Reklamsız Sözcü

O tetiği kim çekti bir iddia daha

PKK'nın kurucularından Baki Karer, Sakine Cansız ve iki arkadaşının öldürülmesiyle ilgili konuştu

android-time 11:41 13 Ocak 2013
O tetiği kim çekti bir iddia daha
PKK'nın kurucularından Baki Karer, Sakine Cansız ve iki arkadaşının öldürülmesiyle ilgili konuştu

PKK’nın kurucularından Baki Karer, Almanya’dan yayın yapan ve PKK karşıtı Nasname sitesine yazdığı yazıda, Sakine Cansız’ın ‘para’ için örgüt tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Baki Karer, Paris’te infaz edilen 3 kadın örgüt mensubundan Sakine Cansız’ın PKK içinde çok uzun yıllardır geri planda tutulduğunu belirterek, PKK’lılar tarafından Cansız’ın kafasına tabanca dayandığını, ailesiyle tehdit edildiğini ve sayfalarca itiraf yazdırıldığını da ileri sürdü. Karer, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmelerinin tesadüf olduğunu belirterek, “Esas hedef Cansız’dı, diğerleri görgü tanığı kalmasın diye ortadan kaldırıldı” dedi.

SAKİNE, APO’NUN SEVGİLİSİ OLARAK BİLİNİRDİ YAZISI İÇİN TIKLAYIN

İŞTE İLK OLAY YERİ RAPORU HABERİ İÇİN TIKLAYIN

CESEDİ BULAN TANIKLAR KONUŞTU HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Nasname sitesinde yayımlanan yazısında, Baki karer Türk medyasının Cansız’ı “para kasası”, “Oslo görüşmelerinin aracı”, “uluslararası ilişkileri yürüten kişi” gibi gösterdiğini ancak bunların asılsız olduğunu söyledi.

TELİKELİ İŞLER YAPIYORDU

Sabah’da yer alan habere göre; Baki Karer, Sakine Cansız’ın “dostlar pazarda görsün” misali pasif görevlere atandığını, ama tehlikeli işlerde öne sürüldüğünü ve sık sık büyük paralar taşıttırıldığını da belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürekli gözaltında tutulmuştur. Ama tehlikeli işler söz konusu olduğunda ön plana iteklenmiştir. Örneğin büyük miktarda para transferleri gibi… PKK’nin topladığı paraların kaynağı zaten başlı başına tartışma konusu. Tehlikeli görev oluşu, buradan kaynaklanmakta. Meselenin büyük ihtimalle para olduğu düşünülmektedir. Tetiği çekenler PKK’lıdır.” Baki Karer yazısında, PKK’nın tarihinin infazlar tarihi olduğunu da söyledi ve “Para nedeniyle işlenen bu tür cinayeler yeni değildir. Aslında bunu Kandil-BDP de bilmekte, ama üzerinden siyasal kazanç elde edebilmek için kullanmaktalar” dedi.

Son güncelleme: android-time 00:3914.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more