Reklamsız Sözcü

Demirtaş’tan Anayasa açıklaması

Demirtaş, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu zaman baskısı altında çalışmamalıdır."

android-time 15:00 2 Ocak 2013
Demirtaş’tan Anayasa açıklaması
Demirtaş, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu zaman baskısı altında çalışmamalıdır."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarıyla ilgili BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile makamında görüştü. Görüşme sonunda bir açıklama yapan Demirtaş, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun devamı konusunda kararlılık sahibi bir duruş içerisindeyiz” dedi.

Demirtaş’ın Meclis’teki makamında gerçekleşen görüşme 45 dakika sürdü. Demirtaş’ın TBMM’deki makamında gerçekleşen görüşme, saat 11.30’da başladı. Selahattin Demirtaş, Çiçek’i makam odasının girişinde karşıladı. Görüşmede, diğer Eş Genel Başkan Gültan Kışanak da bulundu.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Çiçek’e, bugüne kadar yeni anayasa konusunda yürüttüğü bütün çalışmalar, çabalar ve azmi nedeniyle teşekkür etti. Çiçek’in çabalarıyla komisyonun bugüne kadar dağılmadan çalışmasını yürüttüğünü dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:
“Bugün yaptığımız görüşmede de uzlaşma masasının dağılmaması, çalışmaların sürmesi gerekliliğini; komisyonun üzerinde bir zaman baskısı, basıncının oluşmamasını ama aynı zamanda süre açısından ucu açık bir çalışmanın da olamayacağının farkında olduğumuzu ifade ettik. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun devamı konusunda kararlılık sahibi bir duruş içerisindeyiz.
Yeni anayasa Türkiye’nin önemli bir ihtiyacıdır. Partimiz, özgürlükçü, sivil, yeni bir anayasayı sonuna kadar destekliyor. Meclis Başkanı’nın başkanlığında yürüyen bu çalışmayı, çabayı desteklemeye devam edeceğiz. Ümit ediyorum ki çalışmalar daha hızlı bir şekilde sürecektir ve Türkiye kısa zamanda özlediği, sivil anayasaya kavuşacaktır. 30 yıldır darbe anayasasıyla yönetiliyoruz. 30 yıl bekledik, meseleyi bir kaç aya sıkıştırıp, yeni anayasayı bu süre baskısına kurban etmemek gerekir. Ümit ederim ki diğer partiler de bu konuda desteklerini sunacaklardır. Bizler yeni anayasanın yapılması için parti olarak üzerimize düşen sorumluluğu sürdürmeye devam edeceğiz.”
Sürece yönelik bir soru üzerine Çiçek’in süre ifade etmediğini belirten Demirtaş, “Makul süreden bahsediyor. Elbette makul süre siyasi gelişmelere göre değişebilir. Yeni anayasayla ilgili çalışmaların ucu açık olmamalı, önümüzde birkaç yıl daha süre yok ama 2-3 ay gibi bir süre baskısı altında da komisyon çalışmamalı” dedi.(ANKA)

KILIÇDAROĞLU, ÇİÇEK İLE GÖRÜŞTÜ

Son güncelleme: android-time 15:0202.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more