Reklamsız Sözcü

Her şeyi sattılar, bir bu kaldı!

CHP İzmir Milletvekili Dr Aytun Çıray'dan Türkiye'nin hastalık haritasını satılmasına sert tepki: Her şeyi sattılar, bir bu kalmıştı.

android-time 12:20 8 Ocak 2013
Her şeyi sattılar, bir bu kaldı!
CHP İzmir Milletvekili Dr Aytun Çıray'dan Türkiye'nin hastalık haritasını satılmasına sert tepki: Her şeyi sattılar, bir bu kalmıştı.

Deniz AYHAN / Sozcu.com.tr

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Verilerin Paylaşımı ve Paylaşılan Verilerin Gizliliği ile Koordinasyona İlişkin Usul ve Esaslar’da yaptığı değişiklik ile sağlık dışındaki verilerini özel kurum ve kuruluşlara satmanın yolunu açtı.

Her yıl verdiği açığı kapatmak için bütçeden 25-30 milyar lira arasında kaynak aktarılan SGK, Türkiye’nin ilçe ilçe ilaç ve hastalık verilerini Datamed Bilgi Yönetimi Şirketi’ne satacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu kararına sağlıkçılar büyük tepki gösteriyor.

CHP İzmir Milletvekili Dr Aytun Çıray, SGK’nın hastaların verilerini satma kararının yabancı şirketler için çok önemli olduğunu belirtirken, Türkiye açısından da riskli olarak değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı kararıyla bütün hastaların verileri bir havuzda toplandığını ve bunların kimseye verilmeyeceğini iddia ettiklerini söyleyen Çıray, devlete ait bilgilerin, hastalık haritasının neden başkasına verildiğini anlamanın mümkün olmadığını belirtti.

Çıray, bu verilerin satılmasını, SGK’nın tamamen iflas etmesine bağlayarak, “Ellerinde kaynak kalmadı. Önce vatandaşın cebine saldırdılar. Hastaneye gittiği zaman, eczaneye gittiği zaman katkı payı aldılar; maaşından katkı payı aldılar, o da yetmedi şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaynak oluşturmak için devletin bilgilerini satacaklar.” dedi.

“BURASI HERHANGİ BİR ÜLKENİN EYALETİ DEĞİL”
Ülkelerin kendine özel ve sadece kendisinin kullanabileceği bilgileri vardır diyen Çıray, “Bunları kendi bilimsel sonuçlarınız için çıkarırsınız. Burası herhangi bir ülkenin eyaleti değil ki, istedikleri her şeyi bizden alsınlar. Bu ülkenin üniversiteleri, bilim adamları ne işe yarıyor, eğer bir bilgi değerlendirmesi isteniyorsa bu bilgileri onlar değerlendirsinler.” diye konuştu.

ELLERİNDE SATACAK BİR BU KALMIŞTI
Yabancı şirketler için ilaç ticaretinde bu tür bilgilerin çok büyük önem taşıdığını ve bu işlerin ticarette kullanılacağını hatırlatan Çıray, AKP Hükümeti’ne yüklenerek, “Satmadık bir şey bırakmadılar, her şeyi sattılar. Ellerinde satacakları bir bu kalmıştı. Yolları satıyorlar, dağları satıyorlar, ovaları satıyorlar. Pek yakında ruhlarını satacaklar.” diye konuştu.

KİŞİSEL VERİLER DE PAYLAŞILACAK
Sağlık Bakanlığı’nın hastaların kişisel verilerini kayıt altına almasına olanak veren ve 1 Ocak’tan itibaren devreye giren yönetmelik konusunda da Çıray, “Hastaların vatandaşlık numarası dahil hastalıkla ilgili sırları bir havuza toplanacak, bunu ancak yetki verilmiş kullanıcılar bilecek. Bunları satıyorsun kardeşim, nereden bileceğiz bunları satmayacağını.” dedi.

“AKP hükümeti her sabah uyanıp böyle bir şey buluyor” diyen Çıray, Allah bunları islah etsin demekten başka çare yok. Hani eskiden Mercedes görünümlü Şahin’ler vardı ya, bunlar da Müslüman görünümlü Haçlılar.” diye konuştu.

BABUNA OLAYINDAN DAHA ÖNEMLİ
Çıray konunun Oktar Babuna olayından çok daha önemli olduğunu belirterek; “Oktar Babuna olayında, “Türk milletinin genleri elden gidiyor diye” açıklamalar olmuştu. Çünkü Almanya'da beş milyona yakın Türk yaşıyor, her gün gidip kan veriyorlar.  Bu tür şeyler anlamsız. Bu satılan verilerin anlamı çok daha büyük.” dedi.

120 BİN İLİK VE KAN ÖRNEĞİ KAYBOLMUŞTU
1999 yılında Prof. Dr. Cevat Babuna’nın, Adnan Hoca ismiyle tanınan Adnan Oktar’ın müridi olduğu bilinen Oktar Babuna kendisi için bir ilik kampanyası başlatmıştı. Birçok gazeteye tam sayfa ilan verirken, bazı gazetelerde ise kampanyaya sayfalarca yer verilmişti.

Tüm Türkiye’nin seferber olduğu kampanyaya 160 bin kişi dahil olarak ilik örneği vermişti. Daha sonra bu 160 bin örnek içinden 120 bin ilik örneğinin kaybolduğu açıklandı.

Kaybolan 120 bin örneğin ABD’ye gönderildiği iddiaları üzerine dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş konuyla ilgili soruşturma başlattı. Toplanan ilik ve kanların Türk sağlık mercilerine iade edilmesi için girişimde bulunuldu ancak bu girişim başarısız oldu.

Alınan örneklerin Türkiye’ye yönelik üretim yapacak ilaç firmalarına araştırma amaçlı satılmış olabileceği iddiaları üzerinde duruldu.

Son güncelleme: android-time 12:3108.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more