Reklamsız Sözcü

Eskişehir’de 5 tutuklama!

Büyüşehir Belediyesi operasyonunda 5 tutuklama.

android-time 09:33 31 Ocak 2013
Eskişehir’de 5 tutuklama!
Büyüşehir Belediyesi operasyonunda 5 tutuklama.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde Cumhuriyet savcılığının ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürüttüğü soruşturmada gözaltına alınanlardan 5’i sevk edildikleri adliyede yaklaşık 20 saat süren sorguları ardından tutuklandı. Polis minibüsüyle cezaevine götürülen 5 kişi adliye önünde bekleyen yakınları tarafından alkışlarla uğurladı.

CHP’li Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyon kapsamında Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri geçen Pazartesi günü sabah erken saatlerde, aralarında Büyükşehir Belediyesi eski genel sekreteri, genel sekreter yardımcısı, İmar ve Zabıta daire başkanlarının da bulunduğu 21 kişiyi gözaltına aldı. Evlerinde bulunmayan 2 kişi ise daha sonra Emniyet Müdürlüğü’ne giderek teslim oldu.

Gözaltında olan 23 kişiden 7’si aynı gün Emniyet Müdürlüğü’nden, 8’i de önceki akşam sevk edildikleri adliyede savcılık tarafından serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında gözaltında olan 8 kişi ile sağlık sorunları nedeniyle geçen Pazartesi günü Emniyet Müdürlüğü’nden savcının talimatıyla serbest bırakılan Büyükşehir Belediyesi eski genel sekreteri E.E. dün ;saat 08.00 sıralarında adliyeye sevk edildi. 9 kişiden E.E. ve H.D. ifadeleri alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bakıldı.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, “Porsuk Çayı ve muhtelif kanallarda düzenlemeler, masal dünyası ve Eskişehir kentsel gelişim projesi yapım işi ihalelerinde, ihalelere fesat karıştırıldığı, kamu zararına neden olunduğu” iddiasıyla ifadesini aldığı T.G.G., R.O.T., S.A., G.G., M.R.E., E.Ş. ve N.S.’yi tutuklamaları talebiyle mahkemeye sevk etti. Nöbetçi mahkeme olan Eskişehir 6’ıncı Sulh Ceza Mahkemesi hakimi bugün sabaha karşı saat 04.00 sıralarında G.G. ve N.S.’yi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı, diğer 5 şüpheli T.G.G., R.O.T., S.A., M.R.E. ve E.Ş.’nin ise tutuklanmalarına karar verdi. Kararı adliye önünde beklerken öğrenen tutuklananların yakınlarından bazıları fenalık geçirdi.

Sevk edildikleri adliyede yaklaşık 20 saat sonra tutuklanan 5 kişi sivil plakalı polis minibüsüne bindirilerek adliyenin kapalı otoparkından dışarı çıkartıldı. Adliye önünde bekleyen yakınları tutuklananları alkışlarla Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne uğurladı.

İŞTE O BELGE

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 10 Ocak 2011 tarihli belgesine göre dönemin İçişleri Bakanı Atalay, Büyükerşen ve belediye yöneticileri için ‘Ortada cezai sorumluluğu gerektiren bir eylem bulunmadığı’ gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

Aydınlık Gazetesi’nde yayımlanan belgede, Proje ile ilgili iddialara yönelik yapılan ön inceleme sonucunda şu ifadelere yer verildi:

-Eskişehir Kentsel Gelişim Projesi 2. Bileşeni Doğal Afet Zararlarını Azaltma Projesi İşi’nin Avrupa Yatırım Bankası’nın genel kredi şartları içerisinde ihaleye çıkıldığı,

-İhalenin ‘Noter huzurunda, basın ve tüm isteklilerin katılımıyla kamuya açık’ yapıldığı, üç ortak girişimin teklif verdiği,

-İhale kararının Avrupa Yatırım Bankası’nın onayına sunulduğu ve kreditör kuruluş tarafından onaylandığı,

-Bu süreçte keşif artışından bahsetmenin mümkün olmadığı,

-Söz konusu işlerde alt yüklenici çalıştırıldığına dair herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmadığı,

-Beton imalatlarındaki ve fiyatlarındaki değişikliklerin ‘istekliler arası rekabeti engelleyici’ bir husus olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı anlaşıldığından,

-Ortada cezai sorumluluğu gerektiren herhangi bir eylem bulunmadığı cihetle Eskişehir Büyükşehir belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen (ve diğer belediye yöneticileri) haklarında ‘Soruşturma izni Verilmemesi’ne 10/01/2011 tarihinde karar verildi.

Son güncelleme: android-time 10:2131.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more