Reklamsız Sözcü

‘Çifte nakile’ rekor tazminat

Çifte nakil için tazminat davası açıldı

android-time 09:19 3 Ocak 2013
‘Çifte nakile’ rekor tazminat
Çifte nakil için tazminat davası açıldı

Dünyada ilk kez denenen ve hasta Şevket Çavdar'ın ölümüyle sonuçlanan çift kol ve çift bacak nakli ameliyatı nedeniyle ailesi Hacettepe Üniversitesi ile nakli yapan ekibin başındaki Doç. Dr. Serdar Nasır'a tazminat davası açtı.

Milliyet’in haberine göre; Hacettepe Üniversitesi'nde dünyada ilk kez denenen ameliyatla Şevket Çavdar'a (27) çift kol ve çift bacak nakli yapılmıştı. Çavdar, ameliyattan bir süre sonra 24 Şubat 2012'de hayatını kaybetmiş, Sağlık Bakanlığı, bunun üzerine Hacettepe Üniversitesi'nin organ nakli ruhsatını askıya alırken, nakli yapan ekibin başındaki Doç. Dr. Serdar Nasır Nasır ile ilgili de YÖK'e ve savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık ve YÖK incelemeleri sürerken, Çavdar'ın annesi ile 4 kardeşi, üniversite ve Nasır aleyhine tazminat davası açtı. Dilekçede, 4 gerekçeyle tazminat talebinde bulunuldu. Gerekçeler şöyle:

– MEVZUATA AYKIRI: Sağlık Bakanlığı endikasyon listesine aykırı ameliyat yapıldı. Çavdar'ın bacaklarının diz üstünden, bir kolu omuzdan ve bir kolu da dirsek üstünden olmamasına rağmen ameliyat gerçekleştirildi. Endikasyon listesinde çift kolun ancak dirsek altı, çift bacağında ancak diz altından yoksun olması halinde bu ameliyatın yapabileceği belirtilmesine rağmen, kurala uyulmadı ve bu konuyla ilgili olarak aileye bilgi verilmedi.

– RİSK SÖYLENMEDİ: Çavdar'a ve ailesine ölüm riski konusunda bilgi verilmedi.

– SİGARA BIRAKTIRILMADI: Çavdar'a imzalatılan bilgilendirme formunda “sigara içmeme şartı” yer almasına ve doktorların Çavdar'ın sigara kullandığını bilmelerine rağmen önlem alınmadı. 14 yıldır günde 2 paket sigara içen Çavdar için tetkil yapılmazken, vücudunun nikotinden arındırıldıktan sonra ameliyat edilmesi kuralı işletilmedi.

– KRONİK RAHATSIZLIKLAR: 4 uzuv nakli birden yapılan ve ameliyat sırasında bir kez kalbi duran ve çoklu organ yüklemesinden hayatını kaybettiği açıklanan Çavdar'ın ailesinin kalp hastalığı dikkate alınmadı. Babası, 40 yaşında kalp krizinden hayatını kaybederken annesi de bir kalp ameliyatı geçirmesine rağmen operasyonu yapan ekip tarafından bu husus dikkate alınmadı. Ayrıca nakil öncesi tetkikler tam yapılmış olsaydı, Şevket'in kalbinin 4'lü uzuv nakline dayanmayacağı kalbinin rahatsız olduğu anlaşılacaktı.

Bacaklar eklendi
Dilekçede, bu 4 gerekçeye ek olarak, doktorların Çavdar'ı önce tek kol nakli için ameliyata çağırdığı daha sonra operasyonun çift kol-çift bacak nakline dönüştürüldüğü iddiası da yer aldı.

Anneye 300, kardeşe 75
Dilekçede, Çavdar'ın annesine 300 bin TL, 4 kardeşine de 75'er bin TL tazminat ödenmesi istenirken ayrıca Çavdar'ın gelirlerinden mahrum kalması nedeniyle anneye 20 bin TL tazminat ödenmesi de talep edildi. Toplam tazminat talebi, 620 bin TL olarak belirlendi.

Son güncelleme: android-time 11:4103.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more