Reklamsız Sözcü

Ata’nın eşyaları İzmit’te

Selanik'teki Atatürk Müzesi'nde sergilenen kişisel eşyaları İzmit'e getirildi.

android-time 12:10 19 Ocak 2013
Ata’nın eşyaları İzmit’te
Selanik'teki Atatürk Müzesi'nde sergilenen kişisel eşyaları İzmit'e getirildi.

Önder Atatürk’ün Selanik’teki Atatürk Müzesi’nde sergilenen kişisel eşyalarının büyük bir bölümü, oradaki müze binasının bakıma alınması nedeniyle İzmit’e getirildi. Ulu Önder’in kıyafetleri, aldığı hediyeler, kullandığı çatal ve kaşıklar ile birçok fotoğrafında görülen kahve fincanının aralarında bulunduğu eşya, Kasr-ı Hümayun’da sergilenmeye başladı. Eşyaların bir bölümü de Kocaeli Müze Müdürlüğü’nde muhafaza altına alındı.

Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin onarıma alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı bu eşyaların İzmit’te muhafaza edilmesini kararlaştırdı. Eşyaların bir bölümü Kocaeli Müze Müdürlüğü’nde muhafaza altına alındı, bir bölümü de uzun süre İzmit Etnografya Müzesi olarak kullanılan ve ‘Abdülaziz’in Av Köşkü’ olarak da bilinen Osmanlı’nın İstanbul dışındaki tek sarayı Kasr-ı Hümayun’da sergilenmeye başlandı. 16 Ocak’tan itibaren sergilenmeye başlanan eşyalar arasında Ulu Önder’in elbiseleri, ayakkabıları, terliklerinin yanı sıra Avrupa ülkelerinden hediye gönderilen çatal kaşıklar, sigara ve kibrit kutuları, pipo, kültablası, tespihler, kırbaç, cezve ve birçok fotoğrafında görülen kahve fincanı da bulunuyor.

Kasr-ı Hümayun’da ayrıca, daha önce Atatürk’ün Savarona gemisinden getirilen koltuğu, telefonu, fotoğrafı ve bazı eşyaları da sergileniyor.

‘BÜYÜK HEYECAN’

Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, Atatürk’ün kişisel eşyalarının kente getirilip sergilenmesi kararından büyük heyecan duyduklarını belirterek, “Kasr-ı Hümayun, İstanbul dışında tek bir saray örneği ve biz bunu şimdi saray müze olarak da kullanıyoruz. Abdülaziz döneminde ve Osmanlı dönemindeki eserleri sergiliyoruz ama bu binanın ikinci bir özelliği var: 16 Ocak 1923 tarihinde Atatürk burada Cumhuriyetimizin temellerini attığı basın toplantısını burada yaptı. Gazetecilerle buradaki salonda toplandı” dedi.

Atatürk’ün kişisel eşyalarını görmek isteyenlerin pazartesi hariç her gün müzeyi ziyaret edebileceği, özellikle okullardan büyük talep geldiği belirtildi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more