Reklamsız Sözcü

Redhack’ten yeni belge!

Marmara Üniversitesi 17 milyon TL'nin üstünü çizmiş...

android-time 11:29 9 Ocak 2013
Redhack’ten yeni belge!
Marmara Üniversitesi 17 milyon TL'nin üstünü çizmiş...

Dün ODTÜ olaylarını protesto etmek için YÖK'ün internet sitesini hackleyen Redhack adlı sanal korsan grubu, bir çok üniversiteye ait binlerce belgeyi ele geçirmiş ve tüm bu belgeleri internette yayımlamıştı.

Bunların içinde en göze çarpanları ise Fırat Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi hakkındaki yolsuzluk iddialarını içeren belgelerdi. Fırat Üniversitesi’nde eski rektörün öğrenci harçlarını kullanarak bankadan aldığı Audi A8 marka otomobil ve Uludağ Üniversitesi’nde yapılan temizlik ihalesindeki 12 milyon 112 bin 530 liralık yolsuzluğu ortaya çıkaran Redhack bugün de yeni belgeler açıkladı.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı’na ait iştiraklerden Academic Hospital ve Tıp Merkezi’nde görevlendirilen öğretim üyelerine fazladan ve yersiz yere ödenen 17.580.265 TL’nin hesaplardan düşülmesi ile ilgili belge, Marmara Üniversitesi’nde yapılan fazla ve gereksiz harcamaların üstünün çizildiğini gösteriyor.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ BELGELERİ İÇİN TIKLAYIN!

 

12. BELGE: ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
Marmara Üniversitesi ile ilgili belgelerin hemen ardından Redhack Çukurova Üniversitesi’nde yaşanan ve ucu eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a kadar uzanan ihale yolsuzluğunun belgelerini paylaştı.

8.9 milyon dolara ihale edilen 60 yataklı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yüklenici firmanın şartnameye aykırı olarak eksik, hasarlı, bozuk, markasız veya farklı markalarda cihazların hastaneye temin edilerek devletin 4.537.592 dolar zarara uğratıldığı belgelerde yer alan iddialar arasında.

Dönemin rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve Prof. Dr. Behnan Alper’in yüklenici firmanın şartnameye uygun olarak hizmet ve malı teslimde bulunduğunu, ihalede yolsuzluğu sahte evraklarla örtbas ettiği iddia edilerek, bu kişilerin mahkemeleri yanıltmak, yüklenici firma lehine, üníversite aleyhinle hukukí mercilerde ve mahkemelerde sonuç dogurmak, hazine zararına sebebiyet verenleri, haksız kazanç sağlayanları sorumluluktan kurtarmak,  suç ve suçluyu korumak,  işlemleri uzatarak dosyayı, ceza ve davayı zaman aşımına uğratmak, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünün davaları kaybetmesini sağlamak, doğacak rücu işleminden ihalenin feshi yönünde işlem yürüten daha önceki yetkilileri sorumlu tutmak amacıyla kullanmayla suçlanması ek belgelerle destekleniyor.

Eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da, bigisi dahilinde olmasına rağmen bu kişiler hakkında işlem yapmadığı için suçlanıyor.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLİ BELGELER İÇİN TIKLAYIN

YÖK’TEN REDHACK’E SUÇ DUYURUSU

Yükseköğretim Kurumu’nun sistemine sızarak çeşitli üniversitelere ait bir çok belgeyi ele geçirip internet üzerinden yayınlayan Redhack hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Redhack, iki gündür gerçekleştirdiği eylemlerle YÖK'ün elektronik paylaşım sistemini hacklemiş ve binlerce belgeyi ele geçirdiğini duyurmuştu.

Redhack tarafından gün içinde yayınlanan belgelerde üniversitelere ilişkin birçok yolsuzluk iddiası ortaya atılmıştı.

Üniversitelerin karıştığı yolsuzluklara ilişkin çok önemli belgelerin ele geçirilmesi üzerine harekete geçen YÖK, Redhack hakkında suç duyurusunda bulundu.

ACADEMIC HOSPİTAL’DEN AÇIKLAMA

RedHack belgelerindeki iddiaları yalanlayan Academic Hospital şu açıklamada bulundu:

YÖK internet sitesine yapılan saldırıda ele geçtiği söylenen belgelere atıf yapılarak, kimi yayın organlarında Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinin 1997 – 2005 yıllarında Vakfımızda görevlendirildiği ve kendilerine  fazla ve yersiz ödeme yapıldığı iddia edilmiştir.

Ancak, sözkonusu değerlendirme gerçeğe aykırıdır. Bu konu yargıya taşınmış, 9 ayrı mahkeme (Üsküdar'da 5 ayrı Asliye Hukuk ve 4 ayrı Sulh Hukuk Mahkemesi) toplam 100 ayrı davada yapılan ödemelerin hukuka uygun olduğuna karar vermiştir. Aslında haberlerin dayanağı olarak gösterilen belgelerden de bu durum kolayca anlaşılmaktadır.

Üniversite, yasalara uygun olarak görevlendirilmiş olan öğretim üyelerine,  Vakfımızca işletilen Özel Academic Hospital tarafından fazla ödeme yapıldığı iddiasıyla, alınan paranın iadesi için dava açmıştır. Ama, bu davaların hepsi reddedilmiş ve kararlar Yargıtay'ca da onanarak kesinleşmiştir. Böylece, sonraki yıllar için dava açmanın doğru olmayacağı anlaşılmıştır. Haberlere konu olan yazışmalar, yeni dava açılmaması ve Üniversiteye gereksiz bir yük yaratılmaması için, Bakanlık, Sayıştay gibi ilgili kurumlardan onay/görüş istenmesinden ibarettir.

Kaldı ki, tartışma konusu olayda bir Üniversite zararı söz konusu değildir. Dolayısıyla, yapılan tüm işlemlerin hukuka uygun olduğunu, belgeler incelenmeden yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguluyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 10.01.2013

Son güncelleme: android-time 12:2612.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more