Reklamsız Sözcü

Avukatlar için yürüdüler

İzmir'de avukatlar için toplanan STK'lar yürüyüş yaptılar

android-time 19:52 25 Ocak 2013
Avukatlar için yürüdüler
İzmir'de avukatlar için toplanan STK'lar yürüyüş yaptılar

İzmir’de DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Platformu ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon üyeleri, Çağdaş Hukukçular Derneği’ne üye avukatların gözaltına alınması ve tutuklanmasını düzenledikleri yürüyüş ile protesto etti.

Konak YKM önünde toplanan DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Platformu ve TMMOB İzmir İl Koordinasyon üyeleri ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ ve ‘Baskılara boyun eğmeyeceğiz’ sloganları ile yürüşe geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü önüne kadar yürüyen kalabalık adına Genel İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Memiş Sarı basın açıklamasını okudu. Toplumun tüm muhalif kesimlerine yönelik baskı ve sindirme politikasının arttığını belirten Başkan Sarı, son yapılan operasyon ile baskı sürecinin daha da artığını belirtti. Memiş, “Düşman bir ülkenin topraklarına saldırırcasına helikopter desteği ile başlatılan operasyonla onlarca adrese baskınlar düzenlemiş, aralarında DİSK Genel İş Sendikası Avukatı, Karabağlar Belediyesi’nde çalışan Genel İş Sendikası üyesi ve İzmir Eğitim Sen üyesi iki kadın öğretmenin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı ve sonrasında tutuklandı. ÇHD’li avuktalara yönelik tutuklama kuşkusuz ki iktidarın öne sürdüğü gibi terör operasyona değil savun hakkına yönelen bir iktidar terörüdür, faşizmidir” dedi.

İktidarın tüm muhalif seslerden korktuğunu belirten Sarı, “NATO üstlerini protesto eden gençler gözaltına alınmaktadır. Protesto haberini yapan gazeteciler gözaltına alınmaktadır. Onları savunacak avukatlar gözaltına alınmaktadır. AKP’ye karşı en doğal direnme eğilimlerinin dahi emniyet adliye arasında sindirilmeye çalışılması faşizmin tam kendisidir. Bizler burada muhalif seslerimizi çıkararak AKP’yi korkutmaya devam edeceğiz. AKP’nin yıldırma politikalarına aldırmadan halkımıza doğruları söylemekten ve demokratik bir ülke için mücadele etmekten yılmayacağız” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından sendika ve odalara bağlı üyeler olaysız şekilde dağıldı.

Son güncelleme: android-time 19:5325.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more