Reklamsız Sözcü

‘Özel-eşek-leştirme ihale teklifi’

Milas Yeniköy Termik Santrali önünde eşekli eylem

android-time 16:44 14 Ocak 2013
‘Özel-eşek-leştirme ihale teklifi’
Milas Yeniköy Termik Santrali önünde eşekli eylem

Milas Yeniköy Termik Santrali önünde toplanan enerji işçilerine, Ekizköy Badamlar Köyü’nden eşekleriyle gelen iki köylü kadın da destek verdi. Termik santral kapısından içeriye eşekleri ve üzerinde ‘Özel-eşek-leştirme ihale teklif dosyası’ yazılı dosyalarla girmeye çalışan kadınlar ve işçilerle santralin özel güvenlik görevlileri ve jandarma arasında arbede yaşandı. Köylü kadınlar, santrallerin özelleştirilmesine karşı olduklarını ve kömürü gerekirse eşekleriyle hiçbir ücret talep etmeden taşıyacaklarını söyledi. Ayşe Ekiz ve Şükran Zencir, “Gazete ve televizyolardan duyduk ki kömür taşıma işini ihale edeceklermiş. Biz de köylerimizdeki yüzün üzerindeki eşekle bu işi yapmak istiyoruz, para pul da istemiyoruz. Biz bu özel eşeklendirme işini parasız karın tokluğuna yaparız” diye konuştu.

SİYASİ İKTİDARA UYARI

Tes-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Fatih Erçelik, yaptığı açıklamada, özelleştirmelerin durdurulması ve vazgeçilmesi için bugüne kadar birçok kez uyarı yaptıklarını, ancak dikkate alınmadığını savundu. Erçelik şöyle konuştu:

“Sadece Yatağan’da olan ihale yerini Yeniköy Termik Santralı olarak değiştirmişlerdir. İhaleyi nerde yaparlarsa yapsınlar, nereye alırlarsa alsınlar bize vız gelir, tırıs gider. İşlerimizin tasfiye edilmesine, emeğimizin satılmasına, 200’e yakın arkadaşımızın mağdur edilmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Gemileri yaktık. Geri dönüş yok. Ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız. Bu işyerleri kar ediyorsa, her yıl vergi rekortmeni olarak devlete vergi veriyorsa bizlerin sayesinde, bizlerin emeği, alınteri, çabası ve gayreti sonucu. 2013 yılını mücadele yılı ilan ettik. Direniş yılı ilan ettik. İşçilerin gücünü sadece işyerlerinde değil, sadece meydanlarda değil sandıkta da göstereceğiz. Siyasi iktidara sesleniyoruz. Emeğimizle oynamayın. Bu bizim sonumuz olursa sizin de sonunuz olur diyoruz.”

JANDARMA BÖLGESİNDE POLİSTEN BİBER GAZI

İhale saatinin yaklaşması ile işçiler, santral girişindeki jandarma barikatını aşarak, içeri girdi ve Yeniköy Elektrik Üretim Anonim Şirketi (YEAŞ) Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül ile görüşmek istedi. Bu sırada jandarma bölgesi olmasına rağmen çağrılan polis kuvvetleri işçilere biber gazı sıktı. Bina içerisine giren işçilerin genel müdürün makam odasına çıkmasına izin verilmedi. Bahçedeki işçiler ise yerlerinden ayrılmadı.

İHALE İPTAL OLDU

Olayların yatışması için Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri devreye girerek, işçileri ikna etti. Yetkililer, genel müdür ile kendilerinin görüşeceğini belirtti. Bir süre sonra dışarı çıkan yetkililer özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini bildirdi. Açıklama işçiler tarafından sevinçle karşılandı. Sendika başkanlarının da aynı yönde açıklama yapması üzerine işçiler santrali terk etmeye başladı. Bu sırada özel güvenlikçiler ile işçiler arasında arbede yaşandı. Olaylar jandarmanın araya girmesiyle büyümeden engellendi.

Son güncelleme: android-time 16:5114.01.2013
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more