Reklamsız Sözcü

Meteoroloji hafta sonu için uyardı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

android-time 15:31 11 Ocak 2013
Meteoroloji hafta sonu için uyardı
Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin batı bölgelerinin Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli lodos ile birlikte yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların, öğleden sonra ve akşam saatlerinde batı bölgelerimiz ile gece saatlerinden itibaren İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadenizi etkisi altına alacağı, Kıyı Ege ile Antalya’da yer yer kuvvetli Sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir, Çankırı, Bolu ve Karabük çevrelerinde’de yer yer kuvvetli kar yağışlarının olacağı, batı bölgelerin iç kesimlerinde yağışların akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının, lodos ile birlikte ülkemizin batısında 4 ila 6 derece artacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (lodos) yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ’DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ ve ÇIĞ UYARISI: Kıyı Ege ile Antalya’da yer yer kuvvetli Sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Ankara, Eskişehir, Çankırı, Bolu ve Karabük çevrelerinde’de yer yer kuvvetli kar yağışlarının olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, ayrıca Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışı sonucu oluşan yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ LODOS ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BUZLANMA ve DON OLAYI UYARISI: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde çok kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI: Ülkemizi etkileyen soğuk hava nedeniyle Doğu Akdeniz ve Karadeniz kıyı şeridinde hafif, kıyıların iç ve yüksek kesimlerinde orta ve yer yer kuvvetli, yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde çok kuvvetli don olayı beklendiğinden, halihazırda zirai üretim faaliyetlerini sürdüren üreticilerimiz başta olmak üzere ilgilerin ve vatandaşların zirai don olayına karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı, zamanla çok bulutlu, bugün (Cuma)sabah saatlerinden itibaren Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale ile zamanla bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bugün (Cuma) öğle saatlerinden itibaren Balıkesir’in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, bölge genelinde güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin güneydoğusunda hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor. Kuvvetli lodos nedeni ile Bursa başta olmak üzere, bölge genelinde baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

EGE: Parçalı, zamanla çok bulutlu, bugün (Cuma) kıyıları ile öğle saatlerinden sonra bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarında yağmur ve sağanak, zamanla iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Kıyı Ege’de yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) eseceği tahmin ediliyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Kuvvetli lodos nedeni ile bölge genelinde baca gazı zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı ile kıyı kesimleri parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cuma) öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz kıyı kesimleri ve Anamur çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak, Isparta ve Burdur çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden itibaren Antalyanın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması beklenmektedir. Bu sabah saatlerinde Doğu Akdeniz kıyılarında hafif, yer yer orta, bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli zirai don olayının görülmesi bekleniyor. Rüzgarın; bugün (Cuma) batı kesimlerinde güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu zamanla batısı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kuzeybatısının kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cumartesi)sabah saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli olması beklenmektedir. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu zamanla bölge geneli çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra batısı zamanla genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cumartesi) Bolu ve Karabük çevrelerinde yer yer kuvvetli olmak üzere iç kesimlerinde kar, kıyılarında yağmur şeklinde olması beklenmektedir.Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kıyılarında hafif, yer yer orta, bölgenin iç kesimlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde görülen yoğun kar yağışlarının oluşturduğu kar örtüsü nedeniyle meydana gelebilecek çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir. Bölgenin kıyı kesimlerinde halihazırda tarımsal üretimde bulunan üreticilerin zirai don olayına karşı tedbirli olmaları gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışlarının oluşturduğu kar örtüsü nedeniyle çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, zamanla batısı çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Adıyaman, Kilis ve Gaziantep çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Son güncelleme: android-time 15:3211.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more