Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
İçilebilir 10 su markası açıklandı

İçilebilir 10 su markası açıklandı

Ocak 17, 2013 |

Ambalajlı Su Raporu'na göre 167 su markası, standartlardan bir veya birkaçına uygun değil

Hazırlıkları yaklaşık 1 yıl süren ‘Ambalajlı Sular Raporu’nu açıklayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı’nca yapılan resmi analiz sonuçlarına göre, Türkiye’de büyük bedeller ödeyerek satın aldığımız sular; kimyasal, biyolojik ve radyoaktif kirlilik açısından güvenle içilebilir olmaktan çok uzak” dedi.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer ile raporun editörü Mehmet Şensoy düzenledikleri ortak basın toplasında suların kirlilik haritasını tek tek anlattı.

Raporun hazırlıklarına bir yıl önce başladıklarını aktaran Özer, önce tüm markaları analiz etmek için Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha ile görüşmeler yaptıklarını, ancak her bir markanın analizi için 4 bin lira gibi astronomik bir maliyet çıktığını belirtti. Tüm ruhsatlı markaların analiz yapılabilmesi için 1 milyon liradan fazla bir bütçe çıktığını dile getiren Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Bilgi edinme kanunu çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’ndan tüm markaların resmi analiz raporlarını istedik, ancak Bakanlık ‘Nuh dedi Peygamber demedi,’ tüm bakanlık kapıları duvardı” dedi.

ÇOĞUNUN SİTESİ YOK

İnternet taraması yaptığımızda, firmaların önemli bir bölümünün kurumsal sitesinin olmadığını gördük. Sitesi olanların çoğu ise analiz verilerini sitelerinde paylaşmıyordu diyen Özer, firmalardan ruhsata haiz son analiz verilerini paylaşmasını istediklerini, ancak birçoğunun verilerini paylaşmayı reddettiğini açıkladı.

107 DEĞİL 167 FİRMA

Gıda Hareketi’nden yapılan açıklamaya göre ; sonucu açıklanan firma sayısı 107 değil, 169. Dernek ayrıca listede olmayan su firmalarının örnek vermeyi kabul etmediğini açıkladı.

İŞTE SU FİRMALARI VE ALDIKLARI PUANLAR

 

 

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • http://kevase.tumblr.com Mert

  Neden standartlar hep iktidar yanlısı firmaların suyu??

  • onur

   Tekir suyu uretiyoruz ve iktidar yanlisi falan degiliz.

  • Tuncay Günay

   Su firmalarının teknik analizi bunlar, siyasi analizi değil :)

 • deryaa1

  şaka mı bu liste hepimizin bildiği erikli nerede acaba bunların çoğu hiç adını bile duymadığım firmalar

  • http://twitter.com/emeltunca Emel Özkan Tuncaelli

   157.sırada erikli

 • http://www.facebook.com/ulgorelina Anıl Eroğlu

  Erikli 157. sırada. Keşke ilk önce çoğu insanın kullandığı şehir suyu değerini yazsalarmış, acaba devlet kaç puan almış?

 • sertcan

  arkadaşlar vergisiz kaçak rakı, votka su istasyonlarından temin edebilirsiniz…bildiğiniz tekel le aynı üretimdir…

 • http://twitter.com/TCumhuriyeti Hakan Kılıç

   Kalabak suyu listede bile yok ? Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen olduğundan mı acaba? bilirsiniz koyu AKP karşıtlı Başkanlardan birtanesidir. Zira Türkiyenin en temiz en tatlı doğal içme suyu Kalabak’tır.

  • http://twitter.com/emeltunca Emel Özkan Tuncaelli

   Kalabak 3. sırada tekrar kontrol edin

   • http://twitter.com/TCumhuriyeti Hakan Kılıç

    Yaşlanma belirteleri bunlar Emel Hanım :) )))) yinede Teşekkür ederim!

 • http://twitter.com/boogerbey boogerbey

  erikli 157. sırada ne demek? iyi mi kötü mü? bu nasıl haber? bu nasıl analiz? kime göre neye göre? allahın suyu bile allahsızların elinde oyuncak oldu, allah bin belanızı versin!

 • http://twitter.com/Oozzzaan Ozzaann

  Eskişehir  Kalabaksuu :) Listenin en başında olması gerekir… Buzdağı geçen sefer kirli çıkmıştı yandaş olmuşlar demekki hemen ilk sıradalar….

 • wkurzz

  puanı az olan mı iyi, çok olan mı iyi, anlayamadım?

 • http://twitter.com/smyrnastar72 starlightstarbright

  ben de bu listeden hiçbirşey anlamadım ???

 • http://www.facebook.com/muberra.kaya1 Müberra Kaya

  Bu analizi kim yapmis? Erikli en iyisi derken 157 ci sirada?
   

 • yobazsavar

  akepeli, Fethullahçı firmalar en baştadır zerrece güvenim yok……..

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002231605070 Ümit Akyüz

  bunu bu kadar önplana getiren kurum yada şahıslar evlerinde ve iş yerlerinde hangi suyu içiyorlar merak ediyorum, ben bursada su çeşmeden içilir diye bilborda yazan yıldırım belediyesinin birçok birimine damacana su veriyorum ve bunlar ranttan başka bişi değil, emin olunki belediyeler damacana işine girecekler yakın zamanda bu onların ön hazırlığı tabikide en temiz su da onların ki olacak, basında arkalarında olduğu için..takdir sizin arkadaşlar..

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002231605070 Ümit Akyüz

  arkadaşlar ben bursada yıldırım ilçesininin belediyesinin bilbordunda bursa da su çeşmeden içilir yazısını çok defa görmem rağmen belediyenin içindeki bir çok birime su veriyorum ve benim gibi bir çok firmeda farklı markalarda farklı birimlere veriyor başkanın odası dahil, ben burda şunu anlamıyorum bursa da madem su çeşmeden içiliyorsa belediye neden hazır su kullanıyor? Bir duyum daha aldım belediye damacana su çıkarıyormuş, bence bu belediyenin çıkaracağı bu suyun ön hazırlıkları bunlar kendi markası en temiz en içilebilir su olacaktır, benim düşüncem bu, bence gönlünüzü büyük markalarda ferah tutun ama merdiven altı sularıda yok demiyorum bu arada onların güvenilililiğinede siz karar vereceksiniz artık, herkese iyi günler arkadaşlar..

 • http://www.facebook.com/sukru.sahin.39545 Şükrü Şahin

  Sulara verilen bu puanların neyi ifade ettiği açıklanırsa daha iyi anlaşılıri
  Sanki açıklamalarda eksiklik var gibi.

 • Taktuk

  listeden birşey anlamadım anlayan varsa açıklasın

 • drjivago

  Demekli Nurlu su ilk sırada……………

 • anibal41

  “HAYAT SU” nerede? İsmi daha önceden kirli diye yayımlanmıştı. Bu liste neden değişti. Sözcü Gazetesi en azından daha önceden yayımlanan liste ile bu listeyi karşılaştırsın. Ne değişti o günden bu güne…

 • gega34

  Bu habere göre başta Sağlık Bakanlığını sonra da Sizleri dava etmek gerekir,
  “Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı’nca yapılan resmi analiz sonuçlarına göre,” diye sıralamışsınız ve puanlamanızı hangi sağlık değerlerine göre yaptığınızı açıklamamışsınız, Benim anladığıma göre Siyah harf ile yazılı olanlar kaliteli su dağıtan firmaları, kırmızı yazılı olanlar ise içilmemesi gereken su firmaları diye anlam çıkıyor, bu ara da Ailece kullandığımız su “Sırma” firmasına ait ve 149.’cu sırada o zaman Ben ve Ailem Sağlık açısından bitmişiz demek sizlere göre bu anlama geliyor şayet böyle ise neden gereğini yapmıyorsunuz bir su analizi Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha her bir markanın analizi için 4 bin lira gibi astronomik bir maliyet istediğini buraya yazmak ve bunu bahane etmek Sağlık Bakanlığı’nın bu işi başından savdığını gösteriyor sanki zannedersiniz ki Sağlık Bakanlığı Halkın sağlığı için ödenecek parayı kendi maaşından veriyor, şu an da maaşlarınızı bu Halkın verdiğini unutmayın, madem böyle vahim bir durum ile Halkımız karşı karşıya neden üretimlerine izin veriyorsunuz, benim içtiğim suyun analizini yaptırmam için param yoksa Sizlerin sayesinde pislik içmeye devam edeceğim anlamına gelir, işte o zaman Ben de haklı olarak Yüce ALLAH’ın Adaletine sığınırım ve Sizlere lanet okurum…

 • özlem özlem

  listede bir sıralama yok! yeşille belirtilenler içilebilir sular listesi sadece.. kırmızılar ise çok kötü olanlar.. diğerleri normal.. başlıkta içilebilir 10 su açıklandı diyor ve yeşille 10 marka belirtilmiş göremüyor musunuz?!

 • wkurzz

  Yeşil- doğal mineralli sular
  Mavi- kaynak suları
  Kırmızı – işlenmiş sular … imiş..

  Ama, düşük puan mı iyi yüksek puan mı?

 • http://www.facebook.com/experali Ali Köse

  HÜKÜMET PKK İLE MÜCADELE ETMEK YERİNE PKK YI  MECLİSE SOKUP  SİYASİLEŞTİRDİ TERÖRİSTLERİ SANKİ DEVLET BÜYÜĞÜ GİBİ HALKINA LENSE ETTİRMYİ DENİYOR HALKIN NABIZINA GÖRE HAREKET EDİYOR  KAHROLSUN PKK TERÖRİSTLERİ. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 • Serkan Çelik

  Karlık Madran ve Gümüş Aynı fabrikadan doluyor. Peki değerleri neden farklı?? Bu da raporun ne kadar doğru olduğunun göstergesi değilmidir. İnsanların aklını neden karıştırıyorsunuz kimden para aldınız önce onu söyleyin. Milyondolarlık fabrikası olupta Avrupa standarları üzerine üretim yapan firmalar listede en kötüler arasında Bakanlığın açıkladığı ve kapanan ve yatırımının TL olarak 2 haneli rakamlardaki firmalar listenin başında. Oynamayın artık ayıptır. Hesabını nasıl vereceksiniz

 • http://www.facebook.com/alkanemre Emre Alkan

  özlem hanım, bilmemek değil öğrenmemek ayıp, yeşil olanlar mineralli su, kırmızı olanlar işlenmiş su, liste sıralaması rakamlarla belirtilmiş. İyi akşamlar

 • Umut E

  Raporun orijinali burada: http://www.gidahareketi.org/su/ambalajli_sular_tablosu.pdf Buna göre sınıflandırma Özlem’in dediği gibi değil. Yeşiller doğal minaralli sular, maviler kaynak suları, kırmızılar ise işlenmiş suları gösteriyor. Listenin en üstündeki siyahla yazılmış pozitif puanlı sular içilebilir olanlar. Puanları kırmızı ile yazılmış negatif puanlı olanlar sağlığa zararlı sular. Bu listedeki suların tümü örnek verenler. Bir de 130 kadar vermeyen firma var ki raporda isimleri geçiyor.

 • http://www.facebook.com/murat.alpay.50 Murat Alpay

  Arkadaşlar; şu şekilde anlatayım; Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanlığı ülkemizde yasal ve her türlü denetimi yapmaya yetkili kılınmış bir kuruluştur. Bu kurum sağlık bakanlığına müracaat ederek Türkiye de pet ve damacana su üreten firmalara ait su analiz raporlarını almıştır. Bu raporlar incelenerek suyun içerdiği sağlıklı ve zararlı maddelerin bulunurluğuna göre puanlanmıştır. Tablonun en sağında yer alan puanlar bunlardır.
  Yeşil renkle belirtilen firmalar DOĞAL MİNERALLİ SULAR, Mavi renkte belirtilen firmalar KAYNAK SUYU, Kırmızı renkle belirtilen firmalar İŞLENMİŞ SULAR kategorisindedir.
  Burada önemli olan suların almış olduğu puandır.

  • ahmet

   La bi yürü git.. denetim yapmaya yetkiliymiş..

 • ahmet

  ortaya bi tantana atıp yandaş firmalarının satışlarını arttırmak için yapıldığı aşikar, kirlilik olabilir ama bu zaten her yerde soluduğumuz havada da var, tüp endüstriyel gıdalarda da tabiki

  • aylin

   kalabak suyu yandaş firma değildir eskişehir büyük şehir belediyesinin Yılmaz Büyükerşen tarafından kurulan firmasının suyudur örneğin?

 • İsa Uslu

  Niksar ayvaz suyu Bakırköy ikitelli başakşehir kağıthane kadıköyde bayilikleri açılmıştır

 • Fatma bal

  Aynen katılıyorum. Hastaneler de sağlık konusunda bağımlı kılmak adına ucuz ürünler kullandıklarını duydum.:((

 • aylin

  kalabak gelmiş geçmiş en lezzetli sudur çok net

 • aylin

  sen beğendin diye erikliyi birinci seçecekler diye bir şey yok

 • talip

  erikli.. liste sonlarında fakat mecliste bile vs her yerde erikli var.

 • damla

  bir bolulu olarak abant su diyorum :) )

 • Abant premium – Antalya

  eriklinin kalitesine lafım yok ama sadece 0,50 ml içinde hakiki suyu…!

 • ersagun güldamla

  İşin Saçmalığı şurda ki madranların hepsi Aydın Madran Baba dağından çıkmaktadır. KAynakları aynıdır ama puanları çok farklı bu nasıl oluyor? Ayrıca Nazilli Suları olan Nazlı Su, Pirsu ve Billursu’yun tesislerinin yapıp aşamalarını ve suyun kalitesini kendi gözlerimle gördüm. Ama burda kalitesiz deniliyor. Vakıf Taşdelen dünyanın en kaliteli 4. suyu olduğunu söylüyor hatta istanbulda en meşhur su ama burda altlarda. bu işte bir karışıklık var

 • http://yenidunyaicinipuclari.com/ YeniDünya

  Sanırım karmaşa şundan kaynaklanıyor. Bu haber suların standartlara uygunluğu ile ilgili. Örneğin eksik bürokrasi, uygunluk, dağıtım, şişeleme vb. teknik konular. Bizim kullandığımız Saka Su değil Türkiye, Avrupa’dan onaylı belge ve ödüllere sahip. Saçma. Bu listenin suların kalitesiyle ilgisi yok. İşin evrak ve teknik yeterlilik boyutu olmalı.

 • yesim

  a101 sularının reklamı da bu kadar yapılır…
  bu sudan kaç kişi zehirlendi eyy basın… şimdi de 1.ci mi seçilmiş pehh

 • cagatays

  Şu an herkes zaten hastanelerde. Senin hastaneye gittiğin yok galiba

 • cagatays

  Haberin habercilik değeri zayıf. Konu tam izah edilememiş. Dğerler gerçekçi olsa dahi. Ne nedir belli değil. sağdaki değerler niye verilmiş? ne oldukları belli değil. Bir bakıyorsun sağdaki değerlere göre puanı yüksek olan da yeşil, aşağıda olan da yeşil. Kriterler neye göre olduğu belli değil. Yani haberi yapanı naapmak lazım bilemiyorum artık. İşine son verebilirler.

 • tuğçe yerli

  içilemeyecek suları söyleyin direk ya da yanlızca bunları için deyin, ya da bu listeyi yayınlayanlar,hazırlayanlar yapsın arkadaş gereğini, bu nedir ya

 • kevser

  herkez anladığı gibi konuşuyor erikli diyorsunuz hep reklamları olduğu için bu marka beyninize kazınmış aslında doğal kaynak suyudur ve içeriğini bilmiyorsunuz tablo doğrudur inanın yada inanmayın pis suyunuzu içmeye devam edin BUZDAĞI en sevdiğim sudur keyifle içiyorum :)

 • begüm

  Bu nasil bir oyun colugumuz cocugumuz var!!! eger sadece reklam amacli bizlerin kafasi karistiriliyorsa yazıkk!!!yapmasinlar bunu.insanlarin sagliklariylada psikolojileriyle oynamaya kimsenin hakki olamaz.insanoglunun yasam kaynagidir su.Allaha havale ediyorum …

 • Aygaz Mardin Bilgiçoğullari

  ben sucuyum ben bunların hepsi yalandan ibarettir en kaliteli su istiyorsan 1. eriklidir ben erikli satmıyorum 2.si pınardır ben pınarda satmıyorum 3.su hayat tır ben hayat satıyorum bu 3 markadan su için şaşma kardeşim

 • İsa Uslu

  suların sultanı niksar ayvaz suyudur tokattan gelir volkanik kaynak çıkışı 16 sn. debi 28 derece sıcak çıkar yeşillenme acıma kokma bozulma olmaz dünyada 2. türkiyede 1. varsa iddia eden suyunu söylesin

 • mustafa

  ßen Çenesuyu Kullanıyorum Çay Demledigimde Çaydanlıkta Kireç ßIrakmayan Tek Su Sanırım İnsanlarda ßu Aynı ßöbrek taşı Son 2 Senedir Oluşmuyor bu Suyla