Reklamsız Sözcü

Türk vekili öldürmek istedi

Sofya'da Hak ve Özgürlükler hareketi Genel Başkanı Doğan'a silahlı saldırı girişimi...

android-time 13:58 19 Ocak 2013
Türk vekili öldürmek istedi
Sofya'da Hak ve Özgürlükler hareketi Genel Başkanı Doğan'a silahlı saldırı girişimi...

Sekizinci Hak ve Özgürlükler Hareketi Ulusal Kongresi bugün Sofya'daki Ulusal Kültür Sarayı'nda düzenleniyor.

KÜRSÜYE ATLADI SİLAHI DAYADI VİDEO

Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Dr. Ahmed Doğan’ın konuşma yaptığı sırada salonda bulunan bir kişi tabancasını çıkarıp kürsüye çıktı ve Doğan’a ateş etmek istedi. Tabancanın tutukluluk yaptığı için ateş edemediği belirtilirken, saldırgan korumalar tarafından kürsüde yere yatırılarak etkisiz hale getirildi. Bazı partililer ise saldırganı yerde tekmeledi. Yaşanan olayın görüntülerini BTV kanalı yayınladı.

SALDIRGAN ESKİ SABIKALI

Bulgaristan’da üyelerin çoğunun Türkler’in oluşturduğu HÖH’ün 8’İnci olağan kongresi bugün başkent Sofya’daki Ulusal Kültür Merkezi’nde toplandı. Kongrede delegelere konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Türk lider Ahmet Doğan’a silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Doğan, kürsüde HÖH’ün Bulgaristan siyasetinde sadece Türk azınlık için değil, tüm ülke için önemli siyasi aktör olduğunu anlattığı sırada, boynunda delege kartı bulunan partinin Burgaz Teşkilatına kayıtlı, eski sabıkalı Oktay Emin Mehmet yerinden kalkarak kürsüye yaklaştı. Kongre salonundaki misafir ve delegelerin şaşkın bakışları arasında belindeki tabancayı çıkararak Ahmet Doğan’a doğrultarak tetiğe bastı. Ancak, tabanca ateş almadı.

Bu sırada saldırganla göz göze gelen Doğan, ani bir refleks gösterip sol eliyle saldırganın tabancayı tuttuğu eline vurup dengesini kaybettirdi. Ardından saldırgan tabancanın mekanizmasını kurup bir kez daha tetiğe bastı, silah yine patlamadı. Bu sırada yetişen koruma ve partililer, saldırganı etkisiz hale getirdi.

Kongre salonunda bulunan partililerin bir bölümü, olayın şokunu atlattıktan sonra kürsüye fırlayarak yerde yatan saldırganı linç etmek istedi. Gelen güvenlik güçleri, saldırganı gözaltına aldı. Saldırı girişiminden sonra kongre çalışmalarına ara verildi.

ÖZTRAK: DEHŞET İÇİNDE İZLEDİK

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Sofya’daki kongresine misafir olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, gözleri önünde gerçekleyen silahlı saldırı girişimini büyük bir dehşet içinde izlediklerini söyledi. CHP heyetinde yer alan Edirne Milletvekili Recep Gürkan, kongreyi izlemek için salonda ilk sırada kendilerine yer ayrıldığını ve burada oturduklarını söyledi. Milletvekili Gürkan, HÖH lideri Ahmet Doğan’ın konuşma yaptığı sırada bir kadının kürsüye gelerek terini silmesi için peçete bırakıp geri dönmesinden kısa bir süre sonra salonun arka taraflarından sonradan saldırgan olduğu anlaşılan kişinin yürüyerek yanlarından geçtiğini ve kürsüye yaklaştığı sırada koşmaya başladığını anlatarak, şöyle dedi:

“Basamakları hızla çıkıp, belinden çıkarttığı tabancayı Ahmet Doğan’ın şakağına doğrultarak tetiğe bastı. Ancak patlamadı. Bu sırada Doğan, eliyle tabancaya vurup kürsünün arka bölümüne doğru geriledi. Ahmet Doğan’ın müdahalesiyle dengesini kaybeden saldırgan yeniden kendini toparlayarak tabancanın mekanizmasını oynayıp bir kez daha tetiğe bastı. Ancak silah yine ateş almadı. Bu sırada gelen korumaları saldırganı etkisiz hale getirdi. Kongrenin yapıldığı salona girişlerde ciddi bir güvenlik önlemini fark etmedim.”

Kongre, kaldığı yerden saat 16.30’da tekrar başladı.

DIŞİŞLERİ :SİLAHLI SALDIRI GİRİŞİMİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partis’inin Sofya’da düzenlenen kurultayında parti lideri Ahmet Doğan’a karşı düzenlenen silahlı saldırı girişimi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Ahmet Doğan’a karşı düzenlenen silahlı saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz. Türkiye, komşu, dost ve müttefik Bulgaristan’la ilişkilerine büyük önem atfetmekte ve bu ilişkileri iki ülke halklarının refah ve esenliğine katkıda bulunacak şekilde somut işbirliği projeleriyle desteklemeyi arzu etmektedir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle : “Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin bugün Sofya’da düzenlenen Sekizinci Olağan Kurultayı’nda parti lideri Sayın Ahmet Doğan’a karşı düzenlenen silahlı saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz. Saldırı girişiminin akim kalmış olması, saldırganın yakalanması ve Sayın Ahmet Doğan’ın sağlık durumunun iyi olması teselli veren gelişmelerdir. Türkiye, komşu, dost ve müttefik Bulgaristan’la ilişkilerine büyük önem atfetmekte ve bu ilişkileri iki ülke halklarının refah ve esenliğine katkıda bulunacak şekilde somut işbirliği projeleriyle desteklemeyi arzu etmektedir.”

Son güncelleme: android-time 20:2919.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more