Reklamsız Sözcü

Devlet değil Çağrı utandı!

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri devletin kendilerine sırt çevirdiğini belirterek isyan etti.

android-time 02:30 5 Ocak 2013
Devlet değil Çağrı utandı!
Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri devletin kendilerine sırt çevirdiğini belirterek isyan etti.

Utanması gereken devlet olmasına rağmen, yüzlerinin görünmemesini isteyen öğrenciler, devletin ayıbından utandı.

sozcu.com.tr‘ye e-mail ile ulaşan öğrenciler yaşadıkları durumu anlatarak devletin duyarsızlığından ötürü yaşamakta zorlandıklarını söyledi. Telefonla kendileriyle görüştüğümüz öğrenciler temel yaşam ihtiyaçları olan suyu dahi kullanamadıklarını ifade etti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Çağrı Karapınar ve üç ev arkadaşı, (İ.D., Ü.E.Y, T.G.C.) su borcunu ödeyemedikleri için su sayaçlarının iptal edildiğini söyledi. Sobalı bir evde yaşadıkları için ısınma ihtiyaçlarını da karşılaşmakta zorlandıklarını belirten öğrenciler, çevreden topladıkları kasa, karton ve odun parçaları ile ısınmaya çalıştıklarını ifade etti.

“SİZE KÖMÜR YOK”

Yaşadıkları zor durum nedeniyle Trabzon Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na kömür yardımı için başvurduklarını kaydeden öğrenciler, aldıkları yanıt ile büyük bir şok yaşamış. Vakıf yetkilileri, “Size kömür verirsek 22 bin öğrenciye daha yardım etmek zorundayız. Size yapacağımız yardım örnek teşkil edeceği için size kömür veremeyiz” yanıtı aldıklarını söyledi.

“MÜLTECİLER BİZDEN KIYMETLİ”

Ailelerinin maddi durumunun iyi olmadığını söyleyen öğrenciler, geri ödemeli 280 TL’lik kredi ile yaşamaya çalıştıklarını söyledi. 6 aydır ödeyemedikleri su borcu nedeniyle sularının kesildiğini, kesilmemesi için belediyeye sürekli telefon açtıklarını ancak kimseye ulaşamadıklarını dile getirerek, “Bu devlet nasıl dışarıdan gelen mültecilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor ancak kendi halkının ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar aciz bir devlet miyiz? Biz gelecekte belki de o koltuklarda oturacağız. Biz de mültecilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanmak istiyoruz” dedi.

YABANCI ÖĞRENCİ İÇİN TÜRK ÖĞRENCİYİ KAPI DIŞARI ETTİLER

Üniversitemizin yurtlarında yurt dışından gelen yabancı öğrenciler var. Onlar misafir olarak kalıyor. Bu öğrenciler İran ve Somalili öğrenciler. Bunlara aylık bin TL burs bağlanmış durumda. Yiyecek ihtiyaçları için de KYK’nın yemekhanelerinden günde 3 gün yemek yiyebilmekteler. Bu öğrenciler yüksek lisans yapan öğrenciler. Bu gelen öğrenciler nedeniyle yurtlarda misafir olarak kalan Türk öğrencileri çıkardılar. Bu öğrenciler yedek sıradan, asil sırasının gelmesini bekleyen öğrencilerdi.

İŞTE ÖĞRENCİLERİN SÖZCÜ’YE YAZDIĞI MEKTUP

“Ben sosyal bir devlette yaşadığımızı düşünüyordum. Anayasal hakkım olan insanlık hakkım olan suyu bile kullanamaz hale geldim. Ben KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. 3 arkadaşımla birlikte evde kalıyoruz ve sosyal devletimizin bize verdiği geri ödemeli kredisiyle (bu aydan itibaren 280 tl) ve ailelerimizin maddi durumu nedeniyle sadece krediyle geçiniyoruz.Evimiz sobalı. Sosyal yardımlaşmanın dağıttığı kömür yardımından bile 22000 öğrenciye örnek teşkil ederim diye yararlanamayacağım söylendi. Buna hiç aldırış etmedim kendi imkanlarımızla etraftan topladığımız kasa, karton, odun parçaları ve bütçemizin elverdiği koşulda ayda 2-3 torba kömürle şu kış aylarında ısınmaya çalışıyoruz.Bu bizi o kadar etkilemedi ama yaklaşık olarak 6 aydır ödeyemediğimiz su borcundan dolayı belediyemiz insanlık hakkımız olan suyu sayacıyla birlikte kesmiş bulunmaktalar. Biz borcumuzu ödemeyeceğimiz için değil ödeyemediğimiz için bu durumdayız ve yine biz borcumuzu ödemeyeceğiz demedik en azından ayın 7 sine kadar(kredinin hesaba yatırılması) zaman verebilirlerdi. Belediye ile herhangi bir resmi yazışmamız olmadı çünkü ne zaman işim düşse elimizin boş dönmesinden yorulduk. Bu devlet nasıl dışardan gelen mültecisine tüm imkanları tanıyorsa (etsiz hiçbir öğün yok, maaş var, sağlık var, meyve var vs.) biz öğrencilerinde bu haklardan yararlanmasını istiyoruz ve sesimizi duyurmanızı gazetecilik anlayışınıza güvenerek bunları yazdığım şekilde tüm Türkiye’ye duyurmak istiyorum. Bu maili okuyorsanız teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.”

Son güncelleme: android-time 01:3305.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more