Reklamsız Sözcü

Düşürülen uçak için araştırma

Acar, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili olarak Meclis araştırması açılmasını istedi.

android-time 12:35 2 Ocak 2013
Düşürülen uçak için araştırma
Acar, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili olarak Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesi ile ilgili olarak kamuoyunda oluşan şüphelerin giderilmesi, bu tür olaylara etkin müdahale edebilecek arama-kurtarma sisteminin oluşturulabilmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP'li Acar ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde, Malatya'da konuşlu 7'nci Ana Jet Üssü'nden kalkan RF-4E Phantom tipi bir keşif uçağının havalandıktan bir buçuk saat sonra Hatay'ın güneybatısında Akdeniz açıklarında düştüğü, pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un şehit olduğu belirtildi.

Önergenin gerekçesinde uçağın düşmesinin ardından Türkiye'nin arama-kurtarma konusundaki eksiklerinin gündeme geldiği belirtilerek, “Şehit pilotların cenazelerine ve uçağın enkazına uzun süre ulaşılamamış, sonra yabancı bir ülkenin desteği ile cenazeler ve enkaz denizden çıkarılabilmiştir. Türkiye'nin bu gibi durumlarda etkin müdahale yapabilecek insan gücü ve donanıma sahip olması gerektiği açıktır. Bu nedenlerle Akdeniz açıklarında düşürülen uçağın hangi nedenle düştüğünün incelenmesi, halkın doğru bilgilendirilmesi ve arama-kurtarma yapılanmasının geliştirilmesini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla ‘Meclis araştırması' açılması gerekli görülmektedir” denildi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more