Reklamsız Sözcü

Polisevlerinde alkol yasağı

Türkiye'deki tüm il ve ilçelerdeki polisevlerinde alkol satışı yasaklandı.

android-time 13:02 29 Ocak 2013
Polisevlerinde alkol yasağı
Türkiye'deki tüm il ve ilçelerdeki polisevlerinde alkol satışı yasaklandı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (TAPDK) üniversitelerin sosyal tesislerine alkollü içki satışı getiren genelgesinin yayınlanması üzerine Ankara ODTÜ Eymir Gölü tesislerinde ve Bilgi Üniversitesi’ne bağlı Santral İstanbul’da alkol satışı yasaklandı. Aynı genelge ile bir yasak da polisevlerine geldi.

TAPDK’nın “her türlü öğretim ve eğitim kurumları yerleşkeleri dahilinde kalan iş yerlerinde” alkollü içki satışı yapılmasının mümkün olmayacağının belirtilmesi üzerine, Türkiye’deki tüm polisevlerinde de alkol satışı yasaklandı.

TAPDK’nın eğitim kurumlarını kapsayan genelgesine, ‘moral eğitim tesisi’ statüstünde yer alan polisevleri de dahil edildi. Kamudaki diğer kurumların ‘moral eğitim tesisi’ statüsündeki yerleşkelerinde alkol satışı ya da sunumunda herhangi bir yasak olmadığı belirtildi.

Yasak geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra tüm il ve ilçelerdeki polisevlerinde uygulanmaya başladı. Alkol yasağı İçişleri Bakanlığı’ndaki görev değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından uygulamaya koyuldu.

TAPDK’NIN KARARI ŞÖYLEYDİ

Bilindiği üzere, 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun ‘İspirto ve ispirtolu içkilerle diğer maddelerin satışı' başlıklı 19 uncu maddesinin üçüncü fıkrası “Öğrenci yurtları, spor kulüpleri, hertürlü öğretim ve eğitim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastahane, bezik ve briç salonlarında alkollü içkilerin satışı için ruhsat verilmez. Akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında ise, hacmen % 5 alkolden fazla alkol içeren yüksek alkollü içkilerin satışı için ruhsat verilmez.” hükmünü haiz bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan hükmün uygulanmasıyla ilgili olarak, 28/11/2012 tarih ve 7102 sayılı Kurul Kararında; Kurumumuza yapılan satış belgesi başvurularında, 4250 sayılı Kanunda yer alan ‘her türlü öğretim ve eğitim kurumları' ile ‘öğrenci yurtları' ibarelerinin nasıl değerlendirileceği konusu açıklığa kavuşturulmuştur.

Söz konusu Kurul Kararı ile;

-‘Her türlü öğretim ve eğitim kurumları' ibaresinin ‘doğrudan hizmetin verildiği mekanlar ve/veya açık alanlar ile müstakil olarak bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri, bu kapsamda yerleşke sınırları içinde faaliyet gösteriyorlar ise yerleşke sınırları içi'

-‘Öğrenci yurtları' ibaresinin ‘doğrudan hizmetin verildiği mekanlar ve/veya açık alanlar ile müstakil olarak bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçeleri'

Şeklinde anlaşılması gerektiğine, uygulamanın bu doğrultuda yapılmasına karar verilmiştir.

Son güncelleme: android-time 16:4529.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more