Reklamsız Sözcü

CHP’den Van önergesi

CHP “Van'da yaşanan sorunlarda hükümetin yetersizliklerinin araştırılması” amacıyla komisyon kurulmasını istedi.

11:0921 Ocak 2013
CHP’den Van önergesi
CHP “Van'da yaşanan sorunlarda hükümetin yetersizliklerinin araştırılması” amacıyla komisyon kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Van'da depremden zarar görmüş vatandaşların yerleştikleri kalıcı ve geçici konutlarda yaşadıkları sorunlarda hükümetin yetersizliklerinin araştırılması” amacıyla Meclis'te komisyon kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, Van'da 23 Ekim 2011 yılında meydana gelen 7.2 şiddetinde ve 9 Kasım'da ise 5.6 şiddetindeki depremlerin üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçtiği hatırlatılarak şöyle denildi:

“Van ilimizde 23 Ekim 2011 yılında 7.2, 9 Kasım'da ise 5.6 şiddetindeki depremlerin üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçmiştir. 644 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlerce vatandaşımızın yaralandığı, binlerce vatandaşın ise evsiz kaldığı depremin ardından hasar gören konutlar, okullar, sağlık merkezleri ve alt yapı sisteminin oluşturduğu olumsuzluklar yaşanmıştır. Deprem sonrası konteynır kentler ve TOKİ tarafından yapılan kalıcı konutlarda altyapı, ulaşım, eğitim sorunları başta olmak üzere, yakıt giderleri için ödenen paralar nedeniylede vatandaşlarımızın mağduriyetleri devam etmektedir. Van'da depremden zarar görmüş vatandaşlarımızın yerleştikleri kalıcı ve geçici konutlarda yaşadıkları sorunlarda hükümetin yetersizliklerinin araştırılması amacıyla Anayasanın 98'inci, İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması için gereğini arz ederiz.”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp