Reklamsız Sözcü

Türk rehineler serbest

Cezayir'de rehin alınan Türk vatandaşları serbest bırakıldı.

android-time 00:22 19 Ocak 2013
Türk rehineler serbest
Cezayir'de rehin alınan Türk vatandaşları serbest bırakıldı.

Cezayir'deki Batılıların tepkisini çeken kurtarma operasyonunda kurtarılanlar arasında yer alan 2 Türk’e ait görüntüler yayınlandı.

Cezayir’in ENTV haber kanalı, kurtarılan ve hastanede tedavi edilen rehinelerle röportajlar yaptı.

Birçok rehinenin ciddi yaralandığı ve sedyelerde tedavi olduğu videoda görülüyor. Durumu iyi olan ve ismi verilmeyen biri ise “Türkiye’deniz. İkimiz de bir Fransız-Amerikan şirketinde çalışıyoruz. Her şey yolunda. Cezayir ordusuna ve hastane çalışanlarına teşekkür ederiz. Bize çok iyi baktılar. Hayatta kaldığımız için şanslıyız” dedi.

Cezayir ordusunun nasıl müdahale ettiği sorusuna ise hafifçe gülerek “Biraz gürültülüydü. Biz odalarımızda kaldık, o yüzden olanları sadece duyduk. Ama bizi kurtardılar. Onlara teşekkür ederiz” yanıtını verdi.

Görgü tanıkları dehşeti anlattı

İlk saldırıyı havaalanına yolcu taşıyan otobüse yaptılar. Saldırganların üzerinde askeri üniforma vardı. Saldırganlar otobüslerde ele geçirdiği rehineleri gaz tesisine girebilmek için kullandı.

Saldırı başladığında başımızın üzerinde kurşun yağmaya başladı. Hepimiz kendimizin otobüste yere attık.

Şantiyede saldırı gerçekleşince alarm çaldı. Kurallar gereği alarmı duyunca bulunduğumuz yerde kalmak ve saklanmak zorundaydık. Silah sesleri duyduğumda cep telefonuma sarıldım. Ama bağlantı kesilmişti.

Teröristler tesisi çok iyi biliyordu. Tesise girer girmez bütün adımlarını bilerek attılar. Tesisi ele geçirdikten sonra da hemen gazı kestiler. Yabancıları istiyorlardı ve nerede bulacaklarını da biliyorlardı.

Perşembe günü Cezayir güçlerinin tesis çevresini kuşattığını gören teröristler, yabancılar ile Cezayirlileri ayırıp farklı yerlere götürdüler. Helikopterden açılan ateşle bombalama ve silah sesleri kadın çığlıklarına karıştı. Cezayirliler acil çıkış kapılarını zorlamaya başladı ve bazıları kaçabildi.

Bir Amerikalı çalışan gözümün önünde binanın çatısından yere düştü.

Fransız ustabaşımı yerde kanlar içinde gördüm.

Son güncelleme: android-time 03:2119.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more