Reklamsız Sözcü

TSK’dan mayına karşı yeni önlem

TSK, uzaktan kumandalı patlayıcı saldırılarına karşı tedbir aldı

android-time 09:05 18 Ocak 2013
TSK’dan mayına karşı yeni önlem
TSK, uzaktan kumandalı patlayıcı saldırılarına karşı tedbir aldı

TSK, PKK'nın terör saldırılarında sık sık kullandığı ve çok sayıda askerin şehit olmasına neden uzaktan kumanda düzenekli patlayıcı saldırılarına karşı kritik bir sistem devreye soktu.

Vatan’da yer alan habere göre; teröristlerin telsiz, cep telefonu kullanarak radyo frekans kontrollü el yapımı patlayıcı saldırılarını önlemek için Aselsan tarafından geliştirilen Gergedan (Taşınabilir RF Aktif Köreltme/Karıştırma Sistemi), TSK envanterine girdi. Gergedan, bu tür terörist saldırılara karşı, aktif karıştırma uygulaması ile engelleme yaparak, saldırının etkisiz hale getirilmesini sağlayacak. Sistemle, özellikle konvoy halindeki Mehmetçik sevkiyatlarına da güvenlik kalkanı oluşturulacak. 50 kg ağırlığı ile taşınabilir ve araç bağımsız bir sistem olan Gergedan, BMC firması tarafından üretilen mayına karşı kısmi korumalı zırhlı aracına entegre edilecek. Sistem herhangi bir araca (SUV tipi araçlar, 4×4 araçlar, binek tipi araçlar, askeri araçlar, minibüs, vb.) entegre edilebilecek ve bir araçtan başka bir araca kolayca taşınabilecek. Gergedan,şarj edilebilir Li-Ion bataryalar ile en az 2 (iki) saat süre ile köreltme/karıştırma yapabiliyor. Talep edilmesi durumunda, sistemin araca takılacak ilave alternatör üzerinden beslenerek daha uzun süre köreltme/karıştırma yapabilmesi mümkün oluyor.

Uçanı, kaçanı karıştırıyor

Gergedan, Aselsan tarafından “Uçanı Kaçanı Karıştırıyor” sloganıyla tanıtılıyor. Sistem, kullanımı kolay, akıllı bir El Kontrol Ünitesine (EKÜ) sahip. Araç içine monte edilen EKÜ üzerinden karıştırma başlatılıp durdurulabiliyor.

Son güncelleme: android-time 13:3018.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more