Reklamsız Sözcü

‘Diyanet Ebussuud’a sahip çıkıyor’

Özgündüz: "Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Ebussuud’a sahip çıktığı anlaşılmaktadır"

android-time 10:12 22 Ocak 2013
‘Diyanet Ebussuud’a sahip çıkıyor’
Özgündüz: "Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Ebussuud’a sahip çıktığı anlaşılmaktadır"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, fetva olarak verilen cevapların kişiye özel olup genelleştirilemeyeceğini belirterek, “Ebussuûd Efendi’nin fetvası adı geçen zümre için değil; fetvanın gerekçesinde de belirtildiği üzere; İslam dinini ve Kur’an’ı Kerim’i alay konusu edip din âlimlerini öldüren kişiler… için günün şartları doğrultusunda verilmiş, olay ve kişilerle sınırlı bir fetva olup genellendirilmesi doğru değildir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, “Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim döneminde Şeyhülislamlık yapan Mehmet Ebussuud, yaşadığı dönemde Anadolu'da Kızılbaş olarak nitelendirilen Türkmen Alevileri için verdiği acımasız fetvalarıyla da bilinmektedir” diyerek, “Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ebussuud ve bahsi geçen fetvaları ile ilgili görüşleri nelerdir?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, şöyle dedi:
“Fakih bir kişinin sorulan fıkhi bir meseleye yazılı veya sözlü olarak verdiği cevap, ortaya koyduğu hüküm anlamına gelen fetva; usul olarak herhangi bir dini soruya Kur’an ve sünnet esasları çerçevesinde, soruyu soran kişinin özel durumu, zaman ve çevre şartlan da dikkate alınarak yerine getirilir. Fıkhi hüküm ve fetvalarda sosyal şart ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak değişen şartlara göre farklı çözümler üretebilen bir anlayış benimsenmektedir. Ayrıca fetva olarak verilen cevaplar kişiye özel olup genelleştirilemezler.

Bu doğrultuda soru önergesinde ifade edilen Ebussuûd Efendi’nin fetvası adı geçen zümre için değil; fetvanın gerekçesinde de belirtildiği üzere; İslam Dinini ve Kur’an’ı Kerim’i alay konusu edip din âlimlerini öldüren kişiler… için günün şartları doğrultusunda verilmiş, olay ve kişilerle sınırlı bir fetva olup genelleştirilmesi doğru değildir.

Başkanlığımızca 1980 yılında, Abdullah Aydemir tarafından hazırlanan ‘Ebussuûd Efendi ve Tefsirdeki Metodu’ adlı eser 195 yayın numarası ile yayımlanmıştır.”

-ÖZGÜNDÜZ: EBUSSUUD'A SAHİP ÇIKTIĞI ANLAŞILMAKTADIR-

Soru önergesine verilen yanıtı değerlendiren Özgündüz, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ve II. Selim döneminde Şeyhülislamlık yapmış Mehmet Ebussuud'un yaşadığı dönemde Anadolu'da Kızılbaş olarak nitelendirilen Türkmen Alevileri için verdiği acımasız fetvalarıyla da bilinmekte olduğunu belirterek, “Soru önergesine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ imzasıyla gelen yanıttan, Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bir kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, bahsi geçen fetvaların sahibi Ebussuud'a sahip çıktığı anlaşılmaktadır” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more