Reklamsız Sözcü

CHP’den Çin değerlendirmesi

Loğoğlu, ziyaretin amaç ve sonuçlarının doğru okunması gerektiğini belirtti.

android-time 13:58 21 Ocak 2013
CHP’den Çin değerlendirmesi
Loğoğlu, ziyaretin amaç ve sonuçlarının doğru okunması gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “CHP'nin dışarıya açılma sürecinin önemli bir aşaması olan Çin ziyaretimiz, CHP'nin muhalefetteyken bile dış ilişkiler bağlamında ülkemiz yararına somut sonuçlar alabilen bir parti olduğunu göstermiştir” dedi. Loğoğlu, iktidarın bu ziyaretin amaç ve sonuçlarını doğru okuması gerektiğini de belirtti.

Loğoğlu yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında yapılan 6 günlük Çin gezisini değerlendirdi. Loğoğlu, bir CHP Genel Başkanının, ana muhalefet lideri olarak Çin'e ilk gidişi, ziyaretin önemli sayıda bir iş adamı kadrosuyla gerçekleştirilmesi, CHP'nin ÇKP'nin 18. Kongresi'nden sonra yeni yönetim tarafından davet edilen ilk siyasi parti olması gibi özelliklerle ziyaretin ilklere imza attığını ifade etti. Ziyaretin Türkiye-Çin ilişkilerinin güçlenmesine ve zenginleşmesine katkıda bulunmak, CHP ile ÇKP arasındaki bağları çeşitlendirmek ve pekiştirmek olmak üzere iki temel hedefi olduğunu belirten Loğoğlu, her iki hedefe de ulaşılarak ziyaretin başarıyla tamamlandığını kaydetti.
Loğoğlu, kendilerine gösterilen yakın ve yoğun ilgi nedeniyle ev sahiplerine teşekkür ederken, “Ziyaret boyunca üst düzey bir ÇKP yetkilisi, beraberindeki beş kişilik bir heyetle bize refakat etmiş ve kafilemizin her ihtiyacına koşmuşlardır. Konvoyumuzun trafik düzenlemelerinden başlayarak birçok noktada ev sahiplerimizin devlet ziyareti seviyesinde protokol uygulamaları, heyetimize verdikleri önemi göstermesi açısından dikkat çekmiştir” dedi. Heyette önemli sayıda işadamının bulunmasının ziyaretin başarısının belki de en önemli nedeni olduğunu ifade eden Loğoğlu, “CHP'nin yurt dışına ilk defa iş adamlarıyla birlikte yaptığı bu ziyarette elde edilen olumlu sonuçlar ileride yapılacak ziyaretlerde de uygulanabilecektir. Ticari ve ekonomik konular neredeyse tüm görüşmelerin ağırlık noktasını oluşturmuştur” dedi.

-ÇİN'DE YATIRIM YAPACAK İŞ ADAMLARINA PARLAMENTODA DESTEK-

Loğoğlu ziyarette Çin ticari ve ekonomik ilişkilerinde son yıllardaki hızlı ilerlemenin yeterli ve dengeli olmadığının belirtilerek Çin tarafının Türkiye'de daha fazla yatırım yapmasının istendiğini belirtti. Ziyaret kapsamında Türkiye'nin çevresindeki ülke ve bölgelerde Çin'le ortak girişim ve işbirliğinde bulunulması önerildiğini kaydeden Loğoğlu, ikili ticaretteki Türkiye aleyhine olan dengesizliği gidermek için Çin tarafının Türkiye'ye yaptığı ihracatın yüzde 20'si oranında Türkiye'de yatırım yapması gerekliliğinin vurgulandığını ifade etti. Loğoğlu, “Ziyaret sırasında Çin'de faaliyetleri bulunan ve Çin'de yatırım yapmayı düşünen iş adamlarımızın arzu ve beklentileri de dinlenmiştir. Hükümet ve parlamento nezdinde bunların karşılanması için CHP tarafından uygun girişimler yapılacaktır” dedi. Yakında Pekin'de bir Türk Ticaret Odası'nın kurulmasıyla ekonomik ve ticari ilişkilerin daha hızlı gelişmesinin beklendiğini de belirten Loğoğlu, bu konunun da CHP tarafından izleneceğini kaydetti.

-“SURİYE KONUSUNDA CHP VE ÇKP'NİN TUTUMLARI ÖRTÜŞÜYOR”-

Loğoğlu, Uygurlar ve Sincan bölgesine ilişkin olarak ise CHP'nin Uygurları ülkeler arasında birleştirici bir unsur olarak gördüğü ve Uygurların Çin'in kalkınmasındaki önemine vurgu yaptığını belirtti. Loğoğlu, Sincan Üniversitesi tarafından Kılıçdaroğlu'na fahri doktora verilmesinin de Çin tarafınca CHP'ye verilen önemin en anlamlı simgesi olduğunu ve doğru politikalar izlendiği takdirde, Uygur Özerk Bölgesi ile Türkiye arasında çok olumlu ilişkiler geliştirilmesinin yolunun açık olduğu mesajının verildiğini ifade etti.
Ziyarette Suriye konusunun da gündeme geldiğini kaydeden Loğoğlu, “Partimizin Suriye krizine ilişkin görüş ve yaklaşımının Çinli muhataplarımızca paylaşıldığı ve CHP ile ÇKP'nin tutumlarının büyük ölçüde örtüştüğü görülmüştür. Çin tarafının ABD'yle ilişkileri bakımından bazı rahatsızlıkları olduğu, ancak karşılıklı derin bağlılığın da farkında oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca 2020 Olimpiyatları için İstanbul, 2020 Expo Fuarı için de İzmir’e destek vermeleri istenmiştir” dedi.

-ÇKP'NİN ATATÜRK HAYRANLIĞI-

Loğoğlu, partiler arası ilişkiler bakımından ziyaretin sonuçlarına ilişkin ise şunları kaydetti:
“ÇKP'nin CHP'ye ciddi sempati duyduğu, Sosyalist Enternasyonal'de iki kardeş parti olmayı önemli buldukları, CHP'nin tarihçesini iyi bildikleri ve sıkça ve kuvvetli ifadelerle dile getirilen bir Atatürk hayranlığı besledikleri gözlemlenmiştir. Heyetimizde Gençlik Kolları başkanımızın bulunmasını muhataplarımız ilgiyle karşılamışlardır. CHP ile ÇKP, iki parti yönetimlerinin yanı sıra kadın ve gençlik kolları arasında da sürekli temas kurulması ve işbirliği yapılması hususlarında mutabık kalmışlardır. Karşılıklı olarak davetler yapılmış ve bunların uygun ilk fırsatta gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.”

-“İKTİDAR PARTİSİ ZİYARETİ DOĞRU OKUMALI”

Loğoğlu genel izlenimler bakımından, Türkiye'nin Çin'deki diplomatik temsilciliklerini takviye etmesi, mevcut iki Başkonsolosluğa ilaveten yeni Başkonsolosluklar açılması gerektiğini belirterek, “CHP'nin dışarıya açılma sürecinin önemli bir aşaması olan Çin ziyaretimiz, CHP'nin muhalefetteyken bile dış ilişkiler bağlamında ülkemiz yararına somut sonuçlar alabilen bir parti olduğunu göstermiştir. İktidar partisinin bu ziyaretimizin amaç ve sonuçlarını doğru okuması, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye'ye yönelik ilgisini ve yatırım isteklerini güçlendirecektir” dedi. (ANKA)

Son güncelleme: android-time 14:0121.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more