Reklamsız Sözcü

Genelkurmay’dan tokat gibi yanıt

Genelkurmay'ın Mahkeme'yi yalanlamasının ardından davaya hukukçulardan sert tepki: Balyoz gerçekleri yansıtmıyor

android-time 03:50 9 Ocak 2013
Genelkurmay’dan tokat gibi yanıt
Genelkurmay'ın Mahkeme'yi yalanlamasının ardından davaya hukukçulardan sert tepki: Balyoz gerçekleri yansıtmıyor

Deniz AYHAN / Sozcu.com.tr

Balyoz Davası'nın gerekçeli kararında dava dosyasındaki belgelerin sahte olduğu yönündeki iddiaların ardından mahkemenin davadaki belgelerin Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asıllarının bulunduğunu belirtmesi üzerine
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yalanlama geldi. TSK’dan yapılan açıklamada Genelkurmay'da olduğu iddialarının asılsız olduğu söylendi, harekat planı adlı bölüm ve ekinin mevcut olmadığını bildirildiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Yekta Güngör Özden, hukuki sürecin nasıl işleyeceğini Sozcu.com.tr’ye anlattı.

HUKUKİ SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

“Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararı sanık vekillerine ve vekili olmayan sanıklara resmi olrak tebliğ edildikten sonra onlar temyiz dilekçelerini hazırlarlar. Ve dilekçeleriyle birlikte dosyalar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir. Yargıtay karar hakkında görüşünü hazırlayarak, dosyayı ilgili ceza dairesine gönderir. Ceza dairesinin tetkik hakimi dosya üzerinde çalışma yaparak, Başkanlıkla belirlenen günde görüşmek üzere kurula sunar. Ve kurulda görüşmeler sırasında kendi görüşünü, sorularına yanıt vermek suretiyle açıklar. Sonrasında kurulun kararı beklenir. ”

BALYOZ GERÇEKLERİ YANSITMIYOR

“Yargılama aşamasında adaletli yargılamadan uzaklık yakınmaları ayukka çıkan, savunma hakkına saygı gösterilmeyen, düzmece olduğu ileri sürülen belgeler için, gerekli inceleme yapılmadığı söylenen, ayrıca Genelkurmay’da asıllarının bulunmadığı anlaşılan kanıtlarla varılan sonucun Savcılığın iddianamesini tekrardan başka bir yönü ve doyurucu bir gerekçesi yoktur.” diyen Özden, Yargıtay evresinde yapılacak çalışmalar hukuk devleti ve bağımsız yargı yönünden umutla beklenmektedir ancak davaya kişisel bakışım Türk Ceza Yasası’nın 312. maddesindeki cebir ve şiddet öğelerinin hiçbir biçimde bulunmaması nedeniyle ve delillerin sağlıksız olması ağırlığı ile Balyoz davasının gerçekleri yansıtan bir sonuca ulaşmadığıdır.” dedi.

GENELKURMAY’IN YANITI TOKAT GİBİ

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Genelkurmay’ın bu açıklamasını mahkemeye inen bir tokat olarak değerlendirdi. Kocasakal, “Gerekçeli karar, iddianamenin bir tekrarı olamaz. Mahkemenin hangi somut delillere dayandığı yok. Ve tabii ki kuvvetle dayandığı şey bu dijital veriler ve belgelerin Genelkurmay’da olduğu iddia edildi ancak Genelkurmay’ın bu iddiaları yalanlaması son derece önemli. Genelkurmay'ın bu görüşü tokat gibi. Mahkemeye açıkça sen yalan söylüyorsun diyor. Böyle bir şey olabilir mi? ” diye konuştu.

Mahkemenin gerekçeli kararında önemli bir dayanak olarak dayandığı hususu, bir resmi kurul olan Genelkurmay’ın yalanlamasının son derece önemli olduğunu belirten Kocasakal, “Mahkeme diyor ki, ‘asılları orada var’. Genelkurmay diyor ki ‘böyle bir şey yok’. Mahkemeyi bir anlamda doğru söylememekle suçluyor. E peki bu kadar açık bir çelişkide, bu mahkemenin kararına insanlar nasıl güven duyacak? Zaten pek çok kuşku varken bir de Genelkurmay’ın açıklaması, bu güvensizliği hem somut hale getirmiş hem de arttırmıştır.” dedi.

BALYOZ ASIL ŞİMDİ İNDİ

Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun’un kızı Ece Saygun, TSK’nın yalanlamasını duyduğunda ilk olarak ağladığını belirterek, “O zaman Balyoz asıl şimdi indi diyebilir miyiz?” diye sordu.

İlk günden beri haklı olduklarını söylediğini belirten Saygun, “Sonuçta biz haklıyız onlar haksız. Gerçekler er ya da geç ortaya çıkacak! dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more