Reklamsız Sözcü

Üsteğmen Nazlıgül’e çifte inceleme

Savcılığın takipsizlik kararı verdiği Üsteğmen için TBMM devreye girdi

android-time 11:35 13 Ocak 2013
Üsteğmen Nazlıgül’e çifte inceleme
Savcılığın takipsizlik kararı verdiği Üsteğmen için TBMM devreye girdi

İntihar eden ve savcılığın takipsizlik kararı verdiği Üsteğmen Nazlıgül için, TBMM'deki iki komisyon devreye girdi.

Kayseri 12. Hava Ana Ulaştırma Üs Komutanlığında görev yaparken TSK'dan ihraç edilmesi üzerine tabancayla intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu için TBMM'deki iki komisyon devreye girdi. İnsan Hakları ve Milli Savunma Komisyonları Genelkurmay'dan ‘'Nazlıgül olayı ve asker intiharları'' konusunda brifing istedi.

Savcılık Nazlıgül için ‘' Başkasını intihara yönlendirme ve yardım etme” suçlarından açılan soruşturmada, “Kovuşturmaya yer olmadığı'' kararı verirken, TBMM Milli Savunma Komisyonu devreye girdi ve.Genelkurmay'ın komisyonu bilgilendirmesini istendi.

MECLİS'E ÖNERGE

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ve arkadaşları da TBMM'ye asker intiharları konusunda Meclis Araştırma önergesi verdi. Önergede son 10 yılda 934 askerin intihar ettiği vurgulandı. Konunun, sosyal ve toplumsal boyutunun incelenmesi istendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de, “Disiplinsizlik ve ahlaki durum” gerekçesiyle orduyla ilişiğinin kesildiği günün ertesi sabahı intihar eden Üsteğmen Nazlıgül için soruşturma talimatı vermişti. Üsteğmen Daştanoğlu'nun ordudan atılması süreci askeri makamlarca da araştırılıyor.

Daştanoğlu'nun annesi açılan soruşturmada kızına ‘'Neden boşandın? Çocuğun velayeti neden sende? Milli güvenlik derslerinden sonra neden sivil öğretmenlerle görüşüyordun? O erkekler seni neden arıyordu? Neden makyaj yapıyorsun?” gibi soruların sorulduğunu ve TSK'dan çıkarılmasından sonra bunalıma girdiğini belirtmişti. Astsubay eşi E.O.'dan 2 yıl önce boşanan Üsteğmen Nazlıgül, 4 yaşında bir çocuk annesiydi

Son güncelleme: android-time 00:3914.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more