Reklamsız Sözcü

Prim kıyağı

Türk Hava Yolları'nda müdürlere yapılan prim kıyağı dudak uçuklattı.

android-time 10:19 21 Ocak 2013
Prim kıyağı
Türk Hava Yolları'nda müdürlere yapılan prim kıyağı dudak uçuklattı.

airporthaber.com’un özel haberine göre; 2012 yılında 33 yeni hat açan ve 9 milyar dolarlık ciroya ulaşan Türk Hava Yolları, yüksek performans gösterdikleri gerekçesiyle başkanlık ve üzeri yönetim kadrosuna iki maaş prim verdi. Sözkonusu yöneticilerin aldıkları maaşlar dudak uçuklattı.

Türk Hava Yolları'ndan yönetim kadrosuna ikramiye kıyağı geldi. Avrupa'nın en iyi havayolu ödülünü iki kez üst üste alan Türk Hava Yolları, bunun yanına bu yıl bir de dünyanın en çok ülkesine sefer yapan havayolu ünvanını ekleyince üst düzey yönetim kadrosu, yönetim kurulu kararıyla ödüllendirildi.

2012 yılında 33 yeni hat açan ve 9 milyar dolarlık ciro ve 79 yıllık tarihin en yüksek karlılık rakamlarına ulaşan Türk Hava Yolları, bu performansta üstün gayretleri olduğu gerekçesiyle başkanlık ve üzerine kademedeki yöneticileri ödüllendirdi.

8 Ocak'ta genel müdür, genel müdür yardımcıları ve başkanlara ikişer maaş ikramiye yattı. Böylelikle yılda 4 maaş ikramiye alan sözkonusu yöneticiler, bu yıl 6 maaş ikramiyeye ulaştı. Böylelikle geçen yılki maaşlara göre 20 bin TL maaş alan THY Genel Müdürü Temel Kotil, bu ay iki maaş ikramiye ile birlikte 60 bin TL alırken, 19 bin TL maaş alan genel müdür yardımcısı Ocak ayında 57 bin TL, başkanlık konumundakiler ise 51 bin TL maaş aldı. THY yöneticileri bu çıplak maaşlarına ek olarak yılda 4 de ikramiye alıyor. Ayrıca, yurtiçi ve yurtdışı görevlere çıkan yöneticiler için harcırahlar da eklendiğinde rakamlar çok daha yukarı çıktı. Yüzde 49’u devlete ait olan Türk Hava Yolları’nda maaşlar, özellikle üst kademeler için devlet memurları standartlarının çok üzerinde yer alıyor. Türkiye’de en yüksek devlet memuru maaşını alan Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşı 10 bin 672 lira.  Bu şartlarda THY Genel Müdürü Temel Kotil, Ocak ayında Başbakanlık Müsteşarı maaşının tam 6 kat fazlasını aldı.

ÇALIŞANLARA YOK!

Üst düzey yöneticilere yapılan bu ödüllendirmenin yankıları da hemen hissedildi.  Yıl boyu gece gündüz demeden çalışan bazı çalışanlar, “ Performans artışında bizlerin de katkısı var. Sadece başkanlar ve üzeri yöneticilere ikramiye verilmesine anlam veremedik” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Son güncelleme: android-time 11:3221.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more