Reklamsız Sözcü

Avukatlara şafak operasyonu

Askerler, gazeteciler ve öğrencilerin ardından şimdi de sıra avukatlarda. 7 ilde eş zamanlı operasyonlarda birçok avukat gözaltına alındı.

android-time 08:31 18 Ocak 2013
Avukatlara şafak operasyonu
Askerler, gazeteciler ve öğrencilerin ardından şimdi de sıra avukatlarda. 7 ilde eş zamanlı operasyonlarda birçok avukat gözaltına alındı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında olduğu 7 ilde düzenlenen operasyonunda 85 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda önemli davalara bakan birçok avukatın da bulunduğu öğrenildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği başkanı ve üyesi avukatların evlerine ve bürolarına İstanbul, İzmir ve Ankara’da sabaha karşı baskın yapıldı, 85 kişi gözaltında alındı. Gözaltına alınanlar arasında Grup Yorum üyeleri de var.

POLİSİN HELİKOPTERLİ BASKININDAN İLK GÖRÜNTÜLER VİDEO

Türkiye güne DHKP\C operasyonuyla uyandı. Bir çok yerde arama yapılıyor. Çok sayıda avukat hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Helikopter desteğindeki operasyon için saat 04.00'te düğmeye basıldı. Daha önceden belirlenen adreslere ayrı ayrı ekipler gitti. Operasyonların hedefinde Çağdaş Hukukçular Derneği ve üyeleri vardı. Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Sevimli, İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ile üye avukatlar Güray Dağ, Efkan Bolaç, Günay Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Naciye Demir ve Antalya’da Zeki Rüzgar evlerinde gözaltına alındılar.

Avukat Bolaç, gözaltına alınmadan önce Twitter'dan diğer avukatların gözaltına alınmasına dair mesajlar paylaştı. Ancak o mesajlardan sonra kendisi de gözaltına alındı.

Konuya ilişkin bir tepki de CHP milletvekili İlhan Cihaner’den geldi.

Cihaner “Avukatlara yapılan operasyonlarla insanlara hiçbir güvencesi olmadığı duygusu verilmeye çalışılıyor. Eğer avukatların güvencesi yoksa hiçbir insan güvencede değildir. ÇHD’de yapılan baskının şöyle bir önemi daha var: ÇHD 1970’li yıllardan beri insan hakları, çevre ve hukuk mücadelesi veren bir dernek. ÇHD’ye yapılan bu operasyonlarla direnen başka odaklara da mesaj verilmek isteniyor” dedi.

İşte Avukat Efkan Bolaç'ın gözaltı öncesi son tweet'leri:

– ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı hakkında yakalama kararı alındı. İstanbul şube yöneticileri dahil 10 avukat gözaltında.

– Sabah saat 04:00’de Halkın Hukuk Bürosu'na giden polisler kapıyı kırarak içeri girmişler. Saat 05:00’de savcı büroya gelmiş.

-Avukatlara yönelik yeni bir gözaltı dalgası daha yaşanmakta. Muhalif olanlara yönelik saldırılar olanca hızıyla sürüyor.

GRUP YORUM DA GÖZALTINDA

Grubun çok sayıda üyesi gözaltına alındı. İdil Kültür Merkezi’nden yapılan açıklamada, “şu an Grup Yorum elemanları ve İdil Kültür Merkezi çalışanları Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulmakta, İdil Kültür Merkezi'nde aramalar ise devam etmektedir.” denildi.

POLİS KAPIYI KIRARAK GİRMİŞ

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da hakkında gözaltı kararı alınana avukatlardan. Evinde gözaltı işlemi yapıldığı sırada telefonla ulaştığımız Tanay, polisin 04.00'da kapıyı kırarak eve girdiğini belirtti. Telefonla konuştuğumuz Tanay'ın bulunduğu ortamda tartışma seslerini yükseliyordu.

Operasyonda ayrıca, ÇHD Öğrenci Hakları Komisyonu’ndan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü son sınıf öğrencileri Umut Karakaya ile Sami Menteş de gözaltına alındı.

Gözaltına alınan avukatlar aynı zamanda polis şiddetiyle mücadele için kurulan “İmdat Polis” hattının gönüllü çalışanlarından.

Gözaltına alınan avukatların bazı işkence ve faili meçhul davalarında görev yaptığı bildirildi. Avukatların baktığı davalar arasında “Hayata Dönüş” ile “Engin Çeber” ve “Festus Okey”in emniyette hayatta kaybetmesiyle ilgili davaların da olduğu ifade edildi.

Polis, Dernek Başkanı Selçuk Kozağaçlı'yı ise adresinde bulamadı. Selçuk Kozağaçlı için yakalama kararı çıkartıldı. Polis ayrıca Okmeydanı'nda da pek çok adrese operasyon düzenledi. Operasyonlarda helikopter desteği de verildi. Okmeydanı'nda İdil Kültür Merkezi ile Mecidiyeköy'de Yürüyüş Dergisi binası polisin baskın yaptığı yerler arasında.

İZMİR’DE 17 KİŞİ GÖZALTINDA

İzmir’in de aralarında bulunduğu 7 ilde, terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyon düzenlendi. İzmir’deki operasyon kapsamında 17 kişi gözaltına alındı.

Bir süredir, Türkiye’nin çeşitli illerinde eylemler düzenleyen terör örgütü DHKP-C’ye yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı’nın koordinesinde çalışma başlatıldı. Polisin çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte bu sabah erken saatlerde, İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu diğer illerin yanı sıra İzmir’de de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda, İzmir’de 17 kişi gözaltına alındı.

Terör örgütü üyesi oldukları ileri sürülen şüpheliler, İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Şüphelilerin evlerindeki aramalarda çok sayıda örgütsel doküman, CD ve belge ele geçirildi. Bu belgelerin incelenmesi ve şüphelilerin vereceği ifadeler doğrultusunda yeni gözaltıların olabileceği belirtildi.

DHA

Son güncelleme: android-time 16:5818.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more