Reklamsız Sözcü

IMF’ye borç yalanı

CHP'li Öztrak: IMF'ye borç verebilecek durumdaysan niye kamu işçisine para vermiyorsun?

android-time 02:35 19 Ocak 2013
IMF’ye borç yalanı
CHP'li Öztrak: IMF'ye borç verebilecek durumdaysan niye kamu işçisine para vermiyorsun?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “IMF’ye 5 milyar dolar borç vereceğiz” sözlerini eleştirerek, “Eğer sen hakikaten IMF’ye borç verebilecek durumdaysan, niye kamu işçisine para vermiyorsun? Niye asgari ücrete günde sadece bir lira zam verdin? Dışarıdan sıcak para gelmeden bu ekonomiyi götürecek halleri kalmamıştır” dedi.

Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’nde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret eden CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen salı günü Meclis’teki Grup Toplantısı’nda söylediği “IMF’ye 5 milyar dolar borç vereceğiz” sözlerini eleştirerek şunları söyledi:

“Bakıyorum da Başbakan bu IMF olayını çok tekrarlıyor. Kullandıysan ödeyeceksin. Ama sen borç ödemesini 2008 yılında bitirdin. Yola bizimle beraber çıkan Brezilya 2005 yılında IMF’ye borcunu ödedi. Şimdi kalkmışlar diyor ki ‘IMF’ye 5 milyar dolar vericeğiz.’ Bu borç anlaşmasını imzalamadan önce Ali Babacan gitti, IMF Başkanı Christine Lagarde ile görüştü ve dedi ki ‘Ben bu parayı senin kasanda tutarım, istediğim an o gün geri verirsin.’ Şimdi bu borç vermek mi? Her konuda böyleler. Diyor ki ‘Müjdeler olsun, rezervlerimiz 110 milyar dolara çıktı.’ Senin rezervin 110 milyar dolara çıktı da senin kısa vadeli borcun ne kadar? O da 100 milyar. Peki sen nasıl devraldın? Rezervlerimiz kısa vadeli borcun yaklaşık iki katıyken bu iktidara devredildi. Şimdi kısa vadeli borç kadar rezerv var.”

‘IMF’YE BORÇ VERECEK HALLERİ YOK’
Türkiye’nin kısa vadeli borçlarına oranla rezervleri kendine benzeyen ekonomiler arasında en düşük ülke olduğunu kaydeden Öztrak, şöyle devam etti:

“Baksınlar Merkez Bankası’nın raporlarına. Uluslararası para fonunun borç veriyoruz dedikleri raporlarına baksınlar. Büyük bir aldatmacayla karşı karşıyayız. Eğer sen hakikaten IMF’ye borç verebilecek durumdaysan, niye kamu işçisine para vermiyorsun? Niye asgari ücrete günde sadece bir lira zam verdin? Ne IMF’ye borç verecek halleri vardır ne de dışarıdan sıcak para gelmeden bu ekonomiyi götürecek halleri kalmıştır. Kendileri de bunun farkındadır ve dışarıya sürekli taahhütler veriyorlar. ‘Türkiye’ye parayı getirin muhakkak kazanacaksınız’ diyorlar.”

Açıklamalarının ardından partililerle bir süre sohbet eden Faik Öztrak ve beraberindekiler daha sonra Uzunköprü’den ayrıldı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more