Reklamsız Sözcü

Fatih’ten Fetih’e veto

İstanbul'un Fethi etkinliklerine katılmak yerine Taksim Gezi Parkı'na gidecek.
11:1629 Mayıs 2013
Fatih’ten Fetih’e veto
İstanbul'un Fethi etkinliklerine katılmak yerine Taksim Gezi Parkı'na gidecek.

Fetih 1453 filminin başrol oyuncusu, Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran, Devrim Evin, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Fetih Şenliklerine katılmayı reddederek, Taksim Gezi Parkı’nda eylemde olacağını açıkladı.

Evin, “Ben İstanbul’un Fethini Taksim Gezi Parkı’nda halkla kutlayacağım” diyerek, bugün öğleden sonra saat 15.00’de Gezi Parkı’nda olacağını belirtti.

Devrim Evin kararını twitter’da şu sözlerle duyurdu:

“Beni 29 Mayıs Fetih etkinliklerine baş konuk olarak davet eden İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı, sizinle değilim. Fetih günü ‘Gezi Parkı için Taksim’e” notunu düştü.

“BAŞKONUK” OLARAK ALDIĞI DAVETİ REDDETMİŞTİ

Belediye ve Valiliğin düzenlediği Fetih Kutlamalarına “Başkonuk” olarak davet edilen ancak bu daveti “eylemde olacağım” diyerek reddeden Devrim Evin söylediği gibi, nöbetleşe devam eden “Gezi Parkı Eylemi” ne geldi.

“İSTANBUL’UN KATLEDİLİŞİNE GÖZ YUMMAYAN İDEOLOJİYE YAKINIM”

Burada habercilerin sorularını yanıtlayan Evin, daveti dahil olduğu meslek örgütünün toplantısı sırasında aldığını, söz konusu örgütün Reyhanlı dahil çeşitli aktivitelere, bu eylemleri katılmayı tercih ettiği için de daveti reddettiğini anlattı.

Fatih Sultan Mehmet’i canlandırdığı Fetih 1453 filminin eşine ender rastlanır bir başarıya imza attığını söyleyen Evin, İstanbul’un katledilişine göz yummayan bir ideojiye yakın olduğu için benzer eylemlere katıldığını söyledi.

“DÜN GECE DE BURADAYDIM, BUGÜN DE BURADAYIM”

Devrim Evin, daveti reddetmesiyle gündeme gelmeden önce dün gece de eylemcilerin arasında olduğunu söyledi. Evin, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alıp Ayasofya’ya girdiği güne dair bir olayı da anlattı. Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’nın değerli parçalarını sökmeye çalışırken gördüğü yeniçeri askerini tokatladığını söyleyen Evin “Fatih, -şu andan itibaren buradaki bütün eserler benim himayem altındadır dedi. O günden sonra da hiçbir eser yıkılmadan himaye edildi. Bizim ecdadımız budur” diye konuştu.

“DİRENENLERİN ARASINDA OLACAĞIM”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim düzenlemesi ve eylemlerle ilgili sözlerini dinlediğini de anlatan Evin, “Biz de direneceğiz.Tarih yıkanları da direnenleri de yazacak. Ben direnenlerin arasında olacağım” dedi.

Son güncelleme: 18:0429.05.2013
YORUMLARI GÖRÜNTÜLE
Paylaş Tweet