Reklamsız Sözcü

CHP’den zaman aşımı teklifi

CHP'li Gürkut Acar, faili meçhullerde zaman aşımının kaldırılması için kanun teklifi verdi.

android-time 11:35 21 Ocak 2013
CHP’den zaman aşımı teklifi
CHP'li Gürkut Acar, faili meçhullerde zaman aşımının kaldırılması için kanun teklifi verdi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, faili meçhullerde zaman aşımının kaldırılması ve evlilik yaşının 18'e yükseltilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, TBMM Başkanlığına Türk Ceza Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni sundu.
Teklif, faili meçhul olaylarda zaman aşımının kaldırılmasını amaçlıyor.

Teklif ile evlenme yaşı 18'e yükseltilirken, evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında verilen iki aydan altı aya kadar hapis cezası üç aydan bir yıla çıkartılıyor.
Teklifin gerekçesinde, faili meçhul cinayetler ve olayların, zihinlerde geniş bir yer tutmakta olduğuna işaret edilerek, “Abdi İpekçi, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Türkiye'nin faili meçhuller zincirinde ismi ilk akla gelenlerdir. Bu cinayetlerle ilgili bir takım soruşturma ve yargılamalar yapılmış ise de sorular tam olarak yanıtlanmamış, pek çok olay faili meçhul durumdadır” denildi.

Gerekçede, faili meçhul olaylarda failin belirlenmesine kadar zaman aşımının işletilmemesinin yararlı olacağına dikkat çekildi.

Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre 18 yaşına kadar her insanın çocuk olduğu belirtilerek, “Bu kapsamda da evlenme yaşının 18'e yükseltilmesi zorunludur. Kanun teklifi ile faili meçhul olaylar için zaman aşımının kaldırılması, evlenme yaşının 18'e yükseltilmesi ve 18 yaşından küçükler için dini nikah veya dinsel tören düzenleyenlere verilen cezaların arttırılması amaçlanmıştır” denildi.

UĞUR MUMCU DAVASI ZAMANAŞIMINA GİDİYOR

1993 yılında işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak haklarında herhangi bir işlem uygulanmayan kişiler için zaman aşımı süresi bu sene dolacak. Uğur Mumcu cinayetinde ise bu süre 25 Ocak günü yani 4 gün sonra sona eriyor.

 

Son güncelleme: android-time 13:4721.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more