLAH ALLAH ÖYLE Mİ DİYORLAR?’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Salih Fırat’ın istifasını gazeteci Uğur Mumcu için düzenlenen anma töreninde aldı. Kılıçdaroğlu ‘Allah Allah öyle mi diyorlar’ dedi. CHP lideri konuyla ilgili başka bir açıklama yapmadı.

CHP HAREKETE GEÇTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, istifa haberini aldıktan sonra bazı CHP’li grup başkanvekillerinin ve genel başkan yardımcılarının Salih Fırat ile görüşmek için harekete geçtiğini açıkladı.

Grup başkanvekilleri aracılığıyla Meclis Başkanlığı’na istifanın bir süre için işleme alınmaması ricasında bulunuldu ve Başkanlık istifayı bir süre askıya aldı. Kayseri yolundaki Kılıçdaroğlu’nun Salih Fırat ile görüşüp istifasını geri çekmesi ricasında bulunacağı belirtildi.

İSTİFA DURDURULDU

CHP’den istifanın durdurulduğuyla ilgili açıklama geldi. CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın istifası işleme koyulmadı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Fırat'ın istifasının durdurulduğunu belirterek, Meclis Başkanlığı'nın dilekçeyi işleme henüz koymadığını kaydetti. Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kayseri dönüşünde Fırat ile görüşeceğini kaydederken, istifa konusunun bu görüşmenin ardından netleşeceğini söyledi.

BİRGÜL AYMAN GÜLER: İSTİFA EDEREK YANLIŞ YAPTI

“Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” sözleri tepkilerin odağı olan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, suskunluğunu bozdu. Güler, 'Ben parti programında yazılanları söylüyorum. Salih Fırat istifa ederek yanlış yapmıştır' dedi.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Genel Kurul'da dün ifade ettiği “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” sözlerine ilişkin, “Ben CHP'nin Parti Programında yazan şeyleri söylüyorum. Türk ulusu ve Kürt milliyeti çok bilinçli kullanıyorum” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının “Genel Kurul'da dün ‘Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz' dediniz, tepki aldınız mı, Salih Fırat'ın sizin ifadeleriniz nedeniyle istifa ettiği iddia ediliyor” sözüne, “Öyle bir açıklama var mı?” dedi. Güler, şöyle devam etti:

“Ben CHP'nin Parti Programında yazan şeyleri söylüyorum. Bizim parti programımızda diyor ki etnik kimlik şereftir, kimse inkar edemez. Asimile edemez. Biz bütün o kimlik farklılıklarını entegrasyon hedefi doğrultusunda yaşatacağız. Benim söylediğim bundan ibaret. Ulusal devlet yani Türk vatandaşlığına dayanan devlet.”
“Tepki aldınız mı?” sorusuna Güler, “Tepki şöyle, gazetecilerin çok ilgisi oldu, e-posta ve telefon, destek verenler de var, ‘Ya hocam ne diyorsun böyle?’ diyenler de var. Irkçı, faşist, kafatasçı öyle lafı seven bir zümre oluşmuş Türkiye'de, her önüne gelen öyle diyor, o tür şeyler de var” yanıtını verdi.

“Sözlerim yanlış anlaşıldı diyor musunuz?” sorusuna da Güler, “Hayır…Söylediğim sözü çok uzun süredir söylüyorum, yazıyorum” dedi.
Bir basın mensubunun, “Türk ulusu ve Kürt milliyeti ifadesini bilerek mi seçtiniz” sorusuna Güler, “Çok bilerek. Gözün neyi seçti Türk'ü, Kürt'ü ve eşit değili seçti. Ben diyorum ki ulusu ve milliyeti seçsin gözün. Türk ulusu ve Kürt milliyeti çok bilinçli kullanıyorum” yanıtını verdi.

 

 

Son güncelleme: android-time 17:1924.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more