Reklamsız Sözcü

TSK, İncirlik’te camiye saldırıyı doğruladı

İncirlik'te bir camide Kur'an parçalandığı iddialarıyla ilgili TSK 4 maddelik bir açıklama yaptı..

android-time 17:19 10 Ocak 2013
TSK, İncirlik’te camiye saldırıyı doğruladı
İncirlik'te bir camide Kur'an parçalandığı iddialarıyla ilgili TSK 4 maddelik bir açıklama yaptı..

Adana’daki İncirlik Üssü’nde yılbaşı gecesi ABD’li askerlerin 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndaki camiye girip, ahşap minberi parçaladıkları, camları kırdıkları ve Kuran’ı Kerim’leri parçaladıkları iddiaları üzerine TSK’dan açıklama geldi.

Mescidin bazı çamlarının kırıldığı ve ufak tefek hasarları doğrulayan TSK, Kur’an parçalandığı iddialarını yalanlayarak 4 maddelik bir açıklama yaptı.

İŞTE TSK’NIN O AÇIKLAMASI

1. Bazı basın ve yayın organlarında, Adana’daki bir yerel gazeteye atfen, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı (İncirlik)’ndaki birlik mescidine zarar verildiği, Kur’an-ı Kerim’in parçalandığı ve verilen zarar nedeniyle caminin tadilat adı altında ibadete kapatıldığı iddia edilmiştir.

2. Kimliği belirlenemeyen şahıslar tarafından birlik mescidinin bazı camlarının kırıldığı ve ufak çapta bir hasar meydana geldiği ilgili Birlik Komutanlığınca tespit edilmiş; aksaklıklar aynı gün giderilerek mescit ibadete açılmıştır.

3. İncirlik Kışlasındaki mescidin tahribat neticesinde ibadete kapatıldığı ve Kur’an-ı Kerim’in parçalandığı iddiaları asılsızdır.

4. Mescitteki hasara kimlerin neden olduğu bilinmemekte olup, olayla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı tarafından açılan idari tahkikat devam etmektedir.

BAHÇELİ: SKANDAL İDDİA VAKİT KAYBEDİLMEDEN VUZUHA ERDİRİLMELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İncirlik Üssü’nde yılbaşı gecesi ABD’li askerlerin 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndaki camiye girip zarar verdikleri ve Kuran’ı Kerim’leri parçaladıkları iddiaları ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapmış, “Her şeyden önce bu vahim iddianın ne kadar doğru olup olmadığı araştırılmalı ve aziz milletimizle paylaşılmalıdır. Geçtiğimiz yıl Afganistan’daki Bagram Hava Üssün’de Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e çirkin ve alçakça tutumları da sıcaklığını kaybetmemiştir. Bilinmelidir ki, Türkiye ne Irak, ne de Afganistan’dır. Adana İncirlik Üssü’ndeki skandal iddianın vakit kaybedilmeden vuzuha erdirilmesi ve kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir” demişti

SALDIRI İDDİASI İNCELENİYOR

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, gerekli araştırmalar bittikten sonra sonra açıklama yapılacağını söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Vali Hüseyin Avni Coş, gazatecilerin “İncirlik Üssü’ndeki camiye zarar verildiği yönünde iddialarla ilgili size gelen bir bilgi var mı?” sorusuna yanıt verdi. Kendilerine gelen bir bilginin bulunmadığını belirten Vali Coş, “Kamuoyunun bilgilendirilmesini biz de istedik. İlgili komutanla görüştük, gerekli açıklamaların yapılmasının yararlı olacağını ifade ettik. O da gerekli çalışmayı yapacaklarını söyledi. Bekliyoruz” dedi.

AÇIKLIĞA KAVUŞTURULACAĞINI ÜMİT EDİYORUM’

“Sizin bir araştırma ve incelemeniz olacak mı?” sorusunu cevaplayan Vali Coş, şunları kaydetti:

“Konu zaten adli bir olay olduğu için savcıların yetkisinde olan birşey. Ama askeri savcılar mı, yoksa cumhuriyet savcıları mı bakacak? Onlar olayın oluş şekli değerlendirildikten sonra, boyutları nedir, ne değildir aydınlandıktan sonra, bütün iddialar açığa kavuşturulacaktır. Türkiye şeffaf bir toplumdur. Bu olayın da en iyi şekilde bütün yönleriyle açıklığa kavuşturulacağını ümit ediyorum. Orada sadece Türk vatandaşları değil, Amerikan askerleri içinde de Müslüman olanlar var. Onlar da o camiyi kullanıyor. Ortak bir kullanım söz konusu. Orada mescit şeklinde, Diyanet İşleri’ne kayıtlı olmayan bir ibadethane var. İmamlık görevini oradaki bir kişinin yaptığı ifade ediliyor. Askeri makamlar tarafından gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra hepimiz ne olup bittiğini ayrıntılı ve doğru bir şekilde öğrenme imkanına kavuşacağız. Ama bu vesileyle caminin statüsü değişir mi, değişmez mi, o da incelenebilir. Bütün boyutlarıyla bu iddialar araştırılacak, benzer iddiaların oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını değerlendiriyoruz.”

Son güncelleme: android-time 18:0510.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more