Reklamsız Sözcü

Memurlar bordro yaktı!

Türk Büro-Sen Genel Merkezi tarafından yurt genelinde 'Bordro Yakma' eylemi gerçekleştirildi.

android-time 16:05 15 Ocak 2013
Memurlar bordro yaktı!
Türk Büro-Sen Genel Merkezi tarafından yurt genelinde 'Bordro Yakma' eylemi gerçekleştirildi.

Ankara’da da Maliye Bakanlığı önünde ‘Bordro Yakma’ eylemi gerçekleştirildi. Eyleme Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcıları Bayram Öztürk, Osman Eksert, Hüseyin Aslan, Tahir Yüzbaşıoğlu, Nejla Öksüz, Cafer Seçer, Konfederasyonumuza bağlı Sendika Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Üyeleri ve çok sayıda kamu çalışan katıldı.

Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcısı Bayram Öztürk konuşmasında, 2013 yılında temel tüketim maddelerine yapılan zamma karşılık, memura verilen yüzde 3+3 zammı kınadı. Öztürk konuşmasında, “Kamu görevlilerinin haklarını geriye götüren işine aşına göz diken uygulamaların oluşturduğu gerçek gündem, her zaman varlığını korumuştur. Hükümetlerin milletin varlığı ile daim olduğu, milletin mutluluğunun hükümetlerin başarısı sayıldığı bir ortamda mevcut iktidar, Anayasada vurgulanan sosyal devlet ilkesinin aksine yapmış olduğu zamlarla, halka, çalışanlara zulmetmiştir”dedi.

“MALUM SENDİKALAR SESSİZ KALDI”

Tablonun çok vahim olduğunu ve malum sendikaların sessiz kaldığını belirten Öztürk, “12 Eylül referandumu ile, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı vermek üzere yola çıkan iktidar, konfederasyonumuzun sendikalarımızın tüm itirazlarına rağmen, grevsiz oldukça sınırlı bir hükmü Anayasal hale getirmiş, iktidarla aynı paralelde olan malum sendika ise, ‘toplu sözleşme hakkı’ kamu çalışanlarına iktidarca verilmiş bir lütuf gibi grevsiz bir hakkı olduğu gibi kabullenmiş ve savunucusu olmuştur. Özellikle kamu görevlilerinin özlük hakları, sosyal hakları yapılan mevzuat değişiklikleri ile geriye götürüldüğü gibi çalışma şartları da her geçen gün ağırlaşmakta kabul edilemez hale gelmektedir. ‘Ya bu deveyi güdersiniz ya bu diyardan gidersiniz’ anlayışının devlet kültürümüzde yeri bulunmamaktadır. 666 sayılı KHK ile kamu kurumlarında fazla mesai yapılması, kurumların önerisi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’na bırakılmıştır. Ancak kamudaki yoğun iş yükü nedeniyle, hizmetin verimli bir şekilde yürütülmesi için pek çok kurumda kamu çalışanları mesai bitiminde ve hafta sonlarında çalışmak zorunda kalmaktadır. Fazla çalışma ücretlerinin kaldırılması, çalışanların hayat standartlarında ve alım gücünde ciddi bir azalmaya yol açmıştır” diye konuştu.

“EK ÜCRETLER EMEKLİ AYLIKLARINA DAHİL EDİLMELİDİR”

Öztürk konuşmasının devamında, “Kamu görevlilerinin aylıklarına ilave olarak ek ödeme, döner sermaye, fon vb. çeşitli adlar altında yapılan ödemeler emekli aylığının hesaplanmasında dikkate alınmamaktadır. Ülkemizde kamu görevlilerinin çalışırken aldıkları ücretlerle emekli aylıkları arasında uçurum yaratılmıştır. Emekliler ise, hayatlarını idame ettirebilmek için zorunlu olarak ikinci bir işte çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Ek ödemelerin emekli aylığına dahil edilmemesi çalışanların emekli olması önünde en büyük engeldir” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından ‘Hükümet zammını başına çal’ sloganlarıyla maaş bordroları yakılarak hükümete tepki dile getirildi

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more