Reklamsız Sözcü

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ağır eleştiriler

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Kürt sorunu hakkında söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

android-time 10:17 31 Ocak 2013
Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ağır eleştiriler
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Kürt sorunu hakkında söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir diktatör heveslisinin hezeyanları, bizi çağdaş uygarlık hedefinden alı koymamalıdır. Hele hele bu kişi, suni gündemler yaratabilmek için, ihtiyaç duydukça, halka yalan söylediğini itiraf edecek kadar ciddiyetsizse” diye konuştu. Kılıçdaroğlu konuşurken bir ara otelin elektrikleri kesildi.

CHP İl Başkanları toplantısı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında parti genel merkezinde başladı. Toplantının açılış konuşması konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, CHP'nin her zaman ve koşulda, iyiliğe ve dürüstlüğe inanan bir gelenekten geldiğini ifade ederek, “Ayrımcılık bizim kitabımızda yoktur, felsefemizde yoktur, dünya görüşümüzde yoktur. Her yerde ve her ortamda eğer sosyal demokrat bir partiysek bizim merkezimizin odağında insan vardır. Biz insanın sorunlarını çözmek istiyoruz biz, bu coğrafyada barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimsenin etnik kimliğini biz sorgulamayız, kimsenin inancını sorgulamayız. Herkesin inancına, etnik kimliğine saygı gösteririz. Onun içindir ki CHP olarak biz ‘herkesin etnik kimliği kendi şerefidir' deriz, bu bizim temel hedefimizdir. Kurulduğumuzdan beri böyle söyleriz ve böyle söylemeye de devam edeceğiz” dedi.

KÜRT SORUNUYLA İLGİLİ BAŞBAKAN'A KENDİ SÖZLERİYLE YÜKLENDİ

Kendilerinin hiçbir zaman söyledikleri sözlerinden dönmediklerini, ne söyledilerse arkasında durduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a tarih vererek Kürt sorunuyla ilgili bazı sözleriyle yüklendi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“Size ibretlik bir örnek vereceğim, 2002'de bu ülkenin Başbakan'ı şöyle söylüyor, ‘Türkiye'de Kürt sorunu yok, var diye inanmayacaksın, sorun yok diye inanacaksın. Sorun yok dersen sorun ortadan kalkar.' Cümleye, düşünceye bakın. Anlatıma bakın. 2004 aynı kişi söylüyor, ‘Türkiye'de bir Kürt, biz Apaza, Çerkez gerçeği varken Allah göstermesin onlarca sorun doğurur. Geçiyoruz, 2005, ‘Türkiye'de Kürt kökenli vatandaşların sorunu, Türk kökenliler kadardır.' Geçiyorum, ‘Türkiye'de Kürt sorunu ne olacak diyenlere, diyorum ki; Herkesten önce benim sorunumdur.' Geçiyoruz, 2011, yine bu değerli Türk büyüğü söylüyor, ‘Benim için Kürt sorunu bitmiştir.' Ne oldu? 180 derece diyeceğim, o da yetmiyor artık. 360 derecelik bu turun amacı nedir? Hani politikacı halka gerçekleri söylerdi. Hani doğruları söylerdi. Onun için gerçeklerin tamamını halka anlatmak zorundayız.”

“TÜRKİYE ŞANGHAY TOPLULUĞUNUN ÜYELERİ GİBİ TEK SESLİ BİR REJİME SÜRÜKLENMEKTEDİR”

Kılıçdaroğlu, CHP'nin yönünün, hedefinin çağdaş uygarlık olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'e dediği “Bizi Şangay Beşlisi içine alın, AB'ye ‘Allahaısmarladık' diyelim” sözlerine ise sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Bir diktatör heveslisinin hezeyanları, bizi çağdaş uygarlık hedefinden alıkoymamalıdır. Hele hele bu kişi, suni gündemler yaratabilmek için, ihtiyaç duydukça, halka yalan söylediğini itiraf edecek kadar ciddiyetsizse. Siyaset yoluyla, servet transferini bizzat istediğini söyleyecek kadar pervasızsa. Bağımsız olması gereken yargıya ve medyaya açıkça talimatlar yağdıracak kadar sınır tanımazsa. Siyasi hırsları ve ihtirasları için insanların şeref ve haysiyetleriyle oynayacak kadar düşüncesizse. Siyasi şov uğruna Türkiye'yi komşularıyla sıcak çatışmanın ortasına sürükleyebilecek kadar çılgınsa. İşsizlik ve yoksulluktan şikayet eden vatandaşlarla alay edecek kadar kibirliyse. Toplumdaki farklılıkları birbirine karşı, tehlikeli bir şekilde kışkırtmayı ve çatışmayı, sürekli bir siyaset tarzı haline getirecek kadar sorumsuzsa, toplumun bütün reflekslerini dumura uğratmak için devlet terörüne başvurmaktan çekinmeyecek kadar gözünü karartmışsa sorun sıradan, siyasal bir sorun olmaktan çıkmıştır. Türkiye farklı bir yerdedir. Herkesin bunu çok iyi bilmesi lazım. Türkiye ancak Şanghay Topluluğunun kimi üyelerinde gördüğümüz gibi şeklen çok partili ama aslında tek boyutlu ve tek sesli bir rejime sürüklenmektedir. Başbakanın AB'ye yönelik, ‘Şanghay'a üye olalım, AB'den çıkalım' önermesi, Türkiye için, nasıl bir model, nasıl bir standart, nasıl bir gelecek tasarlandığının açık kanıtıdır. Bunu hepimizin çok iyi bilmesi lazım.”

SALONDA ELEKTRİK KESİNTİSİ

CHP'liler olarak, toplumun bütün dokularına girmek zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, tarihin kendilerine yüklediği görev ve sorumluluk olduğunu dile getirerek, “Bu görevin ve sorumluluğun bilincinde hareket etmek zorundayız. Her koşulda, her zorlukta, önümüze çıkarılan her engelde, başarı startını vermek ipi göğüslemek zorundayız. Türkiye'nin demokrasiye ve özgürlüğe ihtiyacı var. Türkiye'nin gelecek, güzel günlere, barış içinde yaşamaya, huzura ihtiyacı var. Türkiye'nin çağdaş uygarlık hedefinden sapmamasına ihtiyacı var. Türkiye'nin bilgi toplumu olmaya ihtiyacı var. Asıl hedefimizin bu olması gerekir. İster Doğu'da, ister Batı'da, ister Güney'de, isterse Kuzey'de yaşayalım, ister Orta Anadolu'da biz bir bütünüz. Sapmayacağız inançlarımızdan, neyin ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz, gerçekleri halka anlatmak hepimizin temel görevidir” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu konuşması sırasında salonda bir kaç kez elektrik kesintisi yaşanması üzerine “Şu Türkiye'nin geldiği noktaya bakın, 10 yılda. Enerji kesintilerine bakın. 21. yüzyılın Türkiye'si böyle mi olmalı?” dedi. İş kazalarında ölenlerin sayısının terör nedeniyle hayatını kaybedenlerden fazla olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Örgütlü toplum olmaktan Türkiye'yi çıkarıyorlar. O nedenle dirençli olmak, kararlı olmak, mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek, her CHP'linin, olağan CHP'liden genel başkanına kadar, görevidir. Ağır sorumluluk altındayız. Mücadeleyi Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırana kadar götüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.
CHP İl Başkanları toplantısı Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti

Son güncelleme: android-time 13:2031.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more