Reklamsız Sözcü

Bahçeli’nin ziyaretinde gazetecilere saldırı

Silivri ilçe örgütünde gazeteciler saldırıya uğradı.

android-time 00:25 15 Ocak 2013
Bahçeli’nin ziyaretinde gazetecilere saldırı
Silivri ilçe örgütünde gazeteciler saldırıya uğradı.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısında yaptığı açıklamanın ardından bugün Silivri’de eski genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u ziyaret ediyor.

Devlet Bahçeli, Adalet Bakanlığı’ndan aldığı izin doğrultusunda Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşmek üzere Silivri Cezaevi’ne gitti. Bahçeli’nin cezaevinden önce gerçekleştirdiği Silivri ilçe örgütü ziyareti sırasında binadan çıkartılan STV ekibi ülkücülerin saldırısına uğradı. Saldırıda yaralanan muhabir Mustafa Kurtaran ve kameraman A. İhsan Yıldırım hastaneye kaldırıldı.

SALDIRI ANI KAMERALARA BÖYLE YANSIDI VİDEO

Samanyolu televizyonu muhabiri Fatih Akalın yaşanan olayı twitter üzerinden “Silivri’deki olayın özeti; Sabah muhabiri Bahçeli’ye 20 yıllık gazeteciyim. Ama böyle bir taciz edilme görmedim. Adamlarınıza sahip çıkın diyor. Dışarı çıkınca Sabah muhabirine benzettikleri Samanyolu Haber kameramanına saldırıyorlar. Üste provokasyonla suçlanıyoruz!” sözleri ile aktardı.

Gazeteci Can Ertuna ise olayı twitter üzerinden, “Ocaklar” bildiginiz gibi: Bahceli’nin Silivri ziyaretinde gazetecilere saldiri oldu. Ustelik yanlis “hedefi” darp ettiler. Ulkuculerden dayak yiyen haberciye polis tepkisi: “cok fazla partili var, simdi alamiyoruz adami” mesajı ile aktardı.

TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN SALDIRIYA KINAMA

Türkiye’de gazetecilerin sözlü, yazılı ve fiziksel olarak saldırılması alışkanlığının 2013 yılında da artarak sürdüğüne dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, bir açıklama yaparak Samanyolu TV ekibine ve Silivri’de yerel basında çalışan gazetecilere yapılan saldırıyı kınadı.

TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklama şöyle:

“Gazetecinin görevi halkın haber alma hakkına hizmet etmektir. Kamuoyunu bilgilendirmek, gazetecilerin en önemli işlevidir. Ne yazık ki, Türkiye’deki güç odakları bu demokratik gerçeği yok saymak konusunda direniyor.

2013 yılının ilk ayında da hemen her hafta bir olayı izleyen gazete ya da TV ekibinin saldırıya uğradığını görüyoruz. Son olarak Samanyolu TV ekibine ve Silivri’de yerel basında çalışan bazı gazetecilere yönelik bir saldırı meydana geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile partililerin Silivri Cezaevinde eski Genel Kurmay Başkanı Başbuğ ve MHP Milletvekili Engin Alan’ı ziyaretlerini izleyen Samanyolu TV ekibine ve Silivri’de yerel basında çalışan gazetecilere yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırıların olağan hale gelmesinin basın özgürlüğü açısından bir utanç konusu olduğunu hatırlatıyor, meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu olayı halkın bilgi edinme hakkına yapılmış çirkin bir saldırı olarak niteliyor, olayın sorumlularının cezalandırılmasını istiyoruz.”

Son güncelleme: android-time 03:5215.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more