Reklamsız Sözcü

Cenaze işlemleri başlıyor

Paris'te suikastte ölen PKK’lı 3 kadının cenazelerinin Türkiye'ye gönderilmesi için nakliyat işlemleri bugün başlıyor.

android-time 12:47 14 Ocak 2013
Cenaze işlemleri başlıyor
Paris'te suikastte ölen PKK’lı 3 kadının cenazelerinin Türkiye'ye gönderilmesi için nakliyat işlemleri bugün başlıyor.

PKK’nın Avrupa’daki önde gelen isimlerinden KCK Yürütme Kurulu üyesi Zübeyir Aydar, Fransız “Liberation” gazetesine yaptığı açıklamada, suikastin arkasında Türk hükümetinin olduğu tezine inanmadığını söyledi.

Aydar, “Böyle bir suçun Türk hükümetine hizmet edeceğini sanmıyorum. Ancak Türkiye’de barış sürecini baltalamak isteyen ve uluslararası kolları olan karanlık güçler var. Oslo görüşmelerinin kopmasının ardından hareketimizin yönetici kadrolarını ortadan kaldırmak için Batı’ya katil ekipleri gönderildiğini biliyoruz. Bu uyuyan ekipler eski emirlere göre hareket etmiş olabilir” şeklinde konuştu.

Müzakere sürecinin devam etmesi gerektiğini söyleyen Aydar, sürecin odağında Abdullah Öcalan’ın bulunduğunu belirtip, kendisine süreç için “daha serbest hareket etme olanağı tanınması” ve “Kandil’in de sürece dahil edilmesi”ni istedi.

CENAZE İŞLEMLERİ BAŞLIYOR


Ölenlerin yakınları adına bugün önce Adli Tıp ardından da Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’na başvurularak cenaze işlemlerinin başlatılması bekleniyor.

Cenaze işlemleri için öncelikle Adli Tıp’tan “serbestlik belgesi” alınması, ardından da bu belgeyle Paris Başkonsoloslu’na başvurulması gerekiyor. Türkiye’ye nakledilecek cenazeler için Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na “ölüm tespit raporu”, Fransız Kamu Düzeni Dairesi’nden “ölü nakil raporu”, vefat edenin pasaportu, nüfus cüzdanı, evli ise evlenme cüzdanı, uçak nakli bilgileri ve Türkiye’de defnedileceği mezarlığın adresleriyle ilgili belgeler iletilmesi gerekiyor.

Yetkili bir cenaze nakliyat firması veya kuruluşu tarafından gerçekleştirilen tüm bu işlemler, 1937 yılından imzalanıp yürürlüğe giren “Uluslararası Nakliyat Sözleşmesi” ve 1973 yılında yürürlüğe giren “Avrupa Cenaze Nakliyat Anlaşması” hükümlerine göre gerçekleşiyor.

Cenazelerin, son anda bir engel çıkmadığı takdirde, Türkiye’ye 16 Ocak Çarşamba sabahı gönderilmeleri bekleniyor. Cenazeler İstanbul aktarmalı Diyarbakır’a gönderilecek. Diyarbakır’da düzenlenmesi planlanan törenin ardından Sakine Cansız’ın Tunceli, Fidan Doğan’ın Kahramanmaraş-Elbistan, Leyla Söylemez’in ise Mersin’de defnedileceği belirtiliyor.ntv

 

 

Son güncelleme: android-time 13:1514.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more