Reklamsız Sözcü

‘Türk halkı ödün istemiyor’

Guardian, İmralı görüşmeleriyle ilgili yayımladığı bir analizde Öcalan'ın örgüt üzerindeki etkisini koruyup korumadığını sorguladı.

android-time 13:07 2 Ocak 2013
‘Türk halkı ödün istemiyor’
Guardian, İmralı görüşmeleriyle ilgili yayımladığı bir analizde Öcalan'ın örgüt üzerindeki etkisini koruyup korumadığını sorguladı.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan analizde, Türk halkı herhangi bir konuda ödün verilmesine karşı olduğu için çözüm bulunmasının uzun sürebileceğine dikkat çekildi.

Guardian gazetesinde John Hooper imzalı analizde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 1999’da yakalanmasından beri görülmemiş bir seviyede şiddete son 18 aydır tanık olunduğuna dikkat çekildi ve bu nedenle en ufak bir ümidin bile sevinçle karşılanması gerektiğinin altı çizildi.

Analizde cevaplanması gereken iki soru olduğu da belirtildi. Buna göre Öcalan’ın son 14 yıldır örgütün geçirdiği evrimlerden haberdar olup olmadığının sorgulanması gerektiği vurgulandı. Guardian’ın analizinde Öcalan’ın ateşkesi kabul etse bile Kandil’deki kişilere bunu uygulatıp uygulatamayacağı sorusu da gündeme getirildi.

‘AÇLIK GREVİNDE GÜCÜNÜ KANITLADI’


Buna karşın açlık grevlerinin durdurulmasında Öcalan’ın gücünü kanıtladığı yorumunda bulunuldu. Guardian’daki yorumda Oslo’ya gönderilen hükümet temsilcilerine anayasa değişikliği ve Kürt halkına özerlik sağlanması konulurında müzakere yetkisi verilmemesinden örgüt liderlerinin rahatsızlık duydukları da hatırlatıldı.

‘TÜRK HALKI ÖDÜN İSTEMİYOR’
Gazete analizini, “Türk halkı herhangi bir konuda ödün verilmesine kesinlikle karşı olduğu için çözüm bulunması uzun sürebilir” yorumuyla sonlandırdı.

Son güncelleme: android-time 13:1102.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more