Reklamsız Sözcü

Patriot protestosu

android-time 22:46 20 Ocak 2013
Patriot protestosu

PATRİOT UZMANLARININ KALDIĞI OTEL ÖNÜNDE ÇUVALLI PROTESTO

TÜRKİYE’nin Suriye’den gelebilecek olası füze ;saldırısı tehdidine karşı NATO’dan istediği Patriot füze savunma sistemlerini taşıyan gemilerin geleceği Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri yabancı askerlerin kaldığı otel önünde çuvallı eylem yaptı.

TGB Kardeşlik Platforumu üyesi yaklaşık 100 kişi, Pınarbaşı Mahallesi Prof. Muammer Aksoy Caddesi üzerinde Patroit uzmanı NATO askerlerinin konakladığı otelin önüne geldi. Burada ellerindeki çuvalları sallayan protestocular ‘Katil ABD Ortadoğu’dan defol’, ‘Kahrolsun ABD, tam bağımsız Türkiye’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı.

NATO ASKERLERİ PENCEREDEN ÇEKİM YAPTI

Bölgede güvenlik önlemi alan polisler, grubun izinsiz eylemle yolu kapattığını söyleyip, dağılmalarını istedi. Protestocular ile polisler arasında sert tartışmalar yaşandı. Gerginlik devam ederken, otelin penceresinden yabancı askerler ellerinde kameralarla çekim yaptı.

Platform üyeleri, bir süre sonra otelin çaprazındaki kaldırıma geçip, burada basın açıklaması yaptı. Platform sözcüsü Bayram Özarslan, otelde Türkiye’yi bölme amaçlı, Ortadoğu’ya kan gölüne çevirmeyi hedefleyen bir planın parçası olan askerlerin kaldığını öne sürdü. Özarslan, “Bizim buradaki insanların kişilikleriyle bir derdimiz yok. Ancak bu kişiliklerin temsil ettiği sistemlerle derdimiz var. Hem de büyük derdimiz var. Burada kalan işgalci kuvvetler de bunun farkında olsunlar ve ayaklarını ona göre denk alsınlar” dedi.

‘GÖRDÜĞÜMÜZ YERDE ÇUVAL GEÇİRECEĞİZ’

Özarslan, İskenderun’da NATO askerlerini gördükleri yerde başlarına çuval geçireceklerini de belirterek şunları söyledi:

“Sözümüz var, İskenderun’u onlara dar edeceğiz. Gördüğümüz yerde başlarına çuval geçireceğiz. Bizler Ortadoğu’da savaş istemiyoruz. Barış istiyoruz. Geldikleri gibi gidecekler. Eğer ayaklarını denk almazlar ise önce burada gördüğünüz bu çuvalları başlarına geçireceğiz.”

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı basın açıklamasında polis grubun otele yaklaşmasını engelledi. Eylem olaysız sona erdi.Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more