Reklamsız Sözcü

Gideceğini anladı, salvolara başladı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Erdoğan'ın "ecdadım" dediği Kanuni'yi eleştirdi.

android-time 02:06 4 Ocak 2013
Gideceğini anladı, salvolara başladı!
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Erdoğan'ın "ecdadım" dediği Kanuni'yi eleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Erdoğan’ın ateşlediği “Muhteşem Yüzyıl” ve “ecdat” tartışmalarına dahil oldu. Günay, “Biz padişahlar üzerinden ecdadımız diye gidersek çocuklarımıza çok mahcup da olabiliriz. Sultan Süleyman iktidar hırsıyla oğlunu boğdurdu. Ecdat olarak Padişahları değil, Yunus'u, Hacı Bektaş'ı anlatalım.” dedi.

‘GÜNAY GİDECEĞİNİ ANLADI’

AKP’nin derin kulislerine göre Başbakan Erdoğan, 4 bakanı kabineye almayı düşünmüyordu. Erdoğan’ın üstünü çizdiği isimlerden biri de Kültür ve Turizm Bakanı Günay’dı. Günay’ın, Erdoğan ile ters düşmesi, “gideceğini anladığı için yapıyor” şeklinde yorumlandı.

GÜNAY, ERDOĞAN İLE TERS DÜŞTÜ

Erdoğan'ın ‘ecdadım’ dediği Kanuni’yi eleştiren Günay, Bizim kültürümüz haremden ibaret değil ama tarihimiz her şeyiyle çok mükemmel, herkese örnek de değil aslında” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü:” Bizim o tarihi dizilerde, çok ünlü sadrazamın öldürülmesine daha gelmedik. Cihan padişahının iktidar hırsıyla kendi oğlunu yandaki çadırda boğdurtmasına gelmedik. Tarihi çok kurcalamayalım. Tarihin övünülecek güzel tarafları olduğu gibi, bugünkü idrakimizle bağdaşmayacak kötü tarafları da var. Daha önce de söyledim. Tarihten alacaksak bir şey Yunus Emre'yi çocuklarımıza öğretelim, anlatalım. Hacı Bayram Veli, Bektaş Veli'yi anlatalım. Biz padişahlar üzerinden ecdadımız diye gidersek çocuklarımıza çok mahcup da olabiliriz.” diye konuştu.

SÖZCÜ DUYURDU
Sözcü gazetesinin 1 Ocak’ta duyurduğu yılın kulisinde, 4 bakanın yeni kabineye alınmayacağı, 4 bakandan birinin de Ertuğrul Günay olduğu ileri sürülüyordu.

KAMER GENÇ’TEN SERT TEPKİ

Yaptığı açıklamalarla AKP ile ters düşen Kültür ve Turizm Bakanı Günay'a en sert tepki CHP'li Genç'ten geldi

“Ecdadımız padişahlar değildir, daha o tarihi dizideki padişah yandaki çadırda oğlunu öldürtecek. O gün ölmesi lazım yürek taşıyan bir insanın..” diyerek Başbakan Erdoğan'la; Şeker Portakalı, Fareler ve İnsanlar gibi klasik olmuş kitapların ‘sakıncalı' bulunması üzerine de “Bakandan beni rahatlatmasını bekliyorum” diyerek Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile ters düşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, “İkiyüzlülüğü bırak… Madem ki farklı düşünüyorsun, istifa et.” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın kendi hükümetiyle ile ters düşen açıklamalarını değerlendirdi. Genç,“Bana göre dürüst adam, ilkeli adam, kendi düşüncelerine ters olan bir siyasi kadronun içinde yer almaz” dedi.

BU YAPTIĞI İKİYÜZLÜLÜKTÜR

Günay'ın her fırsatta böyle çıkışlar yaptığını hatırlatan Kamer Genç, “Aslında dediği şeyler doğru. Fakat bir yandan da bakanlıktan vazgeçmiyor. İlkeli, dürüst bir siyasetçi, kendi düşüncelerine ters olan bir siyasi kadronun içinde yer almaz. Günay, hem AKP'de kalıyor, bir sürü yolsuzluk, hukuksuzluk yapıyor, laikliği ortadan kaldırmak istiyor, İslam devleti kurulmasına katkıda bulunuyor, onların icraatlarına katkıda bulunuyor hem de kamuoyunda kendisini ‘iyi' göstermeye çalışıyor. Bu yaptığı ikiyüzlülüktür” dedi.

İSTİFA ETMESİ GEREKİR

AKP'nin tüm politikalarına dahil olan Günay'ın bu açıklamaları yaparak, “Ben aslında onlarla aynı düşüncede değilim” demesinin kendisini kurtaramayacağını söyleyen Genç, “Kendisi AKP'nin bütün yaptıklarının sorumlusudur. İlkeli olan bir insanın bu şartlarda istifa etmesi gerekir” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more