Reklamsız Sözcü

Gardiyanlar isyan etti

Cezaevlerinde eşlerin mahrem görüşmesi hangi koşullarda gerçekleşecek?

android-time 10:12 29 Ocak 2013
Gardiyanlar isyan etti
Cezaevlerinde eşlerin mahrem görüşmesi hangi koşullarda gerçekleşecek?

Hükümlere eşleriyle en az 3 ayda bir 3 saat özel hazırlanmış bölümlerde görüşme izni veren tasarının Meclisʼte kabul edilmesiyle birlikte gözler mahrem görüşmenin hangi koşullarda gerçekleşeceğine çevrildi. Kanun Resmi Gazeteʼde yayımlandıktan iki ay sonra yürürlüğe gireceği için Adalet Bakanlığı bürokratları yönetmelik üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. Tartışmalı konuların da bulunduğu yönetmeliğin ayrıntıları şöyle:

KAPIDA BEKLEME: Kanun maddesinde, “…ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın…” denildiği ve görüşmenin mahremiyetine zarar vereceği için gardiyanlar mahrem odanın önünde veya yanında, içeriye kulak kabartacak şekilde beklemeyecek ancak güvenlik riskine karşı özel odanın yakınında bir yerde bulunacak.

TEMİZLİĞİ KENDİLERİ YAPACAK: Odanın temizliğini, en son kullanan mahkûm ve eşi yapacak. Pis bırakan bir sonraki hakkından yararlandırılmayacak.

DOĞUM KONTROLÜ: Dışarıdan prezervatif güvenlik riski taşıdığı için cezaevi kantininde satış yapılacak.

SEKS EVLİLİKLERİ OLUR MU?: İlk etapta seks için ʻnaylon evliliklerʼ artabilir endişesine karşı ʻ6 ay evlilikʼ şartı getirilmişti ancak, bundan vazgeçildi.

SÜRE KISITLAMASI: 24 saate kadar görüşme süresi güvenlik gerekçesiyle bu kadar uzun tutulmayacak. Görüşmeler 3 saatten az olmamak şartıyla genellikle gündüz yapılacak.

İYİ HAL ŞARTLARI: Eş görüşmesinden yararlanabilmek için disiplin cezası almamış ya da almışsa kaldırılmış olmak, tutum ve davranışlarıyla diğer hükümlü ve tutuklulara iyi örnek olmak gibi şartlar gerekiyor.

EŞCİNSEL İLİŞKİYE İZİN YOK

İmam nikâhlı ve eşcinsel mahkûmlara aile görüşmesi izni verilmeyecek. Deprem konteynerleri cezaevlerinde mahrem oda yapılmak üzere gönderiliyor.

BEKLEMEK İSTEMİYORLAR

Özel odanın yakınında bekleme, nöbet tutma düşüncesine gardiyanların önemli bir bölümü, “Biz pe….nk miyiz?” diyerek karşı çıkıyor. Bunun için formül aranıyor. Gardiyanların bekleyecekleri sınırlar yönetmelikte net olarak çizilecek.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more