Reklamsız Sözcü

Binlerce öğrenci kimlik kuyruğunda!

Binlerce öğrenci kimlik kartlarını alabilmek için geceden kuyruğa girmek zorunda kaldı.

android-time 16:18 3 Ocak 2013
Binlerce öğrenci kimlik kuyruğunda!
Binlerce öğrenci kimlik kartlarını alabilmek için geceden kuyruğa girmek zorunda kaldı.

AÇIKÖĞRETİM Fakültesi öğrencileri 10 Aralık’ta verilmesi gereken öğrenci kimlik kartlarının bir ay gecikmeli dağıtılması nedeniyle, açıköğretim büroları önünde geceden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu.

Sabah saatlerinde Açık Öğretim Fakültesi’nin İzmir’deki Bornova ve Güzelyalı şubelerine gelenler geceden başlayan kuyruğu görünce şaşkına döndü. Günün ilerleyen saatlerinde kuyruk uzadı. Bu haftasonu sınavlara girebilmeleri için kartlarını en geç yarına kadar (Cuma) almak zorunda olan öğrenciler dondurucu soğuğa rağmen sıralarını terk etmedi. Kuyruk Bornova Açıköğretim binasının önünde yüzlerce metreyi buldu.

Kimlik kartlarının dağıtacağı haberini, 2 Ocak Çarşamba günü saat 17.00’de cep telefonu mesajıyla öğrendiklerini belirten öğrenciler “Sınava nasıl gireceğimizin endişesine düştük. Gelen cep mesajı ile umutlandık, soluğu Açıköğretim şubelerinde aldık. Ancak kuyruğun uzunluğunu görünce hayal kırıklığına uğradık” dedi.

BAZI KİTAPLAR BULUNAMIYOR

Öğrenciler hala Siyasi Bilim Sosyolojisi, İstatistik ders kitaplarının bulamadıklarından da yakınarak şunları söyledi:

“Sınava iki gün kala biz nasıl ders çalışacağız. ÖSYM yetkilileri bize kitap kalmadığını söylüyor. Bunun suçlusu biz miyiz? Tek suçumuz okumak istemek mi? Her yıl kayıt, kitap gibi sorunlar yaşıyoruz. Numaramatik olmaması nedeniyle kuyruklarda ihlaller, tartışmalar yaşıyoruz. İşyerinden güçlükle izin alabilen arkadaşlarımız var. En az beş defa kimlik kartı için şubeye gelip gittik ama hep aynı cevabı aldık. Bu yıl da aynı sorunları yaşamak istemiyoruz. Yetkililer gerekli önlemleri alsın.”

ÖSYM’den ‘açık öğretimle ilgimiz yok’ açıklaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, açık öğretim fakülteleriyle ilgilerinin bulunmadığını açıkladı.

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında ‘Açık öğretim çilesi’ başlığı altında verilen haberlerde ‘ÖSYM yetkilileri bize kitap kalmadığını söylüyor’ şeklinde ifadelere yer verildiğine dikkat çekilerek, “Açık öğretim fakültelerinin kayıt, kitap dağıtımı veya kimlik belgeleri düzenlemesi işlemleri ile kurumumuzun herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.” denildi.

Son güncelleme: android-time 19:2103.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more