Reklamsız Sözcü

Kıbrıs’ta dev adım!

KTFF ile KOP birleşmesine yönelik görüşmelerin ikincisi bugün Lefkoşa'da gerçekleşti.

android-time 18:21 17 Ocak 2013
Kıbrıs’ta dev adım!
KTFF ile KOP birleşmesine yönelik görüşmelerin ikincisi bugün Lefkoşa'da gerçekleşti.

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu ile KOP Başkanı Kostakis Kutsokumnis arasındaki görüşme, KTFF binasında gerçekleştirildi.

Bir saat süren görüşmenin ardından iki federasyon başkanı basına açıklama yaptı ve üçüncü görüşmenin Mart ayında İsviçre'nin Zürih şehrinde yapılacağını duyurdu.

‘FUTBOLUN BİRLEŞMEMESİ BÜYÜK BİR SORUN’
Kutsokumnis, “Ciddi anlamda bir ilerleme kaydettik. İyimser biri olarak şunu söyleyebilirim ki, tünelin ucundaki ışık görüldü. Bu ışık bir fener ışığı değil, daha büyük, bir spot ışığıdır. Son 58 yıldır adadaki futbolun birleşememesi büyük bir sorundu. Bunun düzelmesi çok kısa bir zaman alacak düşüncesindeyim. Önümüzdeki haftalarda futbolu yeniden birleştirme adına ümitliyim. FIFA ve UEFA'da artık bizimle. Büyük bir olasılıkla bir sonraki adım onlarla Zürih'te onlara katılacağız. Bu buluşmanın amacı Uluslararası futbolun ilkeleri ve UEFA ile FIFA'nın talimat ve tüzükleri doğrultusunda, ortada olabilecek bir takım farklılıkları giderebilmektir” dedi.

Konuk federasyon başkanı Koutsokoumnis'in ardından konuşan KTFF başkanı Hasan Sertoğlu: “Yurt dışından gelen basın mensuplarına, FIFA ve UEFA temsilcilerine, Koutsokoumnis ve ekibine burada oldukları için teşekkür ederek” başladı.

SERTOĞLU: BİRBİRİMİZE BİRAZ DAHA YAKLAŞTIK
“Ben, KTFF Başkanı olarak bu görüşmeden çok mutlu olarak ayrılıyorum. Sayın başkanın da belirttiği gibi, bu görüşmede birbirimize biraz daha yaklaştık. Artık önümüzdeki kısa dönemde bu işi nasıl çözebiliriz onun uğraşını verip bir noktada buluşacağımıza olan inancım bugün biraz daha arttı”

İki başkanın toplantı ile ilgili kısa birer açıklamasının ardından soru cevap kısmına geçildi.
Yabancı basın mensuplarından Andrew Warshaw “KOP bu anlaşmadan ne kazanacak?” sorusuna Koutsokoumnis “Adadaki futbolun birleşmesi, iki futbol otoritesine yardımcı olacak. Belki bu anlaşma bizim futbol seviyemizi arttırmayacak ama ilerleyen zamanlarda karşılıklı kazanımlar olacaktır. Kıbrıs Türk futbolunun gelişmesi şu anda bazı engellerle karşı karşıyadır. Bu anlaşma olduğu takdirde, Türk futbolu kalkındığı takdirde Ulusal Milli Takım'a da katkı sağlayabilecekler” diye konuştu.

‘BİRÇOK NOKTADA ANLAŞMA SAĞLADIK’
“İki tarafı ayıran anahtar noktalar nelerdir?” 
sorusuna Koutsokoumnis “Açık olmak gerekirse, birçok noktada anlaşma sağladık. Diğer insanların kabul edeceği bir şekilde paket haline getirmemiz gerekiyor. Bizler futbol insanıyız, politikacı değiliz” şeklinde konuştu.

“Siyasi anlamda bir baskı var mı?” sorusuna Koutsokoumnis “Bu ülke tanımlar konusunda çok sıkıntılar yaşandı. Benim yüzüm güldüğünde, Sertoğlu gülmediğinde görüşmelerde olumsuzluklar olduğu belirtildi. Bu böyle değil. Biz burada futbol adamlarıyız. Benim veya Hasan Bey'in şahsen kazanacağı birşey yok. Futbolu burada birleştirmek için uğraşıyoruz” dedi.

“Sürecin başlamasından itibaren neler konuşulduğu hakkında tahmin yürütüyoruz. Netlik olması açısından çözüm nasıl gerçekleşecek?” sorusuna Sertoğlu “Bu şimdi konuşulacak birşey değil. Ben yarın hem bu konu hakkında hem de başka konular hakkında yarın (bugün) basın toplantısı düzenleyeceğim. Bana göre adanın kuzeyinde yaşayan herkesin bilmesi gereken, anlaşmaya iki üç adım daha yaklaştık” diye konuştu.

Son güncelleme: android-time 18:3117.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more