Reklamsız Sözcü

MİT’ten suç duyurusu

MİT, düşürülen Türk jetinde şehit olan pilotların ailelerinin avukatı hakkında, 'savaş tahriki' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

android-time 14:08 11 Ocak 2013
MİT’ten suç duyurusu
MİT, düşürülen Türk jetinde şehit olan pilotların ailelerinin avukatı hakkında, 'savaş tahriki' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 22 Haziran’da Suriye’nin düşürdüğü uçakta şehit olan pilotların ailelerinin avukatı Mehmet Katar tarafından “ihmal” gerekçesiyle yapılan suç duyurusuna karşılık, Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Suç duyurusunda, avukatın “planlı bir psikolojik harekatın parçası olarak davrandığı ve savaş kışkırtıcılığı yaptığı” savunuldu.

Avukat Katar, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı savaş açması veya hasmane hareketlerde bulunması için yabancı devlet yetkililerini tahrik etmek veya yabancı devlet yetkilileri ile bu amaca yönelik işbirliği yapmakla” suçlandı.

Katar’ın ayrıca, gizli kalması gereken belgeleri açığa vurduğu kaydedildi.

Adalet Bakanlığı soruşturma izni verirse, Avukat Mehmet Katar hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek.

‘İHMAL’ İDDİASIYLA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU
22 Haziran’da Suriye’nin düşürdüğü uçakta şehit olan pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un ailelerinin avukatı Mehmet Katar, ”kasten öldürme, ihmal ve görevi kötüye kullanma” iddiasıyla olayın soruşturulması için Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıklamıştı.

MALATYA SAVCILIĞI’NA DA SUÇ DUYURUSU
Malatya Savcılığı'nca MİT görevlileri hakkında izin istendiği iddiaları da basın da yer almıştı. MİT'in hem avukat Katar hem savcılar hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi. MİT'e yakın kaynaklar, suç duyurularını doğruladılar.

Son güncelleme: android-time 14:1711.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more