Reklamsız Sözcü

Tolon’a tutuklama kararı

Zirve Yayınevi Davası'nda Mahkeme, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon dahil 4 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

android-time 00:16 19 Ocak 2013
Tolon’a tutuklama kararı
Zirve Yayınevi Davası'nda Mahkeme, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon dahil 4 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

Zirve Yayınevi Davasında, mahkeme verdiği ara kararda ek iddianamede olayın bir numaralı şüphelisi olarak gösterilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile 3 kişinin tutuklanmasına karar verdi.

Malatya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesinde, pazartesi gününden itibaren devam eden Zirve Yayınevi Davasının 56’ncı duruşmasında ara karar açıklandı. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısının ve müdahil avukatların taleplerini dikkate alarak hazırlanan ek iddianamede bir numaralı şüpheli olarak gösterilen Ergenekon davasında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında ‘Silahlı terör örgütü yöneticisi’ suçundan tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, Zirve Yayınevi davasında tutuksuz yargılanan muvazzaf asker Adem Gedik, Levent Ercan Gelegen ile Hüseyin Yelki hakkında da ‘örgüt üyeliği ve cinayete azmettirme’ suçlarından tutuklama kararı verdi.

Ara kararda ayrıca TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapor ile komisyona gönderilen Milli İstihbarat Teşkilatı belgelerin istenmesine de karar verildi. Mahkemede ayrıca MİT Kontrterör eski Daire Başkanı Mehmet Eymür ile İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun tanık sıfatıyla ifadelerine başvurulmasına, Terörle Mücadele Kanunu’nun 10’ncu maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce Özel Harp Dairesi’nde yapılan aramalarda ele geçirilen ‘Siyah Kuvvetler’ ve ‘Beyaz Kuvvetler’ ile ilgili bilgi ve belgelerin gönderilmesi için yazı yazılmasına karar verildi.

Mahkeme yargılanan diğer 13 tutuklu sanığın tutukluk hallerinin devamına karar verip duruşmayı 4 Mart 2013 tarihine erteledi. Duruşma sonundan haklarında tutuklama kararı verilen sanıklardan uzman çavuş Adem Gedik, Levent Ercan Gelegen ve Hüseyin Yelki işlemlerinin ardından Malatya E Tipi Cezaevine gönderildi.

İKİ KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENMİŞTİ
Malatya’da, 18 Nisan 2007’de, Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazı kesilerek ve bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım olay yerinde yakalanmıştı.

Sözü edilen davayla ilgili hazırlanan 19 sanıklı ikinci iddianamede, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli gizli bir yapılanmayı, Ergenekon terör örgütünün talimatları doğrultusunda, bu örgüte bağlı kurarak faaliyete geçirdiğinin belirlendiği iddia edilmişti.

Özel Yetkili savcı, Hurşin Tolon ile bazı isimler hakkında, ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etmişti.

Son güncelleme: android-time 07:1219.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more