Reklamsız Sözcü

Uğur Mumcu’dan kalan miras

Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu'dan tepki: 20 yıl sonra elde kalan patlamış bir çelik yığını! Teşekkürler Türkiye...

android-time 12:02 18 Ocak 2013
Uğur Mumcu’dan kalan miras
Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu'dan tepki: 20 yıl sonra elde kalan patlamış bir çelik yığını! Teşekkürler Türkiye...

‘Umut’ operasyonu davasında 3 kişiye örgüt kurmak, 5 kişiye ise üyelikten ceza çıktı. Mumcu’nun arabasının enkazı ailesine verilecek.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi; Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu, çok sayıda olayı kapsayan ‘Umut' operasyonuna ilişkin açılan ve Yargıtay'ın bozma kararından sonra tekrar görülen davayı bir kez daha karara bağladı. Mahkeme, 3 sanığı ‘Yasadışı Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu' örgütünü kurmak ve yönetmek suçundan 12 yıl 6'şar ay ceza verirken, 5 sanığı ise aynı örgüte üyelikten 6 yıl 3'er ay hapse mahkûm etti. Ayrıca Uğur Mumcu'ya ait 06 YR 245 plakalı aracın enkazının da mirasçılarına iadesine karar verdi.

Sadece tutuksuz sanık Recep Aydın 'ın katıldığı 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür, 13 Aralık 2007 ve 15 Nisan 2009'da verdiği esas hakkındaki görüşünü tekararladığını söyledi.

Mahkeme heyeti, birkaç saatlik aranın ardından kararı açıkladı. Mahkeme, sanıklardan Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap'ı ‘silahlı suç örgütü kurma ve yönetme' eylemlerinden 15'er yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların iyi halleri nedeniyle takdiri indirim uygulayan mahkeme, cezaları 12 yıl 6'şar aya indirdi. Ayrıca Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın da ‘silahlı suç örgütü üyesi olmak' suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, iyi hal indirimi yaparak cezalarını 6 yıl 3'er ay olarak belirledi. “Anayasal düzeni yıkma ve değiştirmeye teşebbüs” eylemi dolayısıyla hakkında dava açılan, ancak ‘silahlı terör örgütüne üye olmak' eyleminden cezalandırılmasına karar verilen Muzaffer Dağdeviren öldüğü gerekçesiyle hakkındaki dava düşürüldü.

Mumcu'dan 20 yıl sonra çelik yığını tepkisi

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Uğur Mumcu'ya ait 06 YR 245 plakalı aracın enkazının da mirasçılarına iadesine de karar verdi. Karara twitter adresinden tepki gösteren Özgür Mumcu, “Babamın arabasının enkazını bize vereceklermiş. Sağolsunlar. Arabam yoktu iyi oldu” diyerek tepki gösterdi. Özge Mumcu da twitter adresinden “20 yıl sonra elde kalan patlamış bir çelik yığını! Teşekkürler Türkiye …” dedi.

‘Umut davası'nın başlangıcı, 17 Ocak 2000 tarihinde Beykoz'da Hizbullah'a yapılan operasyona dayanıyor. Velidedeoğlu'nun ölü olarak ele geçirildiği Beykoz'daki hücre evinde yapılan aramalarda elde edilen disketlerin çözümünde 22 faili meçhul cinayetine ilişkin delillere rastlanmıştı. Ağustos 2000'de başlayan Umut davası, 2002 Ocak ayında sona erdi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi kararı bozmuştu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more