Reklamsız Sözcü

Savcının itiraz gerekçeleri

Balyoz savcısının itiraz gerekçeleri belli oldu

android-time 17:47 28 Ocak 2013
Savcının itiraz gerekçeleri
Balyoz savcısının itiraz gerekçeleri belli oldu

325 emekli ve muvazzaf askerin ceza aldığı Balyoz davasının duruşma savcısı 36 kişinin beraatine ilişkin itiraz dilekçesinin gerekçesini sundu.

Balyoz davasının duruşma savcısı Hüseyin Kaplan mahkemenin, aralarında emekli Albay Abdullah Zafer Arısoy’un da olduğu 36 kişi hakkında verdiği takipsizlik kararına daha önce itiraz etmişti. Savcı Kaplan itirazının gerekçelerini, mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının ardından geçtiğimiz günlerde sundu. Yargıtay’a gönderilmek üzere davanın görüldüğü İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesine 17 sayfalık dilekçesini sunan savcı Kaplan, beraat eden 36 sanığın da ceza almasını istedi.

Beraat eden sanıkların, darbe planını hayata geçirmek üzere hazırlanan “Görevli Timler Özel Talimat”, “Görevlendirilecek Personel Listesi”, “Görevlendirmeler Çizelgesi” gibi görev listelerinde adlarının yer aldığına dikkat çeken savcı Kaplan, söz konusu sanıkların bilgisi ve kabulü olmadan listelere adlarının yazılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Listelerde görevlendirilen sanıkların daha önce aldıkları eğitim ve kurslara göre uygun işlere göre planlarda görevlendirildiğine dikkat çeken Savcı Kaplan, “Bu tespitler görevlendirme listesinin doğru olduğunu, kişilerin bilgisi ve kabulü olmadan listelerin yazılmasının mümkün olmadığını ispatlamaktadır. Sanıklar birbirleriyle irtibatlıdırlar ve verilen görevleri kabul etmişlerdir. Görevlerin bir kısmı da sanıklar tarafından icra edilmiştir” dedi.

Sanıklar hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Cebren İskat veya Vazife Görmekten Men Etmeye Teşebbüs Etmek” suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerekirken atılı suçtan beraatlarına karar verilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğunu kaydeden Savcı Kaplan, 15 ila 20’şer yıl hapis cezası verilmesini talep etti.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more