Reklamsız Sözcü

Ölü sayısı 7’ye yükseldi

Şırnak'taki heyelan faciasında 7 kişi hayatını kaybetti.

android-time 00:02 28 Ocak 2013
Ölü sayısı 7’ye yükseldi
Şırnak'taki heyelan faciasında 7 kişi hayatını kaybetti.

Ölü sayısı 7’ye yükseldi. Olay, dün saat 21.00 sıralarında Gaffar Okkan caddesi üzerinde bulunan Uğur adlı halı sahada meydana geldi. Hali sahada maç oynandığı bir sırada 3 metre yüksekliğindeki istinat duvarı top oynayanların üzerine devrildi. Ortalığı toz bulutu kaplarken, top oynayanlar ile duvar altında maçı izlediği tahmin edilen bazı kişiler enkaz altında kaldı. Korku ve endişenin hakim olduğu halı sahada yaşanan olayın şokunu üzerinden atan sahadaki sporcular, enkaz altında kalanları kurtarmak için taş kütlelerini kaldırmaya başladı. Maçı izleyen ve olayı gören çevredekiler de halı sahaya girerek enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştı. Yapılan ilk müdahalede göçük altında 1 kişinin cansız bedeni ile 3 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Yaralılar hastaneye kaldırılıarak tedavi altına alındı. Çöken istinat duvarının altında kalanların kurtarılması için çok sayıda iş makinası getirilerek çalışma başlatıldı.

Acı bilanço sabah saatlerinde netlik kazandı. Enkaz altında kalarak ölenlerin sayısı 7’ye yükseldi.

HALI SAHADA CAN PAZARI – VİDEO

Ölü ve yaralıların kimlik tespitine çalışıldığı, Şırnak İl Affet Müdürlüğü, Şırnak Belediyesi, İl Özel İdaresi, Sağlık Müdürlüğü UMKE ve Mardin’den gelen ekiplerin katıldığı enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Şırnak Valiliği, 7 kişinin ölümü, 3 kişinin de yaralanmasına neden olan halı sahının istinat duvarının çökmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Şırnak il merkezi ve çevresinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucu il merkezinde faaliyet gösteren bir halı sahanın istinat duvarının saat 19.30 sıralarında çöktüğü belirtildi.

4 KİŞİYE CENAZE TÖRENİ YAPILDI

Halı sahada istinat duvarının çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerden Metin Külter, Şehmuz Sevik, Barış Usal ve Barış Kütler için Geylani Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, Belediye Başkan Vekili Faik Saltan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Osman Arslan, İl Emniyet Müdürü Avni Usta, ölenlerin yakınları ve vatandaşları katılırken, gözyaşları sel oldu. Ölen 4 kişi daha sonra Büyük Mezarlık’ta toprağa verildi.

Olayda ölenlerden Mahmut Koçyiğit’in Diyarbakır’ın Çermik İlçesi, M.Sait Özdek’in Beytüşşebap, Ferhat Erdoğan da Silopi İlçesinde toprağa verilecek.

“KAÇARKEN DUVAR ÇÖKTÜ”

Halı sahadaki faciadan yaralı kurtulan ve hastanede tedavileri süren yaralılar yaşanan olayı anlattı. Yaralı Nizamettin Külter, şunları söyledi:

“Halı sahanın kapısının olduğu yerdeki brandadan taşlar düşmeye başladı. Taşlar düşmeye başlayınca herkes kapının olduğu yere koşmaya başladı. Çıkış kapısı perde betonun yanındaydı, kapıya doğru koşanlar perde beton çökünce altında kaldı. Biz öbür sahanın ucuna kaçınca oradan kurtulduk. Kapıya doğru gidip çıkmaya çalışanların hepsi enkaz altında kaldı. Ben oynuyordum bizim takımdan üç kişi enkaz altında kaldı. Diğer takımdan üç kişi enkaz altında kaldı. Kuzenim maçı izliyordu. Diğer sahadan kaç kişi kaldı bilmiyorum”

Maç bittikten sonra sahaya taşların düştüğünü söyleyen Ferhat Üstün, “Maç bitti. Sahaya taşlar falan geldi. Biz çocukların sahaya taş attığını zannettik. Bir baktım duvar çökecekti. Arkadaşlar hepsi kaçtı. bizim rakip takımdan üçer kişi kaçtı. Kaçanlar hepsi enkaz altında kaldı. Bizde kapıya kadar koştuk. Beton üzerimize geldiğinde biz kaçtık. Biz sağ kurtulduk. Her iki takımdan üçer üçer içinde kaldı. 6’şarlı kişilerle maç oynuyorduk. Her takımdan üç kişi birde iki seyirci vardı. 8- 9 maçı olanlar vardı yanılmıyorsam üç dört kişi onlarda altında kaldı” dedi. Metin Can Koçyiğit ise, “Çok kalabalıktı hiçbir şey hatırlayamıyorum. Ben oyuncuydum oynuyordum. Kapıya doğru herkes gidince duvar üzerimize yıkıldı. sonrası mahşer kalabalığı başka bir şey hatırlamıyorum” dedi.

DHA

Son güncelleme: android-time 14:4828.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more