Reklamsız Sözcü

Hüseyin Aygün’den ilk açıklama!

Hüseyin Aygün, tepki çeken taziye ziyareti ile ilgili ilk kez konuştu

android-time 12:18 16 Ocak 2013
Hüseyin Aygün’den ilk açıklama!
Hüseyin Aygün, tepki çeken taziye ziyareti ile ilgili ilk kez konuştu

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Paris’te öldürülen PKK’lı 3 kadından Sakine Cansız’ın Fransa’da ailesine taziye ziyaretinde bulunmasının disiplin suçu işleyelecek bir hareket bulunmadığını söyledi. Aygün, “Dersimli, insani kimliğimle Cansız ailesine taziye ziyaretinde bulundum” dedi.

Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde fişleme skandalıyla ilgili çalışmada bulunan TBMM İnsan Hakları alt Komisyonu üyesi olarak Hozat’a gelen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, PKK’lı Sakine Cansız’ın ailesine yaptığı ziyareti değerlendirdi. CHP içinde rahatsızlık yaratan bu ziyaretin disiplin suçuyla ilgisinin olmadığını belirten Aygün, şöyle dedi:

“Bugün Hozat’da fişleme konusunu araştırıyoruz. Farklı konular konuşmak istemiyorum aslında. Ben disiplin kurallarını ihlal edecek hiçbir şey yapmadım. Ölen bir insanın cenazesine gitmek dünyanın her yerinde insani bir görevdir. Ölen kişi PKK’lı da olsa, suçlu da olsa, cinayet zanlısı da olsa, onun yakınlarına baş sağlığı dilemek bütün kültürlerde var olan bir davranıştır. Sakine Cansız’ın ailesi de benim yakın hemşehrim, seçmenlerim, annesi ve babasını en az 30 yıldır tanırım. Kardeşlerinin avukatlığını yaptım. Dolayısı ile bu aileyi, kızları her ne suretle olursa olsun, Türkiye’nin barışına darbe vurmak, barış arayışını raydan çıkarmak, Türkiye’yi yeniden kanlı bir sürece çekmek için yapılmış bir provokasyon olan Paris’teki cinayetten dolayı ziyaret etmek, baş sağlığı dilemek, acılarını paylaşmak, insani bir görevdir. Bunun siyasetin dışında ele alınması lazım. Bu ziyareti CHP’li kimliğimle değil, Dersimli kimliğimle, insani kimliğimle yaptım. Herkesin böyle anlaması, kanımca daha yararlı olur. Türkiye’nin barışını düşünüyorsak birbirimizin acılarına duyarlı olmamızda fayda var.”

Milletvekili  Hüseyin Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini eleştirmesine de sert tepki göstererek, “Bu ülkenin en büyük pervazsız Başbakan’dır. Başbakan, siyaset, ucuz siyaset yapıyor. Anaların acı göz yaşlarından dem vuruyor. Grup toplantısında benim Sakine Cansız’ın ailesine yaptığım ziyarete ‘pervazsız’ diyor. Pervazsız kendisidir. Bu ülkede ondan daha büyük bir pervazsız yok. Bu konuda bunları söylüyorum” diye konuştu.

Aygün, başsağlığı ziyareti ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna da, “Sayın Kılıçdaroğlu ile tabii ki görüşeceğim. Her zaman görüşeceğim. Sayın Kılıçdaroğlu benim genel başkanım, ne zaman isterse görüşürüm” yanıtını verdi.

Son güncelleme: android-time 13:5716.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more