Reklamsız Sözcü

İşçiler Şişecam’ı işgal etti

Bir süredir işçilerin eylem yaptığı Davutpaşa'daki Şişecam fabrikasında gerginlik yaşandı.

android-time 11:42 5 Ocak 2013
İşçiler Şişecam’ı işgal etti
Bir süredir işçilerin eylem yaptığı Davutpaşa'daki Şişecam fabrikasında gerginlik yaşandı.

Sabah erken saatlerden itibaren polis fabrikanın çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. İşçiler ise fabrikanın çatı ve bacalarına çıkarak eylemlerini sürdürüyor. Kristal İş Sendikasından çok sayıda kişi de işçilere destek için fabrikaya geldi.

Şişecam Topluluğu bünyesindeki Topkapı Fabrikası’nın “kapatılması” yüzünden eylem yapan işçiler bugün de ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile çatı ile bacaya çıktı. Emniyet de işçilerin eylem yaptığı Davutpaşa’daki binanın içinde ve çevresinde bugün saat 05.00’de yaklaşık 500 çevik kuvvet ekibi yerleştirdi.

Şişecam Topkapı Fabrikası’nın “kapatılacağı” haberleri üzerine işçiler fabrika önünde eyleme başlamıştı. Anadolu Cam Sanayii A.Ş. önceki gün yapılan açıklamada fabrikanın 31 Aralık itibari ile kapatıldığı açıklanmıştı. Açıklama üzerine işçiler eylemlerini sürdürme kararı aldı.

MİLLETVEKİLLERİ DESTEK VERDİ
CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Mahmut Tanal ile Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel da işçileri destek verdi. Şişecam’ın Bursa-Yenişehir ve Gebze-Çayırova’daki fabrikalarında çalışan işçiler de arkadaşlarına destek için Davutpaşa’ay geldi. İşçiler, çatıdaki arkadaşları için slogan attı. Çatıdaki işçiler de “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Şişecam işçisi yalnız değildir”, “Şalter inecek bu iş bitecek” “Haklar anılır direniş biter”, “Ölmek var dönmek yok” diye slogan attı.

Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Mürsel Kılıç, “Fabrikada 250 kadar işçi arkadaşımız var. Kimi çatıya, kimi bacaya çıkmış durumda. Aileleri ise dışarıda. Polis müdahale etmeye hazırlanıyor. Gergin bir bekleyiş var burada.” dedi.

YATAY GEÇİŞ İSTEDİLER
Sendika ile şirket yetkililerinin fabrikanın içinde görüşme yaptığı ancak bundan olumlu bir sonuç çıkmadığı ileri sürüldü. İşverenin kendi rızaları fabrikadan çıkmaları halinde işçilere polisin müdahale etmeyeceğini söylediği belirtildi. Sendika temsilcilerinin ise “İşçileri ikna etmek mümkün değil” dediği öğrenildi. İşçilerin Eskişehir’deki fabrikada çalışma ve emekli olmak tekliflerini de kabul etmediği belirtildi. İşçiler aynı koşullarda İstanbul’daki başka bir fabrikaya yatay geçiş yapmak istediklerini söyledi.

EYLEM SONA ERDİRİLDİ
Eylem, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in işçilerle görüşmesinin ardından sona erdirildi.

Fabrikanın girişinde konuyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, “Olası bir müdahalede ölüler bile çıkabileceğini ifade etmiştim. Vali ve emniyet müdürü sağduyulu davrandı. Bu sağduyunun devam etmesini arzu ediyorum” dedi.

İşçilerin haklı talepleri olduğunu kaydeden Süleyman Çelebi sözlerine şöyle devam etti:

“Burası kapanıyorsa işçiler diğer fabrikalara yatay geçişle gönderilebilirler. Şişecam’ın 10 fabrikası var. Arkadaşlarımızın büyük bölümünün sorunu rahatça çözülebilir. Görüşmelerimiz sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya bu konuyla ilgili çalışıyor. Bu çalışma bir günde bitmez. Sakin olacağız ve acele etmeyeceğiz. İnanıyorum ki zafer direnen işçilerin olacak.”

Şişecam’ın en sonunda işçilerin taleplerini kabul etmek zorunda kalacağını söyleyen İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, “İşçilerin birliği ve kararlılığı sayesinde polis çekiliyor. Burada eylem yapan işçiler sadece yatay geçiş istiyor. Umarım işçilerin bu haklı talebi yerine getirilir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından eylemi sonlandıran işçiler ile aileleri fabrikanın bahçesinde buluştu. Arkadaşlarına destek veren Kristal-İş Sendikası üyeleri de fabrikanın içinde sloganlar atarak yürüdü. Bu sırada bazı işçilerin maytaplar yaktığı dikkat çekti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 19 otobüsün fabrikadan ayrıldığı gözlendi.

KRİSTAL-İŞ ŞİŞECAM’I TOPA TUTTU
Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş Şişecam’ı gerçekleri çarpıtmak ile itam etti.

Şişecam, Anadolu Cam Sanayii A.Ş. Topkapı Fabrikası'nın fırınlarının söndürülüp kapısına kilit vurulmasının ardından ilk kez 3 Ocak 2013 günü bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada yasalara ve çalışan haklarına saygıdan söz edilerek taleplerin “mevcut kadrolar dâhilinde” değerlendirmeye alınacağı kaydedildi. Buna karşılık olarak ise Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş bir yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Anadolu Cam Sanayii A.Ş. tarafından yapılan açıklama gerçekleri olduğundan farklı gösterme, kamuoyunu yanıltma amacını taşımaktadır. Bu nedenle, gerçeğin kamuoyu ile bir kez daha paylaşılması kaçınılmaz olmuştur” ifadesi kullanılırken açıklama şu ifadelerle devam etti:

“Öncelikle anlaşılması gereken, Şişecam Topluluğu'na bağlı Anadolu Cam Sanayii A.Ş.'nin Topkapı Fabrikası'nın Şişecam tarafından yapılan açıklamada belirtilen kimi gerekçelerle bir başka yere, Eskişehir'e taşındığı gerçeğidir. Eskişehir'deki fabrikanın bir başka isim altında devreye alınıyor olması, Anadolu Cam Sanayii A.Ş.'nin bağlı olduğu Cam Grup Toplu İş Sözleşmesi hükümlerinden kaçınmak amacını taşımaktadır. Kaldı ki Anadolu Cam Sanayii A.Ş. 29.08.2012 günlü toplantısında, şirketin, Şişecam Ambalaj Grubu bünyesinde sonradan kurulan “Anadolu Cam Yenişehir Sanayi A.Ş.’ni ve Anadolu Cam Eskişehir Sanayi A.Ş.’ni Türk Ticaret Kanunu’nun 136 – 158, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 18, 19, 20. maddeleri ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun Birleşme İşlemlerine İlişkin Tebliği hükümleri uyarınca devir almak suretiyle birleşmesi” yönünde karar almış ve açıklamış bulunmaktadır.

Açıkça anlaşılmaktadır ki, hukuken kapanma olarak gösterilmeye çalışılan durum fiilen taşınmadır. Ve yine hukuken durum ister kapanma, ister taşınma olsun bir holdingin bünyesindeki işçilerin aynı holdingin diğer fabrikalarında istihdamı Yargıtay'ın çeşitli kararlarında da işaret ettiği gibi bir gerekliliktir. Bu durum karşısında Şişecam, Topkapı işçilerinin mevcut haklarıyla Şişecam'ın diğer fabrikalarında istihdamı ile yükümlüdür.

Şişecam, Topkapı fabrikasının makinalarını yeni kurduğu fabrikaya götüreceğini açıklamıştır. Aynı şekilde fabrikada çalışmakta olan ve sendikaya üye olmayan kapsamdışı personelin, ustabaşı ve teknisyenlerin naklini gerçekleştirmiştir. Gene kapsamdışı ve sendikaya üye olmayan beyaz yakalı personelin bir bölümü Eskişehir'de kurulan yeni fabrikaya nakledilmiş, bir bölümü de Şişecam'ın diğer istihdam alanlarında değerlendirilmiştir. Bu elbette sevindiricidir. Buna karşılık mavi yakalı ve sendikalı işçiler, kendilerine noter kanalıyla yapılan bildirimlerle işten çıkarılmışlardır. Şişecam'ın açıklamasında altını çizdiği, “çalışanlarına verdiği değerin göstergesi” de üyelerimizin ellerindeki işten çıkarma bildirimleri olsa gerektir!

Şirketin açıklamasında “ekonomik, teknolojik ve çevresel faktörler” vardır ama insan unutulmuştur. Alınan kararın ve yapılmak istenen uygulamanın insanı gözetmediği de buradan kendini ele vermektedir.

Şirket açıklamasında, “başka fabrikalara nakil dahil olmak üzere mümkün olabilecek tüm çözümlerin sunulduğunu” kaydetmektedir, bu söz gerçeği ifade ediyorsa, ortada bir sorun olmasa gerek. Üyelerimiz Şişecam'ın diğer fabrikalarında çalışmaya hazırdırlar. Sendikamız üyelerimizin işlerinin devamının sağlanması, çalışma hakkının korunması için çaba harcamaktadır. Sendikamız, başından beri meseleyi masa başında çözmek yönünde irade ortaya koymuştur ve bu tutumunu bugün de sürdürmektedir”

Son güncelleme: android-time 16:0905.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more