Reklamsız Sözcü

33 yıllık kraliçe prenses olacak

Hollanda'da kraliyet tacı el değiştiriyor. Kraliçe Beatrix, tahtını bırakacağını açıkladı.

android-time 10:58 29 Ocak 2013
33 yıllık kraliçe prenses olacak
Hollanda'da kraliyet tacı el değiştiriyor. Kraliçe Beatrix, tahtını bırakacağını açıkladı.

Televizyonda yayımlanan, daha önce hazırlanmış konuşmasında tahtı bırakacağını açıklayan Kraliçe Beatrix, gelecek günlerde 75. yaş gününü kutlayacağını belirterek, tahtı bırakmanın zamanının geldiğini söyledi.

Kraliçe Beatrix 33 yıldır oturduğu tahtı 30 Nisan’da başkent Amsterdam’da düzenlenecek törende oğluna devredecek.Bu tarihten itibaren kurallara göre veliaht Prens Willem Alexander’ın eşi prenses Maxima Kraliçe olacağı için Kraliçe Beatrix ise prenses unvanını kullanacak.Kraliçenin tahtı bırakmasında son dönemde yaşadıklarının büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Kraliçe’nin, ortanca oğlu Prens Johan Friso’nun geçtiğimiz yıl çığ altında kalarak komaya girmesinin acısını atlatamadığı aktarılıyor.Kraliçe Beatrix, 19. Yüzyılın başından bu yana Hollanda’da hükümdarlık süren ‘Orange-Nassau' hanedanlığına mensup.

Tam adı Beatrix Wilhel-Mina Arm-Gard olan kraliçe, 30 Nisan 1980’de taç giymişti. Hollanda’nın yeni kralı olmaya hazırlanan Prens Willem Alexander ise 45 yaşında ve kraliçenin en büyük çocuğu.

Arjantin hanedanlığından Maxima Zorreguieta’yla evli olan prensin 3 kız çocuğu bulunuyor.Pilot ve su kaynakları yönetimi uzmanı olan Prens, 1890’dan bu yana Hollanda’da tahta çıkan ilk kral olacak. Parlamenter monarşi ile yönetilen Hollanda’da, kraliyet ailesinin herhangi bir politik gücü bulunmuyor.

Kraliçe’nin aldığı kararı saygıyla karşıladığını belirten Başbakan Mark Rutte da, veliaht Prens Willem Alexander’a yeni görevinde başarılar diledi. Willem Alexander’ın önemli bir görev üstleneceğini kaydeden Başbakan, bunu hakkıyla yerine getireceğine inandığını söyledi.

Son güncelleme: android-time 11:2229.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more